Seznam 
 Předchozí 
 Další 
 Úplné znění 
Postup : 2008/0266(CNS)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu : A6-0265/2009

Předložené texty :

A6-0265/2009

Rozpravy :

PV 06/05/2009 - 13
CRE 06/05/2009 - 13

Hlasování :

PV 07/05/2009 - 9.12
Vysvětlení hlasování
Vysvětlení hlasování

Přijaté texty :

P6_TA(2009)0383

Přijaté texty
PDF 576kWORD 266k
Čtvrtek, 7. května 2009 - Štrasburk
Dvoustranné dohody mezi členskými státy a třetími zeměmi o rozsudcích a rozhodnutích ve věcech manželských, rodičovské zodpovědnosti a vyživovací povinnosti *
P6_TA(2009)0383A6-0265/2009

Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 7. května 2009 o návrhu nařízení Rady, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dvoustranných dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o odvětvových záležitostech a vztahujících se na soudní příslušnost, uznávání a výkon rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, rodičovskou zodpovědnost a vyživovací povinnosti a na rozhodné právo ve věcech týkajících se vyživovacích povinností (KOM(2008)0894 – C6-0035/2009 – 2008/0266(CNS))

(Postup konzultace)

Evropský parlament,

–   s ohledem na návrh Komise předložený Radě (KOM(2008)0894),

–   s ohledem na čl. 61 písm. c), článek 65, čl. 67 odst. 2 a čl. 67 odst. 5 Smlouvy o ES, podle kterých Rada konzultovala s Parlamentem (C6-0035/2009),

–   s ohledem článek 51 jednacího řádu,

–   s ohledem na zprávu Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a stanovisko Výboru pro právní záležitosti (A6-0265/2009),

1.   schvaluje pozměněný návrh Komise;

2.   vyzývá Komisi, aby návrh v souladu s čl. 250 odst. 2 Smlouvy o ES změnila odpovídajícím způsobem;

3.   vyzývá Radu, aby informovala Parlament, bude-li mít v úmyslu odchýlit se od znění schváleného Parlamentem;

4.   vyzývá Radu, aby znovu konzultovala s Parlamentem, bude-li mít v úmyslu podstatně změnit návrh Komise;

5.   pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi.

Znění navržené Komisí   Pozměňovací návrh
Pozměňovací návrh 54
Návrh nařízení
Nadpis
Návrh nařízení Rady ze dne […],kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dvoustranných dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o odvětvových záležitostech a vztahujících se na soudní příslušnost, uznávání a výkon rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, rodičovskou zodpovědnost a vyživovací povinnosti a na rozhodné právo ve věcech týkajících se vyživovacích povinností
Návrh nařízení Rady, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dvoustranných dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o soudní příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, věcech rodičovské zodpovědnosti a věcech vztahujících se k vyživovací povinnosti a na rozhodné právo ve věcech týkajících se vyživovacích povinností
Pozměňovací návrh 55
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 1
(1)  Hlava IV Smlouvy o založení Evropského společenství (dále jen "Smlouva o ES") představuje právní východisko pro přijímání právních předpisů Společenství v oblasti soudní spolupráce v občanských věcech.
(1)  Hlava IV třetí části Smlouvy o založení Evropského společenství (dále jen "Smlouva o ES") poskytuje právní základ pro přijímání právních předpisů Společenství v oblasti soudní spolupráce v občanských věcech.
Pozměňovací návrh 56
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 2
(2)  Soudní spolupráce v občanských věcech mezi členskými státy a třetími zeměmi byla tradičně upravena dohodami mezi členskými státy a třetími zeměmi.
(2)  Soudní spolupráce v občanských věcech mezi členskými státy a třetími zeměmi byla tradičně upravena dohodami mezi členskými státy a třetími zeměmi. Tyto dohody, kterých je značný počet, často odrážejí zvláštní vazby mezi členským státem a konkrétní třetí zemí a mají poskytovat vhodný právní rámec vyhovující zvláštním potřebám zúčastněných stran.
Pozměňovací návrh 57
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 3
(3)  Článek 307 Smlouvy o ES vyžaduje odstranění jakýchkoliv neslučitelností mezi acquis Společenství a mezinárodními dohodami uzavřenými mezi členskými státy a třetími zeměmi. To může znamenat nutnost znovu otevřít vyjednávání o těchto dohodách.
(3)  Článek 307 Smlouvy o ES vyžaduje, aby členské státy podnikly veškeré vhodné kroky k odstranění jakýchkoliv neslučitelností mezi acquis Společenství a mezinárodními dohodami uzavřenými členskými státy se třetími zeměmi. Z toho může vyplynout potřeba takové dohody znovu sjednat.
Pozměňovací návrh 58
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 4
(4)  Rovněž může vyvstat potřeba uzavřít nové dohody se třetími zeměmi, které budou upravovat oblasti občanského soudnictví, jež spadají do oblasti hlavy IV Smlouvy o ES.
(4)  Aby se zajistil vhodný právní rámec vyhovující zvláštním potřebám určitého členského státu ve vztahu k třetí zemi, může rovněž vyvstat zjevná potřeba uzavřít nové dohody se třetími zeměmi, které se týkají oblastí občanského soudnictví, jež spadají do oblasti hlavy IV části třetí Smlouvy o ES.
Pozměňovací návrh 59
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 5
(5)  Evropský soudní dvůr potvrdil ve svém posudku 1/03 ze 7. února 2006 v souvislosti s uzavřením nové Luganské úmluvy, že Společenství získalo výlučnou vnější pravomoc vyjednávat a uzavírat mezinárodní dohody se třetími zeměmi upravující řadu důležitých předmětů, na něž se odkazuje v hlavě IV Smlouvy o ES. Soudní dvůr zejména potvrdil, že Společenství získalo výlučnou pravomoc uzavírat mezinárodní dohody se třetími zeměmi v záležitostech, jež se týkají pravidel mimo jiné vymezených v nařízení (ES) č. 44/2001 ("Brusel I"), zejména pokud jde o soudní příslušnost a uznávání a výkon soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech.
(5)  Soudní dvůr Evropských společenství potvrdil ve svém posudku 1/03 ze 7. února 2006 v souvislosti s uzavřením nové Luganské úmluvy, že Společenství získalo výlučnou pravomoc uzavírat mezinárodní dohody se třetími zeměmi, jako je Luganská úmluva, v záležitostech, jež se týkají pravidel stanovených v nařízení Rady (ES) č. 44/2001 ze dne 22. prosince 2000 pokud jde o soudní příslušnost a uznávání a uznávání a výkon soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech("Brusel I").
_________________
Úř. věst. L 12, 16.1.2001, s. 1.
Pozměňovací návrh 60
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 6
(6)  Podle článku 300 Smlouvy o ES je tudíž na Společenství, aby v rámci svých pravomocí uzavíralo takovéto dohody mezi Společenstvím a třetími zeměmi.
(6)  Je na Společenství, aby podle článku 300 Smlouvy o ES uzavíralo dohody mezi Společenstvím a třetími zeměmi v záležitostech, které spadají do jeho výlučné pravomoci.
Pozměňovací návrh 61
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 7
(7)  Článek 10 Smlouvy o ES vyžaduje, aby členské státy usnadnily plnění poslání Společenství a aby se zdržely jakýchkoli opatření, jež by mohla ohrozit dosažení cílů Smlouvy. Tato povinnost skutečné spolupráce se uplatňuje obecně a není závislá na tom, zda je pravomoc Společenství výlučná, či nikoliv.
(7)  Článek 10 Smlouvy o ES vyžaduje, aby členské státy usnadnily plnění poslání Společenství a aby se zdržely jakýchkoli opatření, jež by mohla ohrozit dosažení cílů Smlouvy. Tato povinnost loajální spolupráce se uplatňuje obecně a není závislá na tom, zda je pravomoc Společenství výlučná, či nikoli.
Pozměňovací návrh 62
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 8
(8)  Je třeba provést hodnocení, zda v dané době existuje dostatečný zájem Společenství nahradit veškeré stávající nebo navrhované dvoustranné dohody mezi členskými státy a třetími zeměmi dohodami na úrovni Společenství. Z tohoto důvodu je nezbytné zavést postup, který bude mít dvojí cíl. Prvním cílem bude umožnit Společenství, aby posoudilo, zda existuje na straně Společenství dostatečný zájem na uzavření konkrétní dvoustranné dohody. Druhým cílem je povolit členským státům uzavření takových dohod, pokud v dané době Společenství nemá zájem na uzavření takovéto dohody.
vypouští se
Pozměňovací návrh 43
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 9
(9)  Měl by být zaveden srozumitelný a transparentní postup, kterým by se členským státům povolovalo upravovat stávající dohody se třetími zeměmi nebo, ve výjimečných případech, vyjednávat a uzavírat dohody nové, zejména pokud Společenství samotné nevyjádřilo záměr vykonávat svou vnější pravomoc a uzavřít takovou dohodu. Tímto postupem nejsou dotčeny výlučné pravomoci Společenství a ustanovení článků 300 a 307 Smlouvy o ES. Jelikož navrhovaný postup představuje výjimku z pravidla, že Společenství má výlučnou pravomoc uzavírat mezinárodní dohody v těchto věcech, je třeba tento postup považovat za výjimečné opatření, jehož rozsah a doba platnosti musí být omezeny.
(9)  Pokud jde o dohody se třetími zeměmi týkající se konkrétních otázek občanského soudnictví spadajících do výlučné pravomoci Společenství, měl by být zaveden srozumitelný a transparentní postup, kterým by se členskému státu povolovalo upravovat stávající dohodu nebo vyjednat a uzavřít dohodu novou, zejména pokud Společenství samotné nevyjádřilo záměr uplatnit svou vnější pravomoc a uzavřít dohodu prostřednictvím stávajícího nebo plánovaného mandátu k jednání. Tímto postupem nejsou dotčeny výlučné pravomoci Společenství a ustanovení článků 300 a 307 Smlouvy o ES. Tento postup je třeba považovat za výjimečné opatření, jehož rozsah a doba platnosti musí být omezeny.
Pozměňovací návrh 44
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 9 a (nový)
(9a)  Toto nařízení by se nemělo použít, pokud Společenství již uzavřelo s danou třetí zemí nebo danými třetími zeměmi dohodu týkající se stejného předmětu. Dvě dohody by měly být považovány za dohody týkající se stejného předmětu pouze v takovém případě, pokud, a v rozsahu, v němž upravují materiálně tutéž konkrétní právní otázku. Ustanovení, která pouze uvádějí obecný záměr spolupracovat v těchto otázkách, by neměla být považována za ustanovení týkající se stejného předmětu.
Pozměňovací návrh 65
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 9 b (nový)
(9b)  Toto nařízení by se mělo vztahovat na určité regionální dohody, na něž se odkazují stávající právní akty Společenství.
Pozměňovací návrh 46
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 9 c (nový)
(9c)  Komise by měla stanovit priority s cílem rozvinout vnější vztahy Společenství v oblasti soudní spolupráce v občanských a obchodních věcech, a to v souladu s pokyny, které by v budoucnu mohla přijmout Rada.
Pozměňovací návrh 66
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 10
(10)  Působnost tohoto nařízení by měla být omezena na dohody ohledně odvětvových záležitostí týkajících se soudní příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, rodičovské zodpovědnosti a vyživovacích povinností a rozhodného práva ve věcech týkajících se vyživovacích povinností.
vypouští se
Pozměňovací návrh 67
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11
(11)  Aby se zajistilo, že dohoda navrhovaná členským státem nebude mít za následek neúčinnost práva Společenství a narušení řádného fungování systému zřízeného pravidly Společenství, je třeba vyžadovat povolení jak pro zahájení vyjednávání nebo pokračování v něm, tak i pro uzavření dohody. To Komisi umožní posoudit očekávaný dopad (možného) výsledku vyjednávání na právo Společenství. V relevantních případech může Komise navrhnout zásady pro vyjednávání nebo může požádat o zahrnutí některých konkrétních ustanovení do navrhovaných dohod.
(11)  Aby se zajistilo, že dohoda plánovaná členským státem nebude mít za následek neúčinnost práva Společenství a narušení řádného fungování systému zřízeného pravidly Společenství a rovněž aby se zajistilo, že tato dohoda nenaruší politiku Společenství v oblasti vnějších vztahů, jak o ní Společenství rozhodlo, mělo by se od dotčeného členského státu vyžadovat, aby oznámil svůj záměr Komisi s cílem získat oprávnění k zahájení formálního vyjednávání o dohodě nebo k pokračování v něm, tak iuzavření dohody. Toto oznámení by se mělo učinit dopisem nebo elektronickými prostředky. Mělo by obsahovat všechny příslušné informace a dokumentaci umožňující Komisi posoudit očekávaný dopad výsledku vyjednávání na právo Společenství.
Pozměňovací návrh 47
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 a (nový)
(11a)  Mělo by se provést posouzení, zda existuje zájem Společenství na uzavření dvoustranné dohody mezi Společenstvím a danou třetí zemí nebo případně zájem Společenství na nahrazení stávající dvoustranné dohody mezi členským státem a třetí zemí dohodou na úrovni Společenství.
Za tímto účelem by měly být všechny členské státy informovány o jakémkoli oznámení týkajícím se dohody navržené daným členských státem, které Komise obdržela, aby měly možnost projevit svůj zájem připojit se k iniciativě oznamujícího členského státu. Pokud by z této výměny informací vyplynul zájem Společenství, měla by Komise zvážit navržení mandátu pro jednání s cílem uzavřít dohodu mezi Společenstvím a danou třetí zemí.
Pozměňovací návrh 69
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 b (nový)
(11b)  V případě, že Komise vyžaduje od členského státu další informace v souvislosti s hodnocením, zda by tomuto členskému státu mělo být uděleno oprávnění zahájit jednání se třetí zemí nebo třetími zeměmi, neměla by tato žádost ovlivnit dobu, během níž musí Komise vydat odůvodněné rozhodnutí týkající se žádosti daného členského státu zahájit tato jednání.
Pozměňovací návrh 70
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 c (nový)
(11c)  Komise by při vydání oprávnění k zahájení formálního jednání měla být případně schopna navrhnout směrnice pro jednání nebo žádat vložení konkrétních ustanovení do navržené dohody. Jedná-li se o otázky spadající do oblasti působnosti tohoto nařízení, měla by být Komise během jednotlivých fází jednání plně informována a může jí být umožněno zúčastnit se jednání o těchto otázkách jako pozorovatel.
Pozměňovací návrh 48
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 d (nový)
(11d)  Když členské země oznamují Komisi svůj úmysl zahájit jednání s třetí zemí, musí ji informovat pouze o prvcích, které jsou pro hodnocení Komise relevantní. Oprávnění vydané Komisí a případné pokyny pro jednání, či popřípadě zamítnutí Komise by se mělo týkat pouze otázek spadajících do oblasti působnosti tohoto nařízení.
Pozměňovací návrh 49
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 e (nový)
(11e)  Rada, členské státy a Evropský parlament by měly být informovány o jakémkoli oznámení zaslaném Komisi ohledně plánovaných nebo vyjednaných dohod a o jakémkoli odůvodněném rozhodnutí přijatém Komisí v souladu s tímto nařízením. Tyto informace by však měly být zcela v souladu s platnými požadavky na zachování důvěrnosti.
Pozměňovací návrh 73
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 f (nový)
(11f)  Komise, Rada a Evropský parlament by měly zajistit, aby bylo se všemi informacemi, které jsou označené jako důvěrné, zacházeno v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům1 Evropského parlamentu, Rady a Komise.
___________________________
1Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43.
Pozměňovací návrh 74
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 11 g (nový)
(11g)  V případech, kdy Komise na základě svého hodnocení nehodlá udělit oprávnění k zahájení formálních jednání nebo k uzavření vyjednané dohody, měla by před tím, než vydá své odůvodněné rozhodnutí, vydat stanovisko dotčenému členskému státu. V případě uzavření sjednané dohody by stanovisko mělo být předloženo Radě a Evropskému parlamentu.
Pozměňovací návrh 75
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 12
(12)  Aby se zajistilo, že dohoda nebude představovat překážku v provádění vnější politiky Společenství v oblasti soudní spolupráce v občanských a obchodních věcech, měla by dohoda obsahovat možnost vypovězení v případě, že dojde k uzavření dohody Společenství se stejnou třetí zemí ve stejné věci.
(12)  Aby se zajistilo, že sjednaná dohoda nebude představovat překážku při provádění vnější politiky Společenství v oblasti soudní spolupráce v občanských a obchodních věcech, měla by dohoda obsahovat buď možnost částečného nebo úplného vypovězení v případě, že dojde k uzavření následné dohody mezi Společenstvím nebo mezi Společenstvím a jeho členskými státy a stejnou třetí zemí týkající se stejné věci, nebo možnost přímého nahrazení příslušných ustanovení ustanoveními této následné dohody.
Pozměňovací návrh 76
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 13
(13)  Je třeba stanovit přechodná opatření, která budou upravovat situace, kdy v době vstupu tohoto nařízení v platnost členské státy vyjednávají se třetí zemí nebo již ukončily vyjednávání, avšak ještě nevyjádřily svůj souhlas s tím, aby pro dohoda byla závazná.
(13)  Měla by být stanovena přechodná opatření, které budou upravovat situace, kdy v době vstupu tohoto nařízení v platnost členský stát vyjednává se třetí zemí nebo již ukončil vyjednávání, avšak ještě nevyjádřil svůj souhlas s tím, aby pro něj dohoda byla závazná.
Pozměňovací návrh 77
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 13 a (nový)
(13a)  V zájmu zajištění dostatečných zkušeností s uplatňováním tohoto nařízení by Komise měla předložit svou zprávu nejdříve po osmi letech od přijetí tohoto nařízení. V této zprávě by Komise v rámci výkonu svých pravomocí měla potvrdit dočasnou povahu tohoto nařízení, nebo posoudit, zda by toto nařízení mělo být nahrazeno jiným nařízením, které by se týkalo stejného předmětu nebo které by zahrnovalo i jiné otázky ve výlučné pravomoci Společenství spadající do oblasti působnosti jiných nástrojů Společenství.
Pozměňovací návrh 78
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 13 b (nový)
(13b)  Pokud ve zprávě, kterou předloží, Komise potvrdí dočasnou povahu tohoto nařízení, členský stát musí mít i po předložení zprávy možnost uvědomit Komisi o probíhajícím nebo již oznámeném vyjednávání s cílem získat oprávnění k zahájení formálního vyjednávání.
Pozměňovací návrh 79
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 14
(14)  Opatření nezbytná k provedení tohoto nařízení by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi.
vypouští se
Pozměňovací návrh 80
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 15
(15)  Podle zásady proporcionality stanovené v článku 5 Smlouvy toto nařízení nepřekračuje to, co je nezbytné k dosažení uvedeného cíle.
(15)  Podle zásady proporcionality stanovené v článku 5 Smlouvy o ES toto nařízení nepřekračuje to, co je nezbytné k dosažení uvedeného cíle.
Pozměňovací návrh 81
Návrh nařízení
Bod odůvodnění 16
(16)   Spojené království a Irsko se podle článku 3 Protokolu o postavení Spojeného království a Irska připojeného ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o založení Evropského společenství účastní přijímání a používání tohoto nařízení v rozsahu, v jakém se účastnily přijímání a používání nařízení, na něž se toto nařízení vztahuje, nebo v jakém tato nařízení přijaly po jejich schválení.
(16)  Podle článku 3 Protokolu o postavení Spojeného království a Irska připojeného ke Smlouvě o Evropské unii a Smlouvě o založení Evropského společenství, oznámily Spojené království a Irsko své přání účastnit se přijímání a používání tohoto nařízení.
Pozměňovací návrh 82
Návrh nařízení
Čl. 1 – odst. 1
1.  Toto nařízení zavádí postup, kterým jednotlivým členským státům povoluje upravit stávající dvoustrannou dohodu mezi daným členským státem a třetí zemí nebo vyjednat a uzavřít novou dvoustrannou dohodu za podmínek stanovených v následujících ustanoveních.
1.  Toto nařízení zavádí postup, kterým se jednotlivým členským státům povoluje upravit stávající dohodu nebo vyjednat a uzavřít novou dohodu za podmínek stanovených v následujících ustanoveních.
Tímto postupem nejsou dotčeny odpovídající pravomoci Společenství a jeho členských států.
Pozměňovací návrh 83
Návrh nařízení
Čl. 1 – odst. 2
2.  Toto nařízení se použije na dvoustranné dohody mezi členskými státy a třetími zeměmi o odvětvových záležitostech a vztahující se na soudní příslušnost, uznávání a výkon rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, rodičovskou zodpovědnost a vyživovací povinnosti a na rozhodné právo ve věcech týkajících se vyživovacích povinností.
2.  Toto nařízení se použije na dohody o záležitostech, které zcela či zčásti spadají do oblasti působnosti nařízení (ES) č. 2201/20031 a nařízení (ES) č. 4/20092, v rozsahu, v němž tyto otázky spadají do výlučné pravomoci Společenství.
____________________________
1Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ze dne 27. listopadu 2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti (Úř. věst. L 338, 23.12.2003, s. 1).
____________________________
2Nařízení Rady (ES) č. 4/2009 ze dne 18. prosince 2008 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 7, 10.1.2009, s. 1).
Pozměňovací návrh 84
Návrh nařízení
Čl. 1 – odst. 2 a (nový)
2a.  Toto nařízení se nepoužije, pokud Společenství již uzavřelo s dotyčnou třetí zemí nebo dotyčnými třetími zeměmi dohodu týkající se stejných záležitostí.
Pozměňovací návrh 85
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 1
1.  Pro účely tohoto nařízení se "dohodou" rozumí dvoustranná dohoda mezi členským státem a třetí zemí.
1.  Pro účely tohoto nařízení se "dohodou" rozumí:
a) dvoustranná dohoda mezi členským státem a třetí zemí;
b) regionální dohody podle čl. 59 odst. 2 písm. a) nařízení (ES) č. 2201/2003, aniž je dotčen čl. 59 odst. 2 písm. c) a čl. 59 odst. 3 uvedeného nařízení, a podle čl. 69 odst. 3 nařízení (ES) č. 4/2009.
Pozměňovací návrh 86
Návrh nařízení
Čl. 2 – odst. 2
2.  Pro účely tohoto nařízení se "členským státem" rozumí jakýkoli členský stát kromě Dánska.
2.  Pro účely tohoto nařízení se "členským státem" rozumí členské státy s výjimkou Dánska.
Pozměňovací návrh 87
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 1
1.  Pokud členský stát hodlá zahájit se třetí zemí vyjednávání, jejichž účelem je změnit stávající dohodu nebo uzavřít novou dohodu spadající do předmětu tohoto nařízení, oznámí svůj záměr písemně Komisi.
1.  Pokud členský stát hodlá zahájit vyjednávání za účelem změny stávající dohody nebo uzavření nové dohody spadající do oblasti působnosti tohoto nařízení, oznámí svůj záměr písemně Komisi co nejdříve před plánovaným zahájením formálních vyjednávání.
Pozměňovací návrh 88
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 2
2.  Toto oznámení musí obsahovat kopii stávající dohody, pracovní verze dohody nebo návrhu dohody předloženéhotřetí zemí, pokud je má daný členský stát k dispozici, a jakékoliv další relevantní dokumenty. Členský stát popíše cíle vyjednávání a vymezí témata, jež je třeba řešit, nebo ustanovení stávající dohody, jež je třeba upravit, a poskytne jakékoliv další relevantní informace.
2.  Toto oznámení bude případně obsahovat kopii stávající dohody, pracovní verze dohody nebo návrhu dohody a jakékoliv další relevantní dokumenty. Členský stát popíše předmět vyjednávání a vymezí témata, jež je třeba řešit v plánované dohodě, nebo ustanovení stávající dohody, jež je třeba upravit. Členský stát může poskytnout jakékoli další doplňující informace.
Pozměňovací návrh 89
Návrh nařízení
Čl. 3 – odst. 3
3.  Oznámení musí být předloženo nejméně tři měsíce před plánovaným začátkem formálních vyjednávání s danou třetí zemí.
vypouští se
Pozměňovací návrh 90
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 1
1.  Komise po obdržení oznámení vyhodnotí, zda může členský stát vést vyjednávání s danou třetí zemí. Pokud již Společenství s danou třetí zemí uzavřelo jakoukoliv dohodu ve stejné věci, bude žádost členského státu Komisí automaticky zamítnuta.
1.  Komise po obdržení oznámení vyhodnotí, zda může členský stát zahájit formální vyjednávání.
Pozměňovací návrh 91
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 – návětí
2.  Pokud Společenství doposud neuzavřelo dohodu s danou třetí zemí, musí Komise při svém hodnocení nejprve ověřit, zda se v blízké budoucnosti očekává uzavření jakékoli relevantní dohody Společenství s touto třetí zemí. Pokud tomu tak není, může Komise udělit povolení za předpokladu, že jsou splněny následující podmínky:
2.  Komise při tomto hodnocení nejprve ověří, zda se v následujících 24 měsících nepřipravuje mandát k vyjednávání s cílem uzavřít příslušnou dohodu Společenství s touto třetí zemí nebo třetími zeměmi. Pokud tomu tak není, Komise vyhodnotí, zda jsou splněny všechny následující podmínky:
Pozměňovací návrh 92
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 – písm. a
(a) daný členský stát prokázal, že existuje zvláštní zájem na uzavření této dvoustranné odvětvové dohody s danou třetí zemí, zejména v souvislosti s existencí hospodářských, zeměpisných, kulturních nebo historických vazeb mezi daným členským státem a touto třetí zemí; a
(a) daný členský stát poskytl informace o tom, že má zvláštní zájem na uzavření dohody vzhledem k hospodářským, zeměpisným, kulturním, historickým, sociálním nebo politickým vazbám mezi daným členským státem a dotčenou třetí zemí;
Pozměňovací návrh 93
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 – písm. b
(b)  Komise dospěje k závěru, že navrhovaná dohoda má omezený dopad na jednotné a konzistentní uplatňování stávajících pravidel Společenství a na řádné fungování systému, který byl na základě těchto pravidel zřízen.
(b) z informací předaných členským státem vyplývá, že plánovaná dohoda nebude mít za následek neúčinnost práva Společenství ani narušení řádného fungování systému, který byl na základě pravidel Společenství zřízen;
Pozměňovací návrh 94
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 – písm. b a (nové)
(ba) navrhovaná dohoda by nenarušila cíle ani účel politiky Společenství v oblasti vnějších vztahů, jak o ní Společenství rozhodlo.
Pozměňovací návrh 95
Návrh nařízení
Čl. 4 – odst. 2 a (nový)
2a.  Pokud jsou informace předané členským státem za účelem hodnocení nedostačující, může Komise požádat o další informace.
Pozměňovací návrh 96
Návrh nařízení
>Čl. 5 – odst. 1 – pododstavec 1
1.  Pokud Komise dospěje k závěru, že na základě podmínek uvedených v článku 4 neexistují překážky, které by dohodě bránily, může členskému státu povolit, aby s danou třetí zemí zahájil vyjednávání o dohodě. Je-li to nutné, může Komise navrhnout zásady pro vyjednávání a může požádat o zahrnutí některých konkrétních ustanovení do navrhované dohody.
1.  Pokud navrhovaná dohoda splňuje podmínky uvedenéčl. 4 odst. 2, Komise udělí členskému státu oprávnění, aby zahájil formální vyjednávání o dohodě. Je-li to nutné, může Komise navrhnout zásady pro vyjednávání a smí požádat o zahrnutí některých konkrétních ustanovení do plánované dohody.
Pozměňovací návrh 97
Návrh nařízení
Čl. 5 – odst. 1 – pododstavec 2
2.  Dohoda musí obsahovat ustanovení o možnosti dohodu vypovědět v případě, že Společenství uzavře se stejnou třetí zemí dohodu ve stejné věci.
2.  Dohoda bude obsahovat ustanovení, která stanoví buď:
a) úplné nebo částečné vypovězení dohody v případě pozdější dohody mezi Evropským společenstvím nebo Společenstvím a jeho členskými státy se stejnou třetí zemí nebo stejnými třetími zeměmi, která se týká stejných záležitostí, nebo
b) přímé nahrazení příslušných ustanovení dohody ustanoveními pozdější dohody mezi Společenstvím nebo Společenstvím a jeho členskými státy a třetí zemí nebo třetími zeměmi, která se týká stejných záležitostí.
Dohoda musí obsahovat následující ustanovení: "(název členského státu) vypoví tuto dohodu, když Evropské společenství uzavře dohodu se (název třetí země) ve stejných věcech občanského soudnictví, jaké jsou upraveny touto dohodou".
Ustanovení podle písmene a) by mělo znít následovně: "(název členského státu) vypoví tuto dohodu částečně nebo úplně, pokud a když Evropské společenství nebo Společenství a jeho členské státy uzavřou dohodu se (název třetí země nebo třetích zemí) ve stejných věcech občanského soudnictví, jaké jsou upraveny touto dohodou".
Ustanovení podle písmene b) by mělo znít následovně: "Dohoda/ustanovení (upřesnit) se přestane/přestanou uplatňovat v den, kdy vstoupí v platnost dohoda mezi Společenstvím nebo Společenstvím a jeho členskými státy a (název třetí země nebo třetích zemí), pokud jde o otázky, které jsou předmětem pozdější dohody/pozdějších ustanovení".
Komise vydá odůvodněné rozhodnutí ohledně žádosti členského státu do 90 dnů po obdržení oznámení uvedeného v článku 3.
Pozměňovací návrh 98
Návrh nařízení >
Čl. 5 – odst. 3
3.  Komise přijme rozhodnutí o udělení nebo neudělení povolení, jak je uvedeno v odstavcích 1 a 2, v souladu s postupem, na který se odkazuje v čl. 8 odst. 2.
vypouští se
Komise vydá své rozhodnutí ohledně žádosti členského státu do šesti měsíců od přijetí oznámení uvedeného v článku 3.
Pozměňovací návrh 50
Návrh nařízení
Článek 5 a (nový)
Článek 5a
Zamítnutí oprávnění zahájit formální jednání
1.  Pokud Komise na základě svého hodnocení podle článku 4 nehodlá udělit oprávnění zahájit formální diskusi o plánované dohodě, vydá dotčenému členskému státu stanovisko do 90 dnů po obdržení oznámení uvedeného v článku 3.
2.  Dotčený členský stát může do třiceti dnů po vydání jejího stanoviska Komisi požádat, aby s ním zahájila diskusi s cílem nalézt řešení.
3.  Pokud dotčený členský stát nepožádá Komisi o zahájení diskuse ve lhůtě stanovené v odstavci 2, vydá Komise odůvodněné rozhodnutí k žádosti členského státu do 130 dnů po obdržení oznámení uvedeného v článku 3.
4.  V případě, že tato diskuse bude vedena ve smyslu odstavce 2, vydá Komise odůvodněné rozhodnutí k žádosti členského státu do 30 dnů po ukončení diskuse.
Pozměňovací návrh 100
Návrh nařízení
Článek 6
Komise se může účastnit jednání mezi členským státem a třetí zemí jako pozorovatel. Pokud se Komise neúčastní vyjednávání jako pozorovatel, musí být během jednotlivých fází vyjednávání informována o jeho průběhu.
V otázkách spadajících do oblasti působnosti tohoto nařízení se Komise může účastnit jednání mezi členským státem a třetí zemí jako pozorovatel. Pokud se Komise neúčastní vyjednávání jako pozorovatel, musí být během jednotlivých fází jednání informována o jeho průběhu.
Pozměňovací návrh 101
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 1
1.  Před podpisem dohody oznámí daný členský stát Komisi výsledky jednání a poskytne text dohody.
1.  Před podpisem vyjednané dohody oznámí daný členský stát výsledky jednání Komisi a poskytne text dohody.
Pozměňovací návrh 102
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 2
2.  Po tomto oznámení Komise vyhodnotí, zda vyjednaná dohoda odpovídá prvotnímu hodnocení Komise. Při tomto dalším hodnocení musí Komise ověřit, zda navrhovaná dohoda zohledňuje požadavky přednesené Komisí, zejména pokud jde o zahrnutí ustanovení, na něž se odkazuje v čl. 5 odst. 1, a zda by mohlo mít uzavření navrhované dohody za následek neúčinnost práva Společenství a narušení řádného fungování systému zřízeného pravidly Společenství.
2.  Po obdržení tohoto oznámení Komise vyhodnotí, zda vyjednaná dohoda:
a) splňuje podmínky podle čl. 4 odst. 2 písm. b);
b) splňuje podmínku podle čl. 4 odst. 2 písm. c), pokud v souvislosti s touto podmínkou existují nové a výjimečné okolnosti; dále pak
c) splňuje požadavek podle čl. 5 odst. 1a.
Pozměňovací návrh 103
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 3
3.  Pokud Komise dospěje k názoru, že vyjednávání vyústila v dohodu, která nesplňuje požadavky, na něž se odkazuje v odstavci 2, členskému státu nebude uzavření dohody povoleno.
vypouští se
Pozměňovací návrh 104
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 4
4.  Pokud Komise dospěje k názoru, že vyjednávání vyústila v dohodu, která splňuje požadavky, na něž se odkazuje v odstavci 2, členskému státu může být povoleno dohodu uzavřít.
4.  Pokud vyjednávání vyústila v dohodu, která splňuje požadavky, na něž se odkazuje v odstavci 2, Komise členskému státu povolí dohodu uzavřít.
Pozměňovací návrh 105
Návrh nařízení
Č. 7 – odst. 5 – pododstavec 1
5.  Komise přijme rozhodnutí o udělení nebo neudělení povolení, jak je uvedeno v odstavcích 3 a 4, v souladu s postupem, na který se odkazuje v čl. 8 odst. 3.
vypouští se
Pozměňovací návrh 106
Návrh nařízení
Čl. 7 – odst. 5 – pododstavec 2
Komise vydá své rozhodnutí ohledně žádosti členského státu do šesti měsíců od přijetí oznámení uvedeného v odstavci 1.
5.  Komise vydá odůvodněné rozhodnutí ohledně žádosti členského státu do 90 dnů od přijetí oznámení uvedeného v odstavci 1.
Pozměňovací návrh 51
Návrh nařízení
Článek 7 a (nový)
Článek 7a
Zamítnutí oprávnění uzavřít dohodu
1.  Pokud Komise na základě svého hodnocení podle čl. 7 odst. 2 nehodlá udělit oprávnění uzavřít sjednanou dohodu, předloží Radě a Evropskému parlamentu stanovisko do 90 dnů po obdržení oznámení uvedeného v čl. 7 odst. 1.
2.  Dotčený členský stát může do třiceti dnů po vydání jejího stanoviska Komisi požádat, aby s ním zahájila diskusi s cílem nalézt řešení.
3.  Pokud dotčený členský stát nepožádá Komisi o zahájení diskuse ve lhůtě stanovené v odstavci 2, vydá Komise odůvodněné rozhodnutí k žádosti členského státu do 130 dnů po obdržení oznámení uvedeného v článku 7.
4.  V případě, že tato diskuse bude vedena ve smyslu odstavce 2, vydá Komise odůvodněné rozhodnutí k žádosti členského státu do 30 dnů po ukončení diskuse.
5.  Komise oznámí své rozhodnutí Radě a Evropskému parlamentu do 30 dnů od jeho přijetí.
Pozměňovací návrh 108
Návrh nařízení
Článek 8
Článek 8
vypouští se
Postup projednávání ve výboru
1.  Komisi je nápomocen výbor.
2.  Odkazuje-li se na tento odstavec, použije se poradní postup podle článku 3 rozhodnutí 1999/468/ES v souladu s článkem 7 uvedeného rozhodnutí.
3.  Odkazuje-li se na tento odstavec, použije se řídící postup podle článku 4 rozhodnutí 1999/468/ES v souladu s článkem 7 uvedeného rozhodnutí.
4.  Doba stanovená v čl. 4 odst. 3 rozhodnutí 1999/468/ES je tři měsíce.
Pozměňovací návrh 52
Návrh nařízení
Článek 8 a (nový)
Článek 8a
Informace poskytované Radě, členským státům a Evropskému parlamentu
Komise poskytne Radě, členským státům a Evropskému parlamentu oznámení, která obdržela podle článků 3 a 7, případně s doprovodnou dokumentací, a všechna svá odůvodněná rozhodnutí podle článků 5, 5a, 7, a 7a s výhradou požadavků na zachování důvěrnosti.
Pozměňovací návrh 53
Návrh nařízení
Článek 8 b (nový)
Článek 8b
Důvěrnost
1.  Dotčený členský stát může při předávání informací Komisi podle článku 3, čl. 4 odst. 3 a článku 7 uvést, zda mají být některé z předávaných informací považovány za důvěrné a zda mohou být sdíleny s dalšími členskými státy.
2.  Komise a členské státy zajistí, aby se s informacemi, které jsou označeny jako důvěrné, zacházelo v souladu s čl. 4 odst. 1 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise1.
_____________
1 Pokud v době, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, členský stát již zahájil jednání o dohodě, použijí se čl. 3 odst. 1 a 2 a články 4 až 7a.
Pozměňovací návrh 111
Návrh nařízení
Čl. 9 – odst. 1
1.  V případě, že členský stát již zahájil vyjednávání se třetí zemí v době, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, použijí se čl. 3 odst. 1, čl. 3 odst. 2 a články 4 až 7.
1.  V případě, že členský stát již zahájil vyjednávání v době, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, použijí se čl. 3 odst. 1 a 2 a články 4 až 7a.
Pokud to dovoluje etapa, v níž se vyjednávání nacházejí, může Komise navrhnout zásady pro vyjednávání nebo zahrnutí určitých ustanovení, jak je uvedeno v čl. 5 odst. 1.
Pokud to dovoluje etapa, v níž se vyjednávání nacházejí, může Komise navrhnout zásady pro vyjednávání nebo požádat o zahrnutí určitých ustanovení, jak je uvedeno v čl. 5 odst. 1 a 1a.
Pozměňovací návrh 112
Návrh nařízení
Čl. 9 – odst. 2
2.  V případě, že členský stát již ukončil vyjednávání v době, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, avšak dohodu ještě neuzavřel, použijí se čl. 3 odst. 1, čl. 3 odst. 2 a čl. 7 odst. 2 až 5.
2.  V případě, že členský stát již ukončil vyjednávání v době, kdy toto nařízení vstoupí v platnost, avšak dohodu ještě neuzavřel, použijí se čl. 3 odst. 1 a 2, čl. 7 odst. 2 až 5 a článek 7a.
Při rozhodování, zda udělit nebo neudělit povolení uzavřít dohodu, Komise rovněž vyhodnotí, zda na základě podmínek, na něž se odkazuje v článku 4, existují určité překážky bránící dohodě.
Pozměňovací návrh 113
Návrh nařízení
Článek 10
1.  Komise nejpozději 1. ledna 2014 předloží Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru zprávu o uplatňování tohoto nařízení, k níž může být přiložen vhodný legislativní návrh.
1.  Nejdříve 8 let od data přijetí tohoto nařízen předloží Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru zprávu o uplatňování tohoto nařízení.
2.  Tato zpráva buď
a) potvrdí, že je vhodné, aby platnost tohoto nařízení skončila dnem stanoveným v souladu s čl. 10a odst. 1, nebo
b) doporučí, aby toto nařízení bylo k tomuto dni nahrazeno novým nařízením.
3.  Pokud daná zpráva doporučí nahrazení tohoto nařízení, jak je uvedeno v odst. 2 písm. b), bude k ní přiložen vhodný legislativní návrh.
Pozměňovací návrh 114
Návrh nařízení
Článek 10 a (nový)
Článek 10a
Skončení platnosti
1.  Platnost tohoto nařízení skončí tři roky poté, co Komise předloží zprávu uvedenou v článku 10.
Lhůta tří let začíná prvním dnem měsíce následujícího po posledním předložení zprávy Evropskému parlamentu nebo Radě.
2.  Bez ohledu na skončení platnosti tohoto nařízení ke dni stanovenému v souladu s odstavcem 1, veškerá jednání, která k tomuto datu probíhají a která byla členským státem zahájena podle tohoto nařízení za účelem změny stávající dohody nebo vyjednání a uzavření nové dohody, mohou pokračovat a být dokončena podle podmínek stanovených tímto nařízením.
Pozměňovací návrh 115
Návrh nařízení
Článek 11
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Právní upozornění - Ochrana soukromí