Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Postup : 2006/2195(REG)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : A6-0368/2007

Predkladané texty :

A6-0368/2007

Rozpravy :

Hlasovanie :

PV 13/11/2007 - 5.9
CRE 13/11/2007 - 5.9

Prijaté texty :

P6_TA(2007)0500

Prijaté texty
PDF 377kWORD 64k
Utorok, 13. novembra 2007 - Štrasburg
Zmena a doplnenie rokovacieho poriadku v súvislosti so štatútom poslancov
P6_TA(2007)0500A6-0368/2007

Rozhodnutie Európskeho parlamentu z 13. novembra 2007 o zmene a doplnení rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu v súvislosti so štatútom poslancov (2006/2195(REG))

Európsky parlament,

–   so zreteľom na list svojho predsedu z 29. júna 2006 a oznámenie v pléne 7. septembra 2006,

–   so zreteľom na články 201 a 202 rokovacieho poriadku,

–   so zreteľom na správu Výboru pre ústavné veci a na stanovisko Výboru pre právne veci (A6-0368/2007),

1.   rozhodol zmeniť a doplniť svoj rokovací poriadok ako sa uvádza nižšie;

2.   rozhodol, že tieto zmeny a doplnenia nadobudnú účinnosť prvým dňom volebného obdobia Európskeho parlamentu, ktoré sa začne v roku 2009;

3.   poveruje svojho predsedu, aby pre informáciu toto rozhodnutie postúpil Rade a Komisii.

Platný text   Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1
Článok 8
Úhrada výdavkov a príspevky
Vykonávanie štatútu poslancov
Predsedníctvo stanoví predpisy upravujúce úhradu výdavkov a príspevky pre poslancov.
Pokiaľ nie je stanovené inak, predpisy upravujúce vykonávanie štatútu poslancov Európskeho parlamentu stanovuje predsedníctvo.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2
Článok 39 odsek 1
1.  Parlament môže v súlade s čl. 192 ods. 2 zmluvy o ES uznesením na základe iniciatívnej správy gestorského výboru požiadať Komisiu, aby mu predložila akýkoľvek návrh, ktorý považuje za vhodný. Na prijatie uznesenia je potrebný súhlas väčšiny všetkých poslancov. Parlament môže zároveň určiť lehotu na predloženie takého návrhu.
1.  Parlament môže v súlade s článkom 192 Zmluvy o ES uznesením na základe iniciatívnej správy gestorského výboru vypracovanej podľa článku 45 požiadať Komisiu, aby mu predložila akýkoľvek návrh, ktorý považuje za vhodný na prijatie nového aktu, alebo zmenu a doplnenie platného aktu. Na prijatie uznesenia je potrebný súhlas väčšiny všetkých poslancov. Parlament môže zároveň určiť lehotu na predloženie takého návrhu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3
Článok 39 odsek 1a (nový)
1a. Každý poslanec môže predložiť návrh aktu Spoločenstva na základe práva iniciatívy priznaného Parlamentu v súlade s článkom 192 Zmluvy o ES.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4
Článok 39 odsek 1b (nový)
1b. Návrh sa predkladá predsedovi, ktorý ho postúpi na posúdenie gestorskému výboru. Návrh sa pred takým postúpením preloží do tých úradných jazykov, ktoré predseda gestorského výboru považuje za potrebné pre súhrnné posúdenie. Tento výbor rozhodne o ďalšom postupe do troch mesiacov od postúpenia a po vypočutí autora návrhu.
Ak výbor rozhodne, že v súlade s postupom uvedeným v článku 45 predloží návrh Parlamentu, meno autora návrhu sa uvedie v názve správy.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5
Článok 39 odsek 2
2.  Gestorský výbor sa pred začatím postupu podľa článku 45 v nasledujúcich prípadoch presvedčí, že sa taký návrh nepripravuje:
vypúšťa sa
a) takýto návrh nie je zahrnutý v ročnom legislatívnom pláne;
b) príprava takéhoto návrhu sa ešte nezačala, alebo je bezdôvodne oneskorená;
c)  Komisia nereagovala pozitívne na predchádzajúce požiadavky gestorského výboru alebo na požiadavky obsiahnuté v uzneseniach, ktoré Parlament prijal väčšinou odovzdaných hlasov.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6
Článok 45 odsek 1 posledná veta (nová)
1.  Výbor, ktorý má v úmysle vypracovať správu a predložiť Parlamentu návrh uznesenia vo veci, ktorá patrí do jeho pôsobnosti, ale ohľadne ktorej nebol požiadaný o konzultáciu ani o stanovisko podľa čl. 179 ods. 1, môže tak urobiť len so súhlasom konferencie predsedov. Konferencia predsedov musí odôvodniť odmietnutie udelenia súhlasu.
1.  Výbor, ktorý má v úmysle vypracovať správu a predložiť Parlamentu návrh uznesenia vo veci, ktorá patrí do jeho pôsobnosti, ale ohľadne ktorej nebol požiadaný o konzultáciu ani o stanovisko podľa čl. 179 ods. 1, môže tak urobiť len so súhlasom konferencie predsedov. Konferencia predsedov musí odôvodniť odmietnutie udelenia súhlasu. Ak je predmetom správy návrh, ktorý poslanec predložil v súlade s článkom 39 ods. 1a, súhlas môže byť odmietnutý len ak nie sú splnené podmienky stanovené v článku 5 štatútu poslancov a článku 192 Zmluvy o ES.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7
Článok 150 odsek 6 pododsek 1
6.  Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sa zaradia do hlasovania iba vtedy, ak boli vytlačené a rozoslané vo všetkých úradných jazykoch, ak Parlament nerozhodne inak. Parlament nesmie rozhodnúť inak, ak proti rozhodnutiu namieta najmenej štyridsať poslancov.
6.  Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sa zaradia do hlasovania iba vtedy, ak boli vytlačené a rozoslané vo všetkých úradných jazykoch, ak Parlament nerozhodne inak. Parlament nesmie rozhodnúť inak, ak proti rozhodnutiu namieta najmenej štyridsať poslancov. Parlament neprijme rozhodnutia, ktoré by v neprijateľnej miere viedli k znevýhodneniu poslancov používajúcich určitý jazyk.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8
Príloha I článok 2 odsek 1 bod aa) (nový)
aa) akomkoľvek plate, ktorý poslanec dostáva za výkon mandátu v inom parlamente,
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9
Príloha I článok 4
Až do prijatia štatútu poslancov Európskeho parlamentu, ktorý nahradí rôznorodé národné pravidlá, podliehajú poslanci, pokiaľ ide o majetkové priznanie, legislatíve členského štátu, v ktorom boli zvolení.
Pokiaľ ide o majetkové priznanie, podliehajú poslanci povinnostiam uloženým právnym poriadkom členského štátu, v ktorom boli zvolení.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10
Príloha VII oddiel C a (nový)
Ca. Osobné konflikty záujmov
So súhlasom predsedníctva sa na základe odôvodneného rozhodnutia môže poslancovi odmietnuť nahliadnutie do dokumentu Parlamentu, ak predsedníctvo po vypočutí dotknutého poslanca dospeje k záveru, že také nahliadnutie by spôsobilo neprijateľné poškodenie inštitucionálnych záujmov Parlamentu alebo verejného záujmu a že dotknutý poslanec žiada o nahliadnutie zo súkromných a osobných dôvodov. Poslanec sa môže proti takémuto rozhodnutiu písomne odvolať do jedného mesiaca od jeho oznámenia, pričom odvolanie musí byť odôvodnené. Parlament o ňom rozhodne bez rozpravy počas schôdze, ktorá nasleduje po podaní odvolania.
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia