Návštěvy Evropského parlamentu ve Štrasburku

Štrasburk

 

Štrasburk je oficiálním sídlem Evropského parlamentu. Každý měsíc se zde na čtyři dny scházejí poslanci, aby hlasovali a diskutovali na schůzích, které se označují jako plenární zasedání.

Bez ohledu na to, zda návrhy zamítnou, pozmění či přijmou, patří tento týden k vrcholům zákonodárného procesu EU. Návštěvníkům nabízíme možnost tato zasedání sledovat a formou informativní, poutavé, zhruba hodinové přednášky se dozvědět více o tomto zastupitelském orgánu.

 

Návštěva jednacího sálu pro skupiny a jednotlivce

Zveme Vás k návštěvě jednacího sálu Evropského parlamentu ve Štrasburku, jak během velmi živých týdnů, kdy probíhají plenární zasedání, tak i mimo ně. Návštěvy s průvodcem se pořádají pro skupiny 10-50 osob. Jednotlivci, kteří chtějí sledovat průběh plenárních zasedání, mohou využít omezeného počtu k tomu určených míst. Návštěvníkům musí být alespoň 14 let. Návštěvy studentů středních škol je rovněž možné zorganizovat v rámci programu Euroscola.

V týdnu plenárního zasedání

Návštěvy během plenárního zasedání jsou organizovány ve většině úředních jazyků EU a jejich součástí je výklad zaměstnance Parlamentu a možnost sledovat plenární zasedání. Účast na těchto prohlídkách s průvodcem je bezplatná, ale je třeba si je rezervovat předem.

Jelikož dostáváme opravdu velký počet žádostí, doporučujeme Vám o návštěvu požádat dva až tři měsíce před požadovaným dnem návštěvy. Chtěli bychom Vás informovat, že možnost  návštěvy v konkrétním termínu je podmíněna momentálním naplněním našich kapacit.

Mimo plenární zasedání

Skupiny mohou krásné budovy Parlamentu navštívit také v období, kdy se nekoná plenární zasedání. Jednotlivci tuto možnost bohužel nemají. Program určený skupinám sestává z návštěvy Evropského parlamentu s průvodcem, včetně návštěvy jednacího sálu, krátkého filmu a obecného výkladu o Parlamentu, který poskytne jeden ze zaměstnanců. Na žádost můžeme do programu zařadit podrobnější informace.

Návštěvy v období mimo plenární zasedání jsou pořádány v angličtině, francouzštině a němčině. Návštěvy s průvodcem jsou bezplatné, ale je třeba je objednat předem.  

Jelikož dostáváme opravdu velký počet žádostí, doporučujeme Vám o návštěvu požádat dva až tři měsíce před požadovaným dnem návštěvy. Návštěvy probíhají po celý rok, kromě oficiálních svátků a zavíracích dní. Chtěli bychom Vás informovat, že možnost  návštěvy v konkrétním termínu je podmíněna momentálním naplněním našich kapacit.  

Organizátoři skupinových návštěv by měli své žádosti o návštěvu zasílat na adresu:

Evropský parlament

Bureau de Strasbourg
Allée du Printemps
F-67070 STRASBOURG Cedex
Francie

+33 3 88 17 40 01

+33 3 88 17 51 84

 

Euroscola

Evropský parlament zve školy, pedagogy a studenty, aby se zapojili do programu Euroscola, který studentům nabízí možnost strávit jeden den ve Štrasburku v roli poslance Evropského parlamentu.

Programu Euroscola se účastní studenti ve věku 16-18 let ze všech 27 členských států Evropské unie. V rámci mnohojazyčného Evropského parlamentu mládeže mají studenti jedinečnou možnost zažít proces rozhodování v EU přímo z křesel jednacího sálu Evropského parlamentu. Díky programu Euroscola se studenti setkávají, diskutují, zaujímají stanoviska, vyjednávají, navrhují změny, hlasují a nakonec přijímají usnesení o skutečných evropských otázkách.

Časté dotazy - návštěvy Štrasburku
 
Platí se vstupné?

Ne, návštěva je zdarma.

 
Je třeba si skupinovou návštěvu rezervovat předem?

Vzhledem k tomu, že dostáváme velké množství žádostí, doporučujeme Vám požádat o návštěvu dva až tři měsíce před plánovaným datem návštěvy.

 
Je návštěva možná i pro návštěvníky s fyzickým omezením?

Ano, máme k dispozici omezený počet invalidních vozíků. Pokud si chcete náš vozík vypůjčit, pošlete nám email nebo nám zatelefonujte na číslo +32.2.284.4777.

 
Mohu přijít a sledovat diskusi na plenárním zasedání?

K dispozici je omezený počet míst, z nichž můžete podobu jedné hodiny sledovat plenární zasedání. Vstup není zaručen a závisí na momentální obsazenosti míst.
Chcete-li navštívit plenární zasedání EP (viz kalendář plenárních zasedání):

dostavte se během zasedání ke vchodu pro návštěvníky pro účely registrace si s sebou prosím vezměte pas, občanský průkaz nebo řidičský průkaznávštěvníkům musí být alespoň 14 let.

 
Je povolen vstup v doprovodu vodicích psů pro nevidomé a zrakově postižené?

Ano, Evropský parlament je přístupný všem návštěvníkům, včetně návštěvníků se zvláštními potřebami.

 
Mohu v prostorách pro návštěvníky fotografovat?

Ano, návštěvníci mohou fotografovat a filmovat. Během plenárního zasedání ale není dovoleno fotografovat na galerii.

 
Můžeme se setkat s naším poslancem?

Vedoucí skupinových návštěv mohou požádat o krátkou schůzku se svým poslancem, v závislosti na poslancově programu. Kontaktujte prosím přímo kancelář poslance.

 
Je povolen vstup dětem?

Všem návštěvníkům ve skupině musí být nejméně 14 let. Nicméně v Návštěvnickém centru a při návštěvách jednacího sálu pro jednotlivce v Bruselu jsou rodiny vítány.

 
Čeká mě bezpečnostní kontrola?

Ano, Vaše zavazadla budou zkontrolována skenerem a budete muset projít rámem na detekci kovů. Kontroly se podobají kontrolám na letišti.

 
Kolik času si mám na návštěvu vyhradit?

Skupinové návštěvy trvají jednu až dvě hodiny.

 
Je možné zakoupit upomínkové předměty?

Ano, v návštěvnických prostorách je obchod se suvenýry, který je otevřený během plenárních zasedání.

 
Je možné si zde zakoupit občerstvení?

Ano, skupiny si mohou ve Štrasburku v restauraci pro návštěvníky předem objednat oběd. Počet míst závisí na momentálních kapacitních možnostech, takže Vám doporučuje provést objednávku s dostatečným předstihem na adrese: restauration-reservation-strasbourg@europarl.europa.eu Ve Štrasburku se jídelna pro návštěvníky nachází naproti zasedacím místnostem v sekci R (úroveň -1). V sekci H (úroveň 0) je k dispozici kavárna.

 
Je možná návštěva v mém jazyce?

Ano, během plenárních zasedání nabízí Evropský parlament návštěvu ve všech 23 úředních jazycích EU. Mimo plenární zasedání se návštěvy konají v angličtině, francouzštině a němčině.

 
Je k dispozici šatna?

Ano, odložit si můžete oděvy i zavazadla. Hlavní šatna se nachází u vchodu pro návštěvníky hned za úsekem bezpečnostní kontroly. V průběhu plenárních zasedání je otevřena i druhá šatna (v prostorách pod jednacím sálem). Obě šatny jsou hlídané.

 
Jsou k dispozici parkovací místa pro auta?

Vzhledem k tomu, že v blízkosti Evropského parlamentu je jen velmi málo parkovacích míst, doporučujeme využít hromadné dopravy.
Skupiny, které přicestují autobusem, mohou pro výstup a nástup využít úsek k tomu určený vedle budovy Louise Weiss (věž LOW) na ulici rue Lucien Febvre.

 
Je možné poblíž bezpečně odložit a zamknout jízdní kolo?

Ano, své kolo můžete nechat ve venkovním stojanu. Zajistěte si však svůj vlastní zámek, my je nepůjčujeme.

 
 
Tools

Kontakt

Evropský parlament

Budova Louise Weiss (LOW) - vchod pro návštěvníky
Informační kancelář ve Štrasburku
Allée du Printemps
F-67070 Strasbourg cedex
Francie

Jak nás najdete

K Evropskému parlamentu ve Štrasburku je možné dojet soukromým autobusem, autobusem MHD, tramvají nebo vlakem.

Soukromým autobusem

Skupiny, které přicestují autobusem, mohou pro výstup a nástup využít určený úsek vedle budovy Louise Weiss (věž LOW) na ulici rue Lucien Febvre.

 
Veřejnou dopravou (CTS)

Tramvajová linka E (směr Robertsau Bocklin - zastávka Parlement Européen) Vás zaveze před budovu LOW, kde se nachází vchod pro návštěvníky.
Autobusové linky 72 a 30 (směr Robertsau) a linka 6 (směr Pont Phario) jedou k Radě Evropy (zastávka Droits de l'Homme), odkud je Parlament vzdálen 10 minut chůze.

 
Vlakem

Informace najdete na stránkách francouzských železnic SNCF

 
Letadlem

Informace najdete na stránkách s rozpisy letů letiště Štrasburk:letiště Štrasburk

 

Návštěvníci se zvláštními potřebami

Celý náš areál je plně uzpůsoben pro návštěvníky se sníženou mobilitou a fyzickým omezením. Zasedací místnosti a chodby jsou pro vozíčkáře snadno přístupné; k dispozici je vyškolený personál, výtahy i rampy. Během návštěvy naši průvodci ochotně spolupracují s tlumočníky znakové řeči, pokud si je skupina zajistí.  

O účastnících se zvláštními potřebami ve Vaší skupině nás prosím před návštěvou informujte.  Pro skupiny s osobami se zdravotním postižením budou učiněna zvláštní opatření.

V případě potřeby nám pošlete email.

Vybavení

Zasedací místnosti
Jídelna
Kavárna
Galerie pro veřejnost
Obchod s upomínkovými předměty
Šatna
Prostor pro fotografování

Bezpečnost

Nezapomeňte si svůj občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas; bez průkazu totožnosti Vám vstup do Parlamentu nebude umožněn. U vchodu bude Váš průkaz totožnosti zkontrolován, Vaše tašky budou skenovány a projdete bezpečnostní kontrolou.