Märksõnaregister 
 Eelnev 
 Järgnev 
 Terviktekst 
Menetlus : 2006/2195(REG)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik : A6-0368/2007

Esitatud tekstid :

A6-0368/2007

Arutelud :

Hääletused :

PV 13/11/2007 - 5.9
CRE 13/11/2007 - 5.9

Vastuvõetud tekstid :

P6_TA(2007)0500

Vastuvõetud tekstid
PDF 115kWORD 56k
Teisipäev, 13. november 2007 - Strasbourg
Euroopa Parlamendi kodukorra muutmine parlamendiliikmete põhimäärust silmas pidades
P6_TA(2007)0500A6-0368/2007

Euroopa Parlamendi 13. novembri 2007. aasta otsus Euroopa Parlamendi kodukorra muutmise kohta parlamendiliikmete põhimäärust silmas pidades (2006/2195(REG))

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse presidendi 29. juuni 2006. aasta kirja ja teadannet täiskogu istungil 7. septembril 2006. aastal;

–   võttes arvesse kodukorra artikleid 201 ja 202;

–   võttes arvesse põhiseaduskomisjoni raportit ja õiguskomisjoni arvamust (A6–0368/2007),

1.   otsustab teha kodukorras järgmised muudatused;

2.   otsustab, et need muudatused jõustuvad Euroopa Parlamendi 2009. aastal algava ametiaja esimesel päeval;

3.   teeb presidendile ülesandeks edastada käesolev otsus teavitamise eesmärgil nõukogule ja komisjonile.

Kehtiv tekst   Muudatusettepanekud
Muudatusettepanek 1
Artikkel 8
Kulutuste katmine ja lisatasude maksmine
Parlamendiliikmete põhimääruse rakendamine
Juhatus kehtestab eeskirjad parlamendiliikmete kulutuste katmiseks ja lisatasude maksmiseks.
Kui ei ole sätestatud teisiti, kehtestab juhatus eeskirjad Euroopa Parlamendi liikmete põhimääruse rakendamiseks.
Muudatusettepanek 2
Artikli 39 lõige 1
1.  Võttes vastu resolutsiooni vastutava komisjoni omaalgatusliku raporti alusel, võib parlament EÜ asutamislepingu artikli 192 teise lõike alusel taotleda, et Euroopa Komisjon esitaks talle sobiva õigusakti ettepaneku. Resolutsioon võetakse vastu parlamendi koosseisu häälteenamusega. Parlament võib sellise ettepaneku esitamiseks seada tähtaja.
1.  Võttes vastu resolutsiooni vastutava komisjoni poolt vastavalt artiklile 45 koostatud omaalgatusliku raporti alusel, võib parlament EÜ asutamislepingu artikli 192 alusel taotleda, et Euroopa Komisjon esitaks talle asjakohase ettepaneku eesmärgiga võtta vastu uus õigusakt või muuta kehtivat õigusakti. Resolutsioon võetakse vastu parlamendi koosseisu häälteenamusega. Parlament võib sellise ettepaneku esitamiseks seada tähtaja
Muudatusettepanek 3
Artikkel 39 lõige 1 a (uus)
1 a.  Vastavalt EÜ asutamislepingu artiklile 192 võib iga parlamendiliige algatusõiguse raames esitada ühenduse õigusakti ettepaneku.
Muudatusettepanek 4
Artikli 39 lõige 1 b (uus)
1 b.  Ettepanek esitatakse presidendile, kes edastab selle läbivaatamiseks vastutavale komisjonile . Enne edastamist tõlgitakse ettepanek nendesse liidu ametlikesse keeltesse, mida nimetatud komisjoni esimees kokkuvõtliku läbivaatamise seisukohast vajalikuks peab. Komisjon langetab otsuse edasise menetluse kohta kolme kuu jooksul alates edastamisest ja pärast ettepaneku koostaja ärakuulamist.
Kui komisjon otsustab vastavalt artiklis 45 sätestatud menetlusele esitada ettepaneku parlamendile, nimetatakse raporti pealkirjas ettepaneku koostajat.
Muudatusettepanek 5
Artikli 39 lõige 2
2.  Enne menetluse alustamist artikli 45 alusel teeb vastutav komisjon kindlaks, kas mõni selline ettepanek ei ole juba ettevalmistamisel, see tähendab, ta teeb kindlaks, et:
välja jäetud
a) selline ettepanek ei sisaldu iga-aastases õigusloomekavas;
b) sellise ettepaneku ettevalmistamist ei ole alustatud või seda on liigselt edasi lükatud
c)  Euroopa Komisjon ei ole andnud positiivset vastust taotlustele, mille esitas vastutav komisjon või mis sisaldusid parlamendi poolt antud häälte enamusega vastuvõetud resolutsioonides.
Muudatusettepanek 6
Artikli 45 lõige 1
1.  Kui komisjon soovib koostada oma pädevusalasse kuuluva küsimuse kohta raporti ja esitada parlamendile sellekohase resolutsiooni ettepaneku, ilma et talle oleks artikli 179 lõike 1 alusel eelnevalt edastatud nõuande või arvamuse taotlust, on komisjonil selleks vaja esimeeste konverentsi luba. Loa andmisest keeldumine peab alati olema põhjendatud.
1.  Kui komisjon soovib koostada oma pädevusalasse kuuluva küsimuse kohta raporti ja esitada parlamendile sellekohase resolutsiooni ettepaneku, ilma et talle oleks artikli 179 lõike 1 alusel eelnevalt edastatud nõuande või arvamuse taotlust, on komisjonil selleks vaja esimeeste konverentsi luba. Loa andmisest keeldumine peab alati olema põhjendatud. Kui raport käsitleb parlamendiliikme poolt vastavalt artikli 39 lõikele 1 a tehtud ühenduse õigusakti ettepanekut, võib loa andmisest keelduda vaid juhul, kui parlamendiliikmete põhimääruse artiklis 5 ja EÜ asutamislepingu artiklis 192 sätestatud tingimused ei ole täidetud.
Muudatusettepanek 7
Artikli 150 lõike 6 esimene lõik
6.  Muudatusettepanekut ei panda parlamendis hääletusele enne, kui see on trükitud ning kättesaadavaks tehtud kõigis ametlikes keeltes, kui parlament ei otsusta teisiti. Parlament ei või võtta vastu teistsugust otsust, kui vastu on vähemalt 40 parlamendiliiget.
6.  Muudatusettepanekut ei panda parlamendis hääletusele enne, kui see on trükitud ning kättesaadavaks tehtud kõigis ametlikes keeltes, kui parlament ei otsusta teisiti. Parlament ei või võtta vastu teistsugust otsust, kui vastu on vähemalt 40 parlamendiliiget. Parlament väldib otsuseid, mille tagajärjel seatakse õigustamatult ebasoodsasse olukorda parlamendiliikmeid, kes kasutavad mingit kindlat keelt.
Muudatusettepanek 8
I lisa artikli 2 esimese lõigu punkt a a (uus)
a a) igasugune palk, mida ta saab seoses mandaadi täitmisega mõnes teises parlamendis;
Muudatusettepanek 9
I lisa artikkel 4
Kuni erinevaid siseriiklikke regulatsioone asendava Euroopa Parlamendi liikme statuudi kehtima hakkamiseni kohaldatakse parlamendiliikmete suhtes nende majanduslike huvidedeklaratsioonide osas selle liikmesriigi õigust, milles nad osutusid valituks.
Parlamendiliikmete suhtes kohaldatakse nende majanduslike huvide deklaratsioonide osas selle liikmesriigi õigust, milles nad osutusid valituks.
Muudatusettepanek 10
VII lisa jagu C a (uus)
C a.  Huvide konfliktid
Juhatuse nõusolekul võib põhjendatud otsusega keelduda tutvustamast parlamendiliikmele parlamendi dokumenti, kui juhatus veendub pärast parlamendiliikme ärakuulamist, et dokumendiga tutvumine põhjustaks parlamendi institutsioonilistele huvidele või avalikele huvidele lubamatut kahju ning et parlamendiliikme soov dokumendiga tutvuda lähtub isiklikest ja erahuvidest. Parlamendiliige võib sellise otsuse suhtes ühe kuu jooksul pärast selle teatavakstegemist esitada kirjaliku kaebuse, mida tuleb põhjendada. Kaebuse suhtes võtab parlament vastu otsuse kaebuse esitamisele järgneva istungi jooksul ilma eelneva aruteluta.
Õigusteave - Privaatsuspoliitika