skip to content
 
 
 
08-04-2017

Debatujem s europoslancami: Trump, Brexit, budúcnosť - EÚ sa určite zmení, ale ako?

 .

8. apríla 2017 sa uskutočnila debata na tému "Trump, Brexit, budúcnosť : EÚ sa určite zmení, ale ako?" Diskusia prebiehala v kaviarni FOXFORD na Obchodnej ulici v Bratislave.

Tradičné podujatie organizovala Informačná kancelária EP na Slovensku. V debate vystúpili poslanci Európskeho parlamentu Eduard Kukan (EPP) a Richard Sulík (ECR). Cieľom bolo priblížiť postoje poslancov EP a debatovať o súčasných výzvach a možných scenároch vývoja v Európe.

Obaja poslanci EP, Eduard Kukan aj Richard Sulík sa počas debaty vyjadrili, že z piatich možných scenárov vývoja EÚ, ktoré predstavila Európska komisia 1. marca 2017, preferujú scenár číslo štyri - EÚ by mala robiť menej, ale efektívnejšie.

Obaja však považujú za najviac pravdepodobný scenár číslo tri (dvojrýchlostná Európa), a teda vytvorenie akéhosi “tvrdého jadra“ EÚ, ktoré by tvorili tie členské krajiny, ktoré chcú ešte viac integrácie. Eduard Kukan sa v debate vyjadril, že by Slovensko rád videl ako súčasť jadra EÚ. Richard Sulík naopak uviedol, že byť v jadre EÚ by bolo pre Slovensko skôr nevýhodné. „Na väčšiu integráciu, potrebujete niečo ako európsku identitu, európsku solidaritu, ktoré neexistujú,“ uviedol Richard Sulík.

Poslanci EP sa tiež vyjadrovali k Brexitu. Eduard Kukan uviedol, že považuje Brexit za veľmi smutnú udalosť. Richard Sulík naopak uviedol, že podľa neho Spojené kráľovstvo nemá dôvod ostávať v EÚ. Richard Sulík je však za zotrvanie Slovenska v EÚ. „Občania Slovenskej republiky majú štyri veľmi silné dôvody zotrvať v EÚ: euro, Schengen, peniaze z EÚ a spoločný trh,“ povedal na debate Richard Sulík.

 

 

Otázky pre panelistov ste mohli posielať cez aplikáciu Sli.do.

 

Debata bola vysielaná naživo na webe www.europskyparlament.sk.

 

 

 

 

Videozáznam z podujatia:

Fotogaléria z podujatia:

TTIV_Marco TTIV_Lucia
 .

Súhrn z diskusnej platformy Sli.do: