skip to content

Besøg Europa-Parlamentet.

Kom og vær med!
 
Besøg Europa-Parlamentet.

Europa-Parlamentet har hjemsted i Strasbourg, Luxembourg og Bruxelles. Størstedelen af plenarmøderne afholdes i Strasbourg, selv om medlemmerne af Europa-Parlamentet har deres primære kontorer i Bruxelles, mens Luxembourg huser dele af administrationen.

Et besøg i Europa-Parlamentet er en glimrende mulighed for at lære om dets arbejde som de europæiske borgeres stemme og om den virkning, det har i både Europa og verden.

Der er en masse at se og foretage sig i Bruxelles, f.eks. kan man besøge plenarsalen, udforske det banebrydende Parlamentarium, deltage i rollespil eller gå på opdagelse i fortiden i det længe ventede Hus for Europæisk Historie. Disse aktiviteter er udformet til at vise og forklare, hvordan Europa-Parlamentet arbejder, hvor det kom fra, og hvad det gør for Den Europæiske Unions borgere. Alle aktiviteter er helt gratis, og de er næsten alle tilgængelige på alle EU's 24 officielle sprog.

Det er også muligt at besøge plenarsalen i Strasbourg, hvor de fleste plenarmøder afholdes, og hvor Euroscola-programmet for skoler finder sted. En udflugt til det nærliggende Alsace-Moselle-museum i Schirmeck er et glimrende supplement til et besøg i Europa-Parlamentet.

I Luxembourg kan du opleve Europa-Parlamentets første specialbyggede plenarsal og andre bygninger.

 

ARRANGEMENTER OG UDSTILLINGER

Find ud af, hvad der foregår i Europa-Parlamentet!

PÅ UDKIG EFTER SKØNHEDEN Bruxelles - 08-07-2016 - 18-09-2016

Fra den 8. juli til den 18. september er Parlamentarium vært for en midlertidig multimedieudstilling om, hvad skønhed betyder for os nu, i Europa og rundt omkring i verden.  Del din opfattelse af skønheden omkring dig og få den udstillet på udstillingen!  

FOTOGALLERI

 
SOCIAL MEDIA
 
Europa-Parlamentets formand
Velkommen til dette websted for besøgende i Europa-Parlamentet.

Europa-Parlamentet åbner sine døre for dig i både Bruxelles, Strasbourg og Luxembourg og tilbyder mange forskellige måder, hvorpå du kan lære mere om dets rolle og arbejde.

I hvert EU-land driver Europa-Parlamentet også et informationskontor, hvor besøgende kan komme ind, finde oplysninger og stille de spørgsmål, de måtte have om, hvordan Parlamentet arbejder.

Hvor du end besøger os, ønsker jeg dig et fornøjeligt besøg i Europa-Parlamentet, som er et fælles hjem for 507 millioner europæere!
Martin Schulz
Formand for Europa-Parlamentet
 

TIDSPUNKTER

THE 28 IN YOUR PLATE

BruxellesBrussels
22-06-2016

Esplanade Solidarność

MINIPLENARMØDE

Brussels
Wed Feb 24 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 25 00:00:00 CET 2016
Wed Apr 27 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 28 00:00:00 CEST 2016
Wed May 25 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 26 00:00:00 CEST 2016
Wed Jun 22 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 23 00:00:00 CEST 2016
Wed Nov 30 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 01 00:00:00 CET 2016
Wed Feb 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 02 00:00:00 CET 2017
Wed Mar 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 02 00:00:00 CET 2017
Wed Apr 26 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 27 00:00:00 CEST 2017
Wed May 31 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 01 00:00:00 CEST 2017
Wed Nov 29 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 30 00:00:00 CET 2017

Miniplenarmøde

PLENARMØDE

Strasbourg
Mon Jan 18 00:00:00 CET 2016 - Thu Jan 21 00:00:00 CET 2016
Mon Feb 01 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 04 00:00:00 CET 2016
Mon Mar 07 00:00:00 CET 2016 - Thu Mar 10 00:00:00 CET 2016
Mon Apr 11 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 14 00:00:00 CEST 2016
Mon May 09 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 12 00:00:00 CEST 2016
Mon Jun 06 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 09 00:00:00 CEST 2016
Mon Jul 04 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jul 07 00:00:00 CEST 2016
Mon Sep 12 00:00:00 CEST 2016 - Thu Sep 15 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 03 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 06 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 24 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 27 00:00:00 CEST 2016
Mon Nov 21 00:00:00 CET 2016 - Thu Nov 24 00:00:00 CET 2016
Mon Dec 12 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 15 00:00:00 CET 2016
Mon Jan 16 00:00:00 CET 2017 - Thu Jan 19 00:00:00 CET 2017
Mon Feb 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 16 00:00:00 CET 2017
Mon Mar 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 16 00:00:00 CET 2017
Mon Apr 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 06 00:00:00 CEST 2017
Mon May 15 00:00:00 CEST 2017 - Thu May 18 00:00:00 CEST 2017
Mon Jun 12 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 15 00:00:00 CEST 2017
Mon Jul 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jul 06 00:00:00 CEST 2017
Mon Sep 11 00:00:00 CEST 2017 - Thu Sep 14 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 02 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 05 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 23 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 26 00:00:00 CEST 2017
Mon Nov 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 16 00:00:00 CET 2017
Mon Dec 11 00:00:00 CET 2017 - Thu Dec 14 00:00:00 CET 2017

Plenarmøde

Plenary
Exhibition
Other
SOCIAL MEDIA
 

TRANSPORTMULIGHEDER

Oplysninger om, hvordan du kommer til Europa-Parlamentets forskellige lokaler, findes på hver enkelt hjemsteds websted.

FEEDBACK

Ønsker du at give os feedback om det nye websted?

Send email
 .