Indeks 
 Poprzedni 
 Następny 
 Pełny tekst 
Procedura : 2010/0366(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : A7-0204/2011

Teksty złożone :

A7-0204/2011

Debaty :

PV 03/07/2012 - 15
CRE 03/07/2012 - 15

Głosowanie :

PV 04/07/2012 - 7.6
Wyjaśnienia do głosowania
Wyjaśnienia do głosowania

Teksty przyjęte :

P7_TA(2012)0283

Teksty przyjęte
PDF 410kWORD 88k
Środa, 4 lipca 2012 r. - Strasburg
System finansowania przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji ***I
P7_TA(2012)0283A7-0204/2011
Rezolucja
 Tekst skonsolidowany

Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 485/2008 w sprawie kontroli przez państwa członkowskie transakcji stanowiących część systemu finansowania przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (COM(2010)0761 – C7-0002/2011 – 2010/0366(COD))

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–  uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (COM(2010)0761),

–  uwzględniając art. 294 ust. 2, art. 42 oraz art. 43 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którymi Komisja przedstawiła wniosek Parlamentowi (C7-0002/2011),

–  uwzględniając art. 294 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–  uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 4 maja 2011 r.(1),

–  uwzględniając art.55 Regulaminu,

–  uwzględniając sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (A7-0204/2011),

1.  przyjmuje w pierwszym czytaniu stanowisko określone poniżej;

2.  zwraca się do Komisji o ponowne przedłożenie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do jego wniosku lub zastąpienie go innym tekstem;

3.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie, Komisji i parlamentom narodowych.

(1) Dz.U. C 218 z 23.7.2011, s. 126.


Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 4 lipca 2012 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2012 zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 485/2008 w sprawie kontroli przez państwa członkowskie transakcji stanowiących część systemu finansowania przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji
P7_TC1-COD(2010)0366

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 akapit pierwszy i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1),

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 485/2008(3) nadaje Komisji uprawnienia w zakresie wykonania niektórych przepisów tego rozporządzenia.

(2)  W wyniku wejścia w życie traktatu lizbońskiego, uprawnienia nadane Komisji na mocy rozporządzenia (WE) nr 485/2008 należy dostosować do art. 290 i 291 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (zwanego dalej „Traktatem”).

(3)  Aby zapewnić należyte działanie systemu ustanowionego na mocy rozporządzenia (WE) nr 485/2008, Komisja powinna otrzymać uprawnienia zostać uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu, aby mogła uzupełniać lub zmieniać niektóre, inne niż istotne, elementy rozporządzenia (WE) nr 485/2008. Należy określić, wobec których elementów stosować będzie można wymienione uprawnienia, a także warunki, którym uprawnienia te będą podlegaćo funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do ustanawiania listy środków, które ze względu na swój charakter nie kwalifikują się do przeprowadzenia kontroli ex post w formie badania dokumentów handlowych, do których to środków niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania. Szczególnie istotne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym z ekspertami. W procesie przygotowywania i sporządzania aktów delegowanych Komisja powinna zagwarantować równoczesne, terminowe i odpowiednie przekazywanie stosownych dokumentów Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. [Popr. 1]

(4)  Aby zapewnić jednolite stosowaniewarunki wdrażania rozporządzenia (WE) nr 485/2008 we wszystkich państwach członkowskich, Komisji należy nadaćpowierzyć uprawnieniado przyjmowania aktów wykonawczych zgodnie z art. 291 Traktatu. W szczególności należy Komisji nadać uprawnienia do przyjmowania jednolitych przepisów dotyczących wymiany informacji. Komisja powinna przyjmować te akty wykonawcze z pomocą Komitetu ds. Funduszy Rolniczych ustanowionego na mocy art. 41d ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(4), zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr XX/XXXX Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie … [Należy uzupełnić po przyjęciu rozporządzenia w sprawie środków kontroli, o którym mowa w art. 291 ust. 3 TFUE, będącego obecnie przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim i w Radzie]wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję(5). [Popr. 2]

(5)  Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 485/2008,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 485/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)  artykuł 1 ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:"

2.   Niniejsze rozporządzenie nie stosuje się do środków objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli podlegającym rozporządzeniu Rady (WE) nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. ustanawiającemu wspólne zasady dla systemów pomocy bezpośredniej w zakresie wspólnej polityki rolnej oraz określonych systemów wsparcia dla rolników*.

Aby wyłączyć z zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia te środki, które ze względu na swój charakter nie kwalifikują się do przeprowadzenia kontroli ex post w formie badania dokumentów handlowych, Komisja może – w drodze aktów delegowanych i zgodnie z warunkami, o których mowa w art. 13a, 13b i 13c niniejszego rozporządzenia – ustanowić wykaz innych środków, wobec których nie stosuje się niniejszego rozporządzenia.

* Dz.U. L 30 z 31. 1.2009, s. 16.»

"

[Am. 3]

2)  w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

   a) w ust. 1 akapit drugi skreśla się drugie zdanie;
   b) skreśla się ust. 5.

3)  skreśla się art. 13;

4)  dodaje się następujące artykuły:"

Artykuł 13a

1.   Uprawnienia do przyjęciaprzyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, przekazuje siępowierza się Komisji na czas nieokreślonyna warunkach określonych w niniejszym artykule.

2.   Przekazanie uprawnienia, o których mowa w art. 1 ust. 2, powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia(6). Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnienia nie później niż dziewięć miesięcy przed zakończeniem okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień jest w sposób dorozumiany odnawiane na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się temu odnowieniu nie później niż trzy miesiące przed końcem każdego okresu.

3.   Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 1 ust. 2, może zostać odwołane w dowolnym momencie przez Parlament Europejski lub Radę. Decyzja o odwołaniu kładzie kres przekazaniu uprawnień określonych w tej decyzji. Staje się ona skuteczna w dniu następującym po opublikowaniu decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub od późniejszej daty, która jest w niej określona. Nie wpływa ona na ważność aktów delegowanych już obowiązujących.

4.  Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja powiadamia o tym równocześnie Parlament Europejski i Radę.

5.   Akt delegowany przyjęty zgodnie z art. 1 ust. 2 wchodzi w życie tylko pod warunkiem, że w terminie dwóch miesięcy od powiadomienia Parlamentu Europejskiego i Rady o akcie delegowanym Parlament Europejski ani Rada nie zgłoszą sprzeciwu wobec tego aktu, lub pod warunkiem, że przed upływem tego terminu zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformują Komisję, że nie zamierzają zgłaszać sprzeciwu. Termin ten podlega przedłużeniu o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady. [Popr. 4]

Artykuł 13b

Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 13a, może zostać odwołane przez Parlament Europejski lub Radę.

Instytucja, która rozpoczęła wewnętrzną procedurę w celu podjęcia decyzji, czy zamierza ona odwołać przekazanie uprawnień, informuje drugą instytucję i Komisję, odpowiednio wcześnie przed podjęciem ostatecznej decyzji, wskazując przekazane uprawnienia, które mogłyby zostać odwołane, oraz możliwe przyczyny tego odwołania.

Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Staje się ona skuteczna natychmiast lub od późniejszej daty, która jest w niej określona. Nie wpływa ona na ważność aktów delegowanych już obowiązujących. Jest ona publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. [Popr. 5]

Artykuł 13c

Parlament Europejski i Rada mogą wyrazić sprzeciw wobec aktu delegowanego w terminie dwóch miesięcy licząc od daty zawiadomienia. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady termin ten jest przedłużany o miesiąc.

Jeśli przed upływem tego terminu ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyrażą sprzeciwu wobec aktu delegowanego, jest on publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz wchodzi w życie z dniem podanym w tym akcie.

Akt delegowany może zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz wejść w życie przed upływem tego terminu, jeżeli zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie zamierzają wyrażać sprzeciwu.

Jeśli Parlament Europejski lub Rada wyrażą sprzeciw wobec aktu delegowanego, nie wchodzi on w życie. Instytucja, która wyraża sprzeciw wobec aktu delegowanego, podaje uzasadnienie. [Popr. 6]

Artykuł 13d

Komisja w stosownych przypadkach przyjmuje – w drodze aktów wykonawczych i zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 42d ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1290/2005przyjmuje szczegółowe przepisy, których celem jest zapewnienie jednolitego stosowania niniejszego rozporządzenia na terytorium Unii, w szczególności w odniesieniu do następujących kwestii:

   a) koordynacja wspólnych działań, o których mowa w art. 7 ust. 1;
   b) informacje szczegółowe i specyfikacje dotyczące: treści i kształtu wniosków oraz sposobu ich przedkładania; treści i kształtu zawiadomień oraz sposobu ich przedkładania, a także dostarczania i wymiany informacji wymaganych na mocy niniejszego rozporządzenia;
   c) warunki i środki publikacji informacji wymaganych na mocy niniejszego rozporządzenia lub szczegółowe przepisy i warunki ich rozpowszechniania lub udostępniania przez Komisję na rzecz właściwych organów państw członkowskich.

Te akty wykonawcze przyjmowane są zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 13e ust. 2.[Popr. 7]

Artykuł 13e

1.   Komisję wspomaga Komitet ds. Funduszy Rolniczych ustanowiony art. 41 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

2.   W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

* Dz.U. L 209 z 11.8.2005, s. 1.

"

[Popr. 8]

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w

W imieniu Parlamentu Europejskiego

Przewodniczący

W imieniu Rady

Przewodniczący

(1) Dz.U. C 218 z 23.7.2011, s. 126.
(2) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 4 lipca 2012 r.
(3) Dz.U. L 143 z 3.6.2008, s. 1.
(4) Dz.U. L 209 z 11.8.2005, s. 1.
(5) Dz.U. L 55 z 28. 2.2011, s. 13.
(6)+ Data wejścia wżycie niniejszego rozporządzenia.

Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności