Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wzywa Łukaszenkę do ułaskawienia skazanych

Strasbourg -
15-03-2012
Human Rights

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wygłosił następujące oświadczenie w odpowiedzi na decyzję prezydenta Aleksandra Łukaszenki o nieprzyznaniu ułaskawienia dwóm mężczyznom skazanym na karę śmierci:

„Głęboko zasmuciła mnie wiadomość, że prezydent Łukaszenko nie ułaskawił Uładzisłaua Kawaloua i Dzmitryja Kanawałaua, skazanych na karę śmierci za zamach bombowy w mińskim metrze. Mężczyźni ci skazani zostali pomimo poważnych wątpliwości co do roli, jaką odegrali w tym tragicznym wydarzeniu. Według organizacji praw człowieka przeprowadzony w ich sprawie proces nie spełniał międzynarodowych standardów.

Wzywam prezydenta Łukaszenkę do ponownego rozpatrzenia decyzji w tej sprawie. Kara śmierci jest nieodwracalną, nieludzką i upokarzającą karą. Parlament Europejski jest jej we wszystkich przypadkach przeciwny.

Wzywam Białoruś, która jest ostatnim krajem w Europie nadal stosującym karę śmierci, do bezzwłocznego wprowadzenia moratorium na jej wykonywanie.

Parlament Europejski przyjmie w czwartek rezolucję, w której da wyraz swojemu głębokiemu zaniepokojeniu tym i innymi przypadkami łamania praw człowieka na Białorusi.

Dodatkowych informacji udzielają:

europarl.president.press@europarl.europa.eu

Armin Machmer
Rzecznik prasowy
tel. kom. +32 479 97 11 98
Marcin Grajewski
Doradca prasowy
tel. kom. +32 498 98 15 50