Parlamentarium 
Parlamentarium
 

Návštěvnické centrum Parlamentarium

Parlamentarium

Návštěvnické centrum Evropského parlamentu

Zážitek z návštěvy Evropského parlamentu jako nikdy předtím. Návštěvnické centrum v Bruselu umožní dětem i dospělým novým zábavným způsobem zjistit více o instituci, která je zastupuje.

Prostřednictvím dynamické, interaktivní multimediální instalace se naši návštěvníci seznámí s vývojem evropské integrace i tím, jak ovlivňuje náš každodenní život.  Centrum pracuje ve všech 24 úředních jazycích Evropské unie a vstup je zdarma.  Prostory jsou navrženy tak, aby byly plně přístupné i osobám se zvláštními potřebami.

 

-Informace jsou k dispozici pouze v angličtině-

The exhibition aims at exploring the current understanding of beauty. Images of modern landscape are presented, urban still-lives that reflect a real environment where people live.

A gallery of short animations produced by the public on the concept of new beauty is featured in the exhibition. What does beauty mean for you: a forgotten painting, the smell of lilies or an empty street?  Check the website below and submit your own vision on beauty.

The exhibition runs from 8 July until 18 September and is organised by the Slovak Design centre.

Read more

Prozkoumejte technologické novinky

Unikátní 360stupňová digitální kruhová projekční plocha vtáhne návštěvníky do samotného centra dění Evropského parlamentu. V něm najdete ty, kdo rozhodují - poslance. Podrobnosti o evropských poslancích, našich demokraticky zvolených zástupcích, umožní odhalit dotyková obrazovka.

Vydáme se na virtuální výlet po Evropě a dozvíme se, co přinesla Evropská unie každé ze zemí, které navštívíme. Poslechneme si i vyprávění dalších Evropanů o tom, co pro ně Unie znamená.

V chodbě hlasů se ponoříme do evropského dědictví mnohojazyčnosti a 3D dotykové modely nám umožní prozkoumat Evropský parlament v jeho třech pracovních místech - v Bruselu, Štrasburku a Lucemburku.

 

Virtuální návštěva

"Historie"

Virtual visit of "History area" 
Virtual visit of "History area"

"Jednotná v rozmanitosti"

Virtual visit of "United in Diversity" 
Virtual visit of "United in Diversity"

Multimedia produced by the Intranet Services Unit, DG ITEC, European Parliament

 

Více o nás

Mluvíme Vaším jazykem

Jedním z jedinečných rysů centra je to, že nabízí své služby ve všech 24 úředních jazycích EU. To je možné díky malému multimediálnímu průvodci, který se vejde do vaší dlaně a který může být nastaven na jazyk, který si vyberete.

Tento průvodce Vám v průběhu celé návštěvy zprostředkuje informace a přehraje krátké filmy. Každý průvodce obsahuje i verzi pro dětské návštěvníky a k dispozici je také  posílený zvukový software pro návštěvníky s vadami sluchu. Potřebujete-li pomoc, je Vám v každém patře k dispozici náš personál.

 

Rodiny jsou u nás vítaným hostem

Centrum je koncipováno pro dospělé i děti každého věku. Pro děti ve věku 8-14 let je připravena hodinová prohlídka a v každé části centra najdete něco pro děti. Děti mohou zdarma používat svého vlastního multimediálního průvodce.
Pro rodiny s dětmi: Naše LUNA-hra vás provede Parlamentariem! Herní sadu LUNA si můžete vyzvednout u výdeje multimediálních průvodců (v češtině). Nezapoměnte si vyzvednout svojí cenu na konci vaší návštěvy!

 

Chceme být přístupní všem

Návštěvnické centrum je tu i pro návštěvníky se zvláštními potřebami.

Návštěvníkům s omezenou mobilitou  nabízí centrum plný přístup pro invalidní vozík. V případě potřeby Vám pomůže personál centra a k dispozici je i určitý počet invalidních vozíků. Budete-li si od nás chtít vypůjčit invalidní vozík, dejte nám prosím vědět alespoň jeden den před Vaším příjezdem zasláním e-mailu na

nebo telefonicky.

Návštěvníkům se zrakovým omezením poskytuje centrum mediální průvodce se speciálními  audio složkami, které popisují prostory, obsah a hlavní charakteristiky. K dispozici jsou dotykové Braillovy průvodce v holandštině, angličtině, francouzštině a němčině. Ty Vám  pomohou při prohlídce centra. Ve dvou částech centra jsou také umístěny klávesnice s Braillovým písmem. Přístup je povolen i vodicím psům.

Návštěvníkům s poruchami sluchu nabízíme multimediální průvodce s videonahrávkami ve znakové řeči v angličtině (BSL), francouzštině (LSF), němčině (DGS) a holandštině (NGT). K dispozici je rovněž zvláštní hodinová prohlídka pro návštěvníky se sluchovým postižením. Centrum je také plně vybaveno indukčními okruhy.

Evropský parlament se průběžně snaží zlepšovat přístup pro občany se zvláštními potřebami. Své případné návrhy na vylepšení nám prosím posílejte na adresu:

 

Výstavy a akce

Mluvíme Vaším jazykem

The Parlamentarium Visitor Centre hosts events and exhibitions.

You are invited to explore the richness of Europe through exhibitions on the theme of united in diversity. Panel discussions, book fairs and presentations will also be held in our multifunctional suite.

Časté dotazy - Parlamentarium
 
Platí se vstupné?

Ne, prohlídka je zdarma, stejně jako zapůjčení multimediálního průvodce.

 
Je třeba rezervace předem?

Ne, můžete přijít kdykoli během otevírací doby.

 
Mohu se dostavit do Parlamentarium se skupinou?

Ano, ale dejte nám prosím vědět, pokud Vaše skupina sestává z více než 20 osob, abychom zajistili dostatek multimediálních průvodců. Zašlete e-mail na: parlamentarium@europarl.europa.eu

 
Existují nějaké zvláštní možnosti pro školní skupiny?

Ano. K dispozici je simulační hra na poslance, která hráčům umožňuje zažít, jaké to je, být poslancem Evropského parlamentu. Více informací naleznete v části věnované přímo této simulační hře.

 
Mohou centrum navštívit i návštěvníci s tělesným omezením?

Ano, centrum je koncipováno tak, aby umožnilo snadný přístup na vozíčku. Pokud si chcete vypůjčit vozík od nás, zašlete nám prosím e-mail na adresu parlamentarium@europarl.europa.eu nebo nám zavolejte.

 
Je do Návštěvnického centra nevidomým a osobám se zrakovým omezením povolen vstup s vodicím psem?

Ano. Vodicí psi do centra smí.

 
Je centrum určeno i návštěvníkům se sluchovým omezením?

Ano, návštěvníkům s poruchami sluchu nabízíme multimediální průvodce s videonahrávkami ve znakové řeči v angličtině (BSL), francouzštině (LSF), němčině (DGS) a holandštině (NGT). K dispozici je rovněž zvláštní hodinová prohlídka pro návštěvníky se sluchovým postižením. Centrum je také plně vybaveno indukčními okruhy.

 
Je centrum přístupné pro dětské kočárky?

Ano, Parlamentarium je připraveno na návštěvníky s malými dětmi. Více informací naleznete v oddíle "Rodiny jsou u nás vítaným hostem".

 
Líbila by se mým dětem návštěva centra?

Ano. Pro děti ve věku 8-14 let je připravena zvláštní zhruba hodinová prohlídka a v každé části Parlamentaria je něco pro děti. Byly pro ně vytvořeny specifické praktické aplikace. Naše LUNA-hra vás provede Parlamentariem! Herní sadu LUNA si můžete vyzvednout u výdeje multimediálních průvodců (v češtině). Nezapoměnte si vyzvednout svojí cenu na konci vaší návštěvy!

 
Jsou k dispozici prostory pro přebalování dětí?

Ano.

 
Je k dispozici dětský koutek, kde mohu děti nechat?

Ne.

 
Potřebuji ke vstupu do Návštěvnického centra průkaz totožnosti?

Ne.

 
Čeká mě bezpečnostní kontrola?

Ano, všichni návštěvníci budou požádáni, aby svá zavazadla nechali zkontrolovat skenerem a aby sami prošli rámem na detekci kovů.

 
Kolik času si mám na prohlídku Návštěvnického centra vyhradit?

Doporučujeme vyhradit si alespoň hodinu.

 
Mohu si domů přivézt nějaký suvenýr?

V Návštěvnickém centru je k dispozici obchod s upomínkovými předměty. Obchod má stejnou provozní dobu jako centrum.

 
Jsou v Návštěvnickém centru nějaké možnosti občerstvení?

V Parlamentariu je bistro, kde je možné zakoupit drobné občerstvení a nápoje.

 
Je Návštěvnické centrum otevřeno o víkendech?

Ano, centrum má otevřeno každý den.
Pondělí 13:00-18:00
Úterý, středa 9:00-18:00
Čtvrtek, pátek 9:00-18:00
Sobota, neděle 10:00-18:00
Parlamentarium je otevřeno po celý rok kromě 1. ledna, 1. května, 1. listopadu, 24., 25. a 31. prosince.

 
V jakých jazycích pracuje Návštěvnické centrum?

Veškeré informace jsou dostupné v 24 úředních jazycích EU. Také proto je  Parlamentarium jedinečné.

 
Nabízí Návštěvnické centrum prohlídky s průvodcem?

Ne, namísto osoby průvodce nabízíme multimediálního průvodce do ruky, který Vám v průběhu celé návštěvy zprostředkuje informace a přehraje krátké filmy.

 
Je k dispozici šatna?

Máte možnost si uzavřít své tašky a kabáty v šatně, platí se vratná záloha ve výši 5€, kterou si můžete při odchodu opět vyzvednout.

 
Kde mohu zaparkovat svůj vůz?

Vzhledem k tomu,že v blízkosti Evropského parlamentu je jen velmi málo parkovacích míst, doporučujeme využít hromadné dopravy.
Skupiny, které přicestují autobusem, mohou pro výstup a nástup využít k tomu určený úsek na křižovatce ulic rue de Trèves a rue Montoyer.

 
Mohu někde postavit své jízdní kolo?

Ano, venku před Návštěvnickým centrem je stojan na jízdní kola. Zajistěte si však svůj vlastní zámek, my je nepůjčujeme.

 
 
Tools

Kontakt

Evropský parlament

Parlamentarium - návštěvnické centrum
Evropského parlamentu
Budova Willy Brandt
Rue Wiertz 60/Wiertzstraat 60
1047-Brusel
Belgie
+32.2.283.22.22

Otevírací doba

pondělí
13:00 - 18:00
 
 
úterý
09:00 - 18:00
 
 
středa
09:00 - 18:00
 
 
čtvrtek
09:00 - 18:00
 
 
pátek
09:00 - 18:00
 
 
sobota
10:00 - 18:00
 
 
neděle
10:00 - 18:00
 
 

Poslední vstup 30 minut před zavírací dobou.

Chtěli bychom Vás upozornit, že v následující dny má centrum zavřeno:

1 ledna
1 května
1 listopadu
24, 25 a 31 prosince

Vstup je zdarma.

Jak se k nám dostanete

K Návštěvnickému centru je možné dojet autobusem, metrem a vlakem. Do evropské čtvrti můžete z centra města dojít také pěšky. Doporučujeme využít hromadné dopravy, protože v blízkosti Evropského parlamentu jsou velmi omezené možnosti parkování.

Vlakem

Ze tří nejdůležitějších bruselských nádraží - Brusel jih (Bruxelles Midi/Brussel Zuid), Brusel hlavní nádraží (Bruxelles Central/Brussel Centraal) a Brusel sever (Bruxelles Nord/Brussel Noord) - lze využít spojení na nádraží Brusel - Lucemburk (Bruxelles Luxembourg/Brussel Luxemburg), od něhož je Návštěvnické centrum vzdáleno 200 metrů.SNCB

 
Autobusem nebo metrem

Společnost Société des Transports Intercommunaux de Bruxelles (STIB) je hlavním provozovatelem veřejné hromadné dopravy v Bruselu. Tramvaje, autobusy a metro této společnosti tvoří jednu síť. Jednotlivé druhy dopravy lze proto s použitím stejné jízdenky mezi sebou snadno kombinovat.STIBAutobusem
Z centra se na Place Luxembourg dostanete autobusy č. 27 a 38.
Z bruselského mezinárodního letiště jezdí na náměstí Place Luxembourg autobusové linky č. 12 a 21.
Metrem
Linkami 1 a 5 můžete dojet do stanice Maelbeek (k Parlamentu je to 10 minut pěšky)
Linkami 2 a 6 můžete dojet do stanice Trône (k Parlamentu je to 7 minut pěšky)

 

Vybavení

V centru je návštěvníkům k dispozici celá řada služeb:

Bistro
Obchod s upomínkovými předměty
Šatna a zamykatelné skříňky

Brožury

Najdete v ní podrobné informace o nabídce Návštěvnického centra Evropského parlamentu.

Bezpečnost

Pro vstup do Návštěvnického centra nepotřebujete žádný průkaz totožnosti. Při příchodu projdete bezpečnostní kontrolou, a Vaše osobní věci projdou skenerem.