Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Postup : 2015/0272(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : A8-0013/2017

Predkladané texty :

A8-0013/2017

Rozpravy :

PV 14/03/2017 - 4
CRE 14/03/2017 - 4
PV 16/04/2018 - 21
CRE 16/04/2018 - 21

Hlasovanie :

PV 14/03/2017 - 6.5
CRE 14/03/2017 - 6.5
PV 18/04/2018 - 12.8
Vysvetlenie hlasovaní

Prijaté texty :

P8_TA(2017)0069
P8_TA(2018)0113

Prijaté texty
PDF 496kWORD 56k
Utorok, 14. marca 2017 - Štrasburg
Vozidlá po dobe životnosti, použité batérie a akumulátory a odpad z elektrických a elektronických zariadení ***I
P8_TA(2017)0069A8-0013/2017

Pozmeňujúce návrhy prijaté Európskym parlamentom 14. marca 2017 k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2000/53/ES o vozidlách po dobe životnosti, smernica 2006/66/ES o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch a smernica 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení (COM(2015)0593 – C8-0383/2015 – 2015/0272(COD))(1)

(Riadny legislatívny postup: prvé čítanie)

Text predložený Komisiou   Pozmeňujúci návrh
Pozmeňujúci návrh 1
Návrh smernice
Odôvodnenie 1
(1)  V záujme ochrany, zachovania a zvýšenia kvality životného prostredia, ochrany zdravia ľudí a rozvážneho a racionálneho využívania prírodných zdrojov a podpory širšieho obehového hospodárstva by sa malo nakladanie s odpadom v Únii zlepšiť.
(1)  V záujme ochrany, zachovania a zvýšenia kvality životného prostredia, ochrany zdravia ľudí a rozvážneho a efektívneho využívania prírodných zdrojov a podpory zásad obehového hospodárstva by sa malo nakladanie s odpadom v Únii zlepšiť.
Pozmeňujúci návrh 2
Návrh smernice
Odôvodnenie 1 a (nové)
(1a)   Čisté, účinné a udržateľné obehové hospodárstvo si vyžaduje odstránenie nebezpečných látok z výrobkov už v štádiu návrhu, a v tomto kontexte by obehové hospodárstvo malo uznávať jasné ustanovenia 7. environmentálneho akčného programu, ktorý vyzýva na vytvorenie cyklov netoxických materiálov, aby bolo možné využívať recyklovaný odpad ako významný a spoľahlivý zdroj surovín pre Úniu.
Pozmeňujúci návrh 3
Návrh smernice
Odôvodnenie 1 b (nové)
(1b)   Je potrebné zabezpečiť účinné a nízkoenergetické hospodárenie s druhotnými surovinami, pričom v oblasti výskumu a vývoja je potrebné uprednostniť úsilie smerujúce k tomuto cieľu. Komisia by tiež mala zohľadniť predloženie návrhu na klasifikáciu odpadu s cieľom podporiť vytvorenie trhu Únie s druhotnými surovinami.
Pozmeňujúci návrh 4
Návrh smernice
Odôvodnenie 1 c (nové)
(1c)   Keď recyklovaný materiál opätovne vstúpi do hospodárstva tým, že stratí štatút odpadu, a to tým, že splní konkrétne kritériá pre stav konca odpadu, alebo tým, že sa začlení do nového výrobku, musí v plnej miere spĺňať požiadavky právnych predpisov Únie v oblasti chemických látok.
Pozmeňujúci návrh 5
Návrh smernice
Odôvodnenie 2 a (nové)
(2a)   Priemyselná štruktúra sa za posledné roky výrazne zmenila v dôsledku technologického pokroku a čoraz viac globalizovaných tokov tovaru. Tieto faktory predstavujú nové výzvy pre nakladanie s odpadom a spracovanie odpadu, ktoré je šetrné voči životnému prostrediu a ktoré by sa malo riešiť prostredníctvom kombinácie zvýšeného výskumného úsilia a cielených regulačných nástrojov. Plánované zastarávanie predstavuje rastúci problém, ktorý je vo svojej podstate v rozpore s cieľmi obehového hospodárstva a ku ktorému by sa preto malo pristupovať s cieľom eliminovať ho prostredníctvom sústredeného úsilia všetkých hlavných zainteresovaných strán, priemyslu, zákazníkov a regulačných orgánov.
Pozmeňujúci návrh 6
Návrh smernice
Odôvodnenie 3
(3)  Štatistické údaje, ktoré členské štáty nahlasujú, majú pre Komisiu kľúčový význam z hľadiska posúdenia, či sa v členských štátoch dodržiavajú právne predpisy o odpade. Mala by sa zlepšiť kvalita, spoľahlivosť a porovnateľnosť štatistík a na tento účel by sa malo vytvoriť jedno vstupné miesto pre všetky údaje o odpadoch, mali by sa vypustiť zastarané požiadavky na podávanie správ, malo by sa stanoviť referenčné porovnávanie vnútroštátnych metodík podávania správ a mala by sa zaviesť správa o kontrole kvality údajov.
(3)  Údaje a informácie, ktoré členské štáty nahlasujú, majú pre Komisiu kľúčový význam z hľadiska posúdenia, či sa v členských štátoch dodržiavajú právne predpisy o odpade. Mala by sa zlepšiť kvalita, spoľahlivosť a porovnateľnosť nahlasovaných údajov, a to zavedením spoločnej metodiky zberu a spracúvania údajov zo spoľahlivých zdrojov, vytvorením jedného vstupného miesta pre všetky údaje o odpadoch, vypustením zastaraných požiadaviek na podávanie správ, stanovením referenčného porovnávania vnútroštátnych metodík podávania správ a zavedením správy o kontrole kvality údajov. Spoľahlivé nahlasovanie údajov o nakladaní s odpadom má zásadný význam z hľadiska efektívneho vykonávania a zabezpečenia porovnateľnosti údajov od členských štátov. Preto by mali členské štáty pri podávaní správ o dosahovaní cieľov stanovených v uvedených smerniciach uplatňovať spoločnú metodiku, ktorú vypracovala Komisia v spolupráci s národnými štatistickými úradmi členských štátov a vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za nakladanie s odpadom.
Pozmeňujúci návrh 7
Návrh smernice
Odôvodnenie 3 a (nové)
(3a)   Členské štáty by mali zabezpečiť, aby po separovanom zbere odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) nasledovalo riadne spracovanie. Na zaistenie rovnakých podmienok a dodržiavania právnych predpisov o odpade a koncepcie obehového hospodárstva by Komisia mala vypracovať spoločné normy pre spracovanie OEEZ, ako sa stanovuje v smernici 2012/19/EÚ.
Pozmeňujúci návrh 8
Návrh smernice
Odôvodnenie 4
(4)  Spoľahlivé nahlasovanie štatistických údajov o odpadovom hospodárstve má zásadný význam z hľadiska efektívneho vykonávania a zabezpečenia porovnateľnosti údajov pri rovnakých podmienkach pre všetky členské štáty. Preto by členské štáty mali byť povinné používať pri vypracúvaní správ o plnení cieľov stanovených v týchto smerniciach najnovšiu metodiku, ktorú vypracovala Komisia a národné štatistické úrady členských štátov.
(4)  Spoľahlivé nahlasovanie štatistických údajov o nakladaní s odpadom má zásadný význam z hľadiska efektívneho vykonávania a zabezpečenia porovnateľnosti údajov pri rovnakých podmienkach pre všetky členské štáty. Preto by členské štáty mali byť povinné používať pri vypracúvaní správ o plnení cieľov stanovených v týchto smerniciach spoločnú metodiku pre zber a spracovanie údajov, ktorú vypracovala Komisia v spolupráci s národnými štatistickými úradmi členských štátov.
Pozmeňujúci návrh 9
Návrh smernice
Odôvodnenie 4 a (nové)
(4a)   V snahe pomôcť dosiahnuť ciele stanovené v tejto smernici a pomôcť podnietiť prechod na obehové hospodárstvo by Komisia mala podporovať koordináciu a výmenu informácií a najlepších postupov medzi členskými štátmi a medzi rôznymi odvetviami hospodárstva. Táto výmena by sa mohla uľahčiť prostredníctvom komunikačných platforiem, ktoré by mohli pomôcť zvýšiť povedomie o nových priemyselných riešeniach a umožniť lepší prehľad o dostupných kapacitách a prispeli by k prepojeniu odvetvia odpadového hospodárstva s ďalšími odvetviami a k podpore priemyselnej symbiózy.
Pozmeňujúci návrh 10
Návrh smernice
Odôvodnenie 4 b (nové)
(4b)   V právnych predpisoch Únie, ktoré sa týkajú predchádzania vzniku odpadu a nakladania s odpadom, sa ako poradie priorít uplatňuje hierarchia odpadového hospodárstva ustanovená v smernici 2008/98/ES. Táto hierarchia sa teda uplatňuje vo vzťahu k vozidlám po dobe životnosti, batériám a akumulátorom a použitým batériám a akumulátorom a k odpadu z elektrických a elektronických zariadení. Pri plnení cieľa tejto smernice by členské štáty mali prijať opatrenia potrebné na zohľadnenie priorít hierarchie odpadového hospodárstva a zabezpečiť praktické vykonávanie týchto priorít.
Pozmeňujúci návrh 11
Návrh smernice
Odôvodnenie 5 a (nové)
(5a)   Keďže v súlade s obehovým hospodárstvom rastie potreba spracúvať a recyklovať odpad v Únii, dôraz by sa mal klásť na zabezpečenie toho, aby preprava odpadu bola v súlade so zásadami a požiadavkami právnych predpisov Únie v oblasti životného prostredia, najmä so zásadou blízkosti, prednosti zhodnotenia a sebestačnosti. Komisia by mala preskúmať vhodnosť zavedenia jednotných kontaktných miest pre administratívny postup pri preprave odpadu s cieľom znížiť administratívne zaťaženie. Členské štáty by mali prijať potrebné opatrenia, aby zamedzili nezákonnej preprave odpadu.
Pozmeňujúci návrh 12
Návrh smernice
Odôvodnenie 7 a (nové)
(7a)   S cieľom doplniť určité nepodstatné prvky smernice 2000/53/ES a smernice 2012/19/EÚ by sa mala na Komisiu delegovať právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pokiaľ ide o spoločnú metodiku pre zber a spracovanie údajov a formát nahlasovania údajov o vykonávaní cieľov opätovného využívania a zhodnocovania vozidiel po dobe životnosti podľa smernice 2000/53/ES a metodiku zberu a spracovania údajov a formát nahlasovania údajov týkajúcich sa dosahovania cieľov stanovených pre zber a zhodnocovanie elektrických a elektronických zariadení podľa smernice 2012/19/EÚ. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby sa tieto konzultácie vykonávali v súlade so zásadami stanovenými v Medziinsštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva. Predovšetkým by sa Európskemu parlamentu a Rade mali poskytnúť všetky dokumenty v rovnakom čase ako expertom z členských štátov, a to s cieľom zabezpečiť rovnakú účasť na príprave delegovaných aktov, pričom by sa ich expertom mal systematicky zabezpečiť prístup na rokovania expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.
Pozmeňujúci návrh 13
Návrh smernice
Odôvodnenie 7 b (nové)
(7b)   S cieľom stanoviť metodiku zberu a spracovania údajov a formát nahlasovania údajov o batériách a akumulátoroch a o použitých batériách a akumulátoroch by sa mala na Komisiu delegovať právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby tieto konzultácie vykonávala v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva. Predovšetkým by sa Európskemu parlamentu a Rade mali poskytnúť všetky dokumenty v rovnakom čase ako expertom z členských štátov, a to s cieľom zabezpečiť rovnakú účasť na príprave delegovaných aktov, pričom by sa ich expertom mal systematicky zabezpečiť prístup na rokovania expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.
Pozmeňujúci návrh 14
Návrh smernice
Článok 1 – odsek -1 (nový)
Smernica 2000/53/ES
Článok 6 – odsek 1
V článku 6 sa odsek 1 nahrádza takto:
1.  Členské štáty vykonajú potrebné opatrenia aby zabezpečili, že sa budú vozidlá po dobe životnosti skladovať (aj dočasne) a spracujú v súlade so všeobecnými požiadavkami stanovenými v článku 4 smernice 75/442/EHS a v súlade s minimálnymi technickými požiadavkami, stanovenými v prílohe I k tejto smernici bez toho, aby tým boli dotknuté vnútroštátne predpisy o zdraví a životnom prostredí.
„1. Členské štáty vykonajú potrebné opatrenia, aby zabezpečili, že sa všetky vozidlá po dobe životnosti uskladnia (aj dočasne) a spracujú v súlade s prioritami hierarchie odpadového hospodárstva a so všeobecnými požiadavkami stanovenými v článku 4 smernice 75/442/EHS a v súlade s minimálnymi technickými požiadavkami, stanovenými v prílohe I k tejto smernici bez toho, aby tým boli dotknuté vnútroštátne predpisy o zdraví a životnom prostredí.“
Pozmeňujúci návrh 15
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 – bod 2
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 – odsek 1a
1a.  Členské štáty nahlasujú Komisii údaje o vykonávaní článku 7 ods. 2 za každý kalendárny rok. Tieto údaje zasielajú elektronicky do 18 mesiacov od konca roka nahlasovania, za ktorý sa údaje zbierajú. Údaje sa nahlasujú vo formáte stanovenom Komisiou v súlade s odsekom 1d. Prvá správa sa vzťahuje na obdobie od 1. januára [vložiť rok transpozície tejto smernice + 1 rok] do 31. decembra [vložiť rok transpozície tejto smernice + 1 rok].
1a.  Členské štáty nahlasujú Komisii údaje o vykonávaní článku 7 ods. 2 za každý kalendárny rok. Tieto údaje zbierajú a spracúvajú na základe spoločnej metodiky uvedenej v odseku 1d tohto článku a nahlasujú ich elektronicky do 12 mesiacov od konca roka nahlasovania, za ktorý sa údaje zbierajú. Údaje sa nahlasujú vo formáte stanovenom Komisiou v súlade s odsekom 1d.
Pozmeňujúci návrh 16
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 – bod 2
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 – odsek 1c
1c.  Komisia preskúma údaje nahlásené v súlade s týmto článkom a uverejní správu o výsledkoch preskúmania. Táto správa musí obsahovať posúdenie systému zberu údajov, zdrojov údajov a metodiky použitej v členských štátoch, ako aj úplnosti, spoľahlivosti, včasnosti a konzistentnosti údajov. Posúdenie môže obsahovať aj konkrétne odporúčania na zlepšenie. Správa sa vypracúva každé tri roky.
1c.  Komisia preskúma údaje nahlásené v súlade s týmto článkom a uverejní správu o výsledkoch preskúmania. Kým sa nestanoví spoločná metodika zberu a spracovania údajov uvedená v odseku 1d, v správe sa posudzuje systém zberu údajov, zdroje údajov a metodika použitá v členských štátoch. Komisia posúdi aj úplnosť, spoľahlivosť, včasnosť a konzistentnosť týchto údajov. Posúdenie môže obsahovať aj konkrétne odporúčania na zlepšenie. Správa sa vypracúva každé tri roky.
Pozmeňujúci návrh 17
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 – bod 2
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 – odsek 1c a (nový)
1ca.   Komisia môže v správe uviesť informáciu o vykonávaní tejto smernice ako celku a o jej vplyve na životné prostredie a ľudské zdravie. Ak je to vhodné, k správe sa pripojí legislatívny návrh na zmenu tejto smernice.
Pozmeňujúci návrh 18
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 – bod 2
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 – odsek 1d
1d.  Komisia prijme vykonávacie akty, ktorými sa stanoví formát na nahlasovanie údajov podľa odseku 1a. Uvedené vykonávacie akty sa prijímajú v súlade s postupom uvedeným v článku 11 ods. 2.
1d.  Komisia prijme delegované akty s cieľom doplniť túto smernicu, ktorými sa stanoví spoločná metodika zberu a spracovania údajov a formát na nahlasovanie údajov podľa odseku 1a.
Pozmeňujúci návrh 19
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 – bod 2
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 – odsek 1d a (nový)
1da.   Komisia do 31. decembra 2018 v kontexte akčného plánu v oblasti obehového hospodárstva a s ohľadom na záväzok Únie prejsť na obehové hospodárstvo preskúma túto smernicu ako celok, a najmä jej rozsah pôsobnosti a ciele na základe posúdenia vplyvu a zohľadní ciele a iniciatívy politiky Únie v oblasti obehového hospodárstva. Osobitne sa zameria na prepravu ojazdených vozidiel, pri ktorých existuje podozrenie, že ide o vozidlá po dobe životnosti. Na tento účel sa použijú Usmernenia korešpondentov č. 9 k preprave vozidiel po dobe životnosti. Komisia preskúma aj možnosť stanovenia cieľov pre jednotlivé zdroje, a to najmä v prípade kriticky dôležitých surovín. Ak je to vhodné, k uvedenému preskúmaniu sa pripojí legislatívny návrh.
Pozmeňujúci návrh 20
Návrh smernice
Článok 1 – odsek 1 a (nový)
Smernica 2000/53/ES
Článok 9 a (nový)
Vkladá sa tento článok:
„Článok 9a
Nástroje na podporu prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva
S cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov stanovených v tejto smernici členské štáty využijú primerané hospodárske nástroje a prijmú ďalšie opatrenia na poskytnutie stimulov na uplatňovanie hierarchie odpadového hospodárstva. Takéto nástroje a opatrenia môžu zahŕňať nástroje a opatrenia uvedené v prílohe IVa k smernici 2008/98/ES.“
Pozmeňujúci návrh 21
Návrh smernice
Článok 2 – odsek 1 – bod 1 a (nový)
Smernica 2006/66/ES
Článok 22 a (nový)
(1a)   Vkladá sa tento článok:
„Článok 22a
Údaje
1.   K údajom, ktoré členské štáty nahlasujú v súlade s článkami 10 a 12, sa pripojí správa o kontrole kvality.
2.   Komisia prijme delegované akty v súlade s článkom 23a s cieľom doplniť túto smernicu stanovením metodiky zberu a spracovania údajov a formátu nahlasovania.“
Pozmeňujúci návrh 22
Návrh smernice
Článok 2 – odsek 1 – bod 2 – písmeno –a (nové)
Smernica 2006/66/ES
Článok 23 – nadpis
(-a)   V článku 23 sa nadpis nahrádza takto:
Preskúmanie
Podávanie správ a preskúmanie“
Pozmeňujúci návrh 23
Návrh smernice
Článok 2 – odsek 1 – bod 2 – písmeno a
Smernica 2006/66/ES
Článok 23 – odsek 1
1.  Komisia najneskôr do konca roka 2016 vypracuje správu o vykonávaní tejto smernice a jej vplyve na životné prostredie a fungovanie vnútorného trhu.
1.  Komisia najneskôr do konca roka 2016 a následne každé tri roky vypracuje správu o vykonávaní tejto smernice a jej vplyve na životné prostredie a fungovanie vnútorného trhu.
Pozmeňujúci návrh 24
Návrh smernice
Článok 2 – odsek 1 – bod 2 – písmeno b a (nové)
Smernica 2006/66/ES
Článok 23 – odsek 3 a (nový)
ba)   Dopĺňa sa tento odsek:
„3a. Komisia do 31. decembra 2018 v kontexte akčného plánu v oblasti obehového hospodárstva a s ohľadom na záväzok Únie prejsť na obehové hospodárstvo preskúma túto smernicu ako celok, a najmä jej rozsah pôsobnosti a ciele, na základe posúdenia vplyvu. V preskúmaní sa zohľadnia ciele a iniciatívy politiky Únie v oblasti obehového hospodárstva a technický vývoj nových druhov batérií, v ktorých sa nepoužívajú nebezpečné látky, najmä ťažké a iné kovy alebo ióny kovov. Komisia preskúma aj možnosť stanovenia cieľov pre jednotlivé zdroje, a to najmä v prípade kriticky dôležitých surovín. Ak je to vhodné, k uvedenému preskúmaniu sa pripojí legislatívny návrh.“
Pozmeňujúci návrh 25
Návrh smernice
Článok 2 – odsek 1 – bod 2 a (nový)
Smernica 2006/66/ES
Článok 23a a (nový)
(2a)   Vkladá sa tento článok:
„Článok 23aa
Nástroje na podporu prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva
S cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov stanovených v tejto smernici členské štáty využijú primerané hospodárske nástroje a prijmú ďalšie opatrenia na poskytnutie stimulov na uplatňovanie hierarchie odpadového hospodárstva. Takéto nástroje a opatrenia môžu zahŕňať nástroje a opatrenia uvedené v prílohe IVa k smernici 2008/98/ES.“
Pozmeňujúci návrh 27
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod -1 (nový)
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 8 – odsek 5 – pododsek 4
(–1) V článku 8 ods. 5 sa štvrtý pododsek nahrádza takto:
S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania tohto článku môže Komisia prijať vykonávacie akty, ktorými ustanoví normy minimálnej kvality založené najmä na normách vypracovaných európskymi organizáciami pre normalizáciu. Tieto vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 21 ods. 2.
„S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania tohto článku a v súlade s poverením podľa smernice 2012/19/EÚ Komisia prijme vykonávacie akty, ktorými ustanoví normy minimálnej kvality. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 21 ods. 2.“
Pozmeňujúci návrh 28
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 – písmeno b
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 – odsek 5a
5a.  Členské štáty nahlasujú Komisii údaje o vykonávaní článku 16 ods. 4 za každý kalendárny rok. Tieto údaje zasielajú elektronicky do 18 mesiacov od konca roka nahlasovania, za ktorý sa údaje zbierajú. Údaje sa nahlasujú vo formáte stanovenom Komisiou v súlade s odsekom 5d. Prvá správa sa vzťahuje na obdobie od 1. januára [vložiť rok transpozície tejto smernice + 1 rok] do 31. decembra [vložiť rok transpozície tejto smernice + 1 rok].
5a.  Členské štáty nahlasujú Komisii údaje o vykonávaní článku 16 ods. 4 za každý kalendárny rok. Tieto údaje zbierajú a spracúvajú na základe spoločnej metodiky uvedenej v odseku 5d tohto článku a nahlasujú ich elektronicky do 12 mesiacov od konca roka nahlasovania, za ktorý sa údaje zbierajú. Členské štáty zabezpečia, aby sa nahlasovali údaje od všetkých subjektov, ktoré zbierajú alebo spracúvajú OZZE. Údaje sa nahlasujú vo formáte stanovenom Komisiou v súlade s odsekom 5d.
Pozmeňujúci návrh 29
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 – písmeno b
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 – odsek 5c
5c.  Komisia preskúma údaje nahlásené v súlade s týmto článkom a uverejní správu o výsledkoch preskúmania. Táto správa musí obsahovať posúdenie systému zberu údajov, zdrojov údajov a metodiky použitej v členských štátoch, ako aj úplnosti, spoľahlivosti, včasnosti a konzistentnosti údajov. Posúdenie môže obsahovať aj konkrétne odporúčania na zlepšenie. Správa sa vypracúva každé tri roky.
5c.  Komisia preskúma údaje nahlásené v súlade s týmto článkom a uverejní správu o výsledkoch preskúmania. Kým sa nestanoví spoločná metodika zberu a spracovania údajov uvedená v odseku 5d, správa obsahuje posúdenie systému zberu údajov, zdrojov údajov a metodiky použitej v členských štátoch. Komisia posúdi aj úplnosť, spoľahlivosť, včasnosť a konzistentnosť údajov. Posúdenie môže obsahovať aj konkrétne odporúčania na zlepšenie. Správa sa vypracúva každé tri roky.
Pozmeňujúci návrh 30
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 – písmeno b
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 – odsek 5c a (nový)
5ca.   Komisia v správe uvedie informácie o vykonávaní smernice ako celku a o jej vplyve na životné prostredie a ľudské zdravie. Ak je to vhodné, k správe sa pripojí legislatívny návrh na zmenu tejto smernice.
Pozmeňujúci návrh 31
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 – písmeno b
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 – odsek 5d
5d.  Komisia prijme vykonávacie akty, ktorými sa stanoví formát na nahlasovanie údajov podľa odseku 5a. Tieto vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom uvedeným v článku 21 ods. 2.
5d.  Komisia prijme delegované akty v súlade s článkom 20 s cieľom doplniť túto smernicu, ktorými sa stanoví spoločná metodika zberu a spracovania údajov a formát na nahlasovanie údajov podľa odseku 5a.
Pozmeňujúci návrh 32
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 – písmeno b
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 – odsek 5d a (nový)
5da.   Komisia počas preskúmania uvedeného v odseku 5c v kontexte akčného plánu v oblasti obehového hospodárstva a s ohľadom na záväzok Únie prejsť na obehové hospodárstvo preskúma túto smernicu ako celok, a najmä jej rozsah pôsobnosti a ciele, na základe posúdenia vplyvu a zohľadní ciele a iniciatívy politiky Únie v oblasti obehového hospodárstva. Komisia preskúma aj možnosť stanovenia cieľov pre jednotlivé zdroje, a to najmä v prípade kriticky dôležitých surovín. Ak je to vhodné, k uvedenému preskúmaniu sa pripojí legislatívny návrh.
Pozmeňujúci návrh 33
Návrh smernice
Článok 3 – odsek 1 – bod 1 a (nový)
Smernica 2012/19/EÚ
Článok 16 a (nový)
(1a)   Vkladá sa tento článok:
„Článok 16a
Nástroje na podporu prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva
S cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov stanovených v tejto smernici členské štáty využijú primerané hospodárske nástroje a prijmú ďalšie opatrenia na poskytnutie stimulov na uplatňovanie hierarchie odpadového hospodárstva. Takéto nástroje a opatrenia môžu zahŕňať nástroje a opatrenia uvedené v prílohe IVa k smernici 2008/98/ES.“

(1) Vec bola vrátená gestorskému výboru na medziinštitucionálne rokovania podľa článku 59 ods. 4 štvrtého pododseku (A8-0013/2017).

Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia