skip to content
Parlamentarium, the European parliament visitors' centre
 

Zapoznaj się z europejską polityką w sposób, jakiego dotąd nie było, w największym w Europie parlamentarnym centrum dla zwiedzających i zobacz, dlaczego 1,3 mln osób już odwiedziło Parlamentarium!
 

Parlamentarium

Odwiedź Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego
 

Doświadcz polityki europejskiej jak nigdy dotąd w największym w Europie parlamentarnym centrum dla zwiedzających i zobacz, dlaczego 1,3 mln osób już odwiedziło Parlamentarium!

Podręczne przewodniki multimedialne towarzyszą zwiedzającym w wizycie, wyjaśniają drogę do integracji europejskiej, sposób pracy Parlamentu i tłumaczą, co robią posłowie, by stawić czoła obecnym wyzwaniom. Interaktywna i dynamiczna ekspozycja Parlamentarium jest dostępna w każdym z 24 języków Unii Europejskiej, dzięki czemu stanowi doskonałe miejsce dla zwiedzających w każdym wieku, którzy interesują się Unią Europejską

Parlamentarium jest otwarte siedem dni w tygodniu, a wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie zajmuje zazwyczaj około 90 minut, ale dostępne są krótsze trasy dla rodzin i grup szkolnych. Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat oferty Parlamentarium oraz programu imprez i wystaw czasowych.

WYSTAWY I IMPREZY

 .

Nowa wystawa czasowa: W poszukiwaniu piękna

Celem wystawy jest zastanowienie się nad obecną definicją piękna.  Prezentuje ona współczesne krajobrazy, miejską martwą naturę odzwierciedlającą rzeczywiste środowisko życia ludzi.

Częścią wystawy jest galeria krótkich filmów animowanych autorstwa publiczności poświęconych koncepcji nowego piękna. Co jest dla Ciebie esencją piękna: zapomniany obraz, zapach lilii, a może pusta ulica?   Odwiedź podaną poniżej stronę internetową i podziel się na niej własną wizją piękna.

Wystawa potrwa od 8 lipca do 18 września, a jej organizatorem jest Słowackie Centrum Wzornictwa (Slovak Design centre).

Dowiedz się więcej www.searchingforbeauty.eu

ATRAKCJE CENTRUM DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Parlamentarium ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a zwiedzanie można dostosować praktycznie do każdego obszaru zainteresowań.

 .

Zajmij miejsce w pierwszym rzędzie w centrum sali obrad

Niesamowite kino 360º przenosi zwiedzających do wirtualnego centrum Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy w wyjątkowym punkcie obserwacyjnym, który pozwala zobaczyć, jak pracują Posłowie i jak powstaje unijne prawo.  

 .

Spotkaj tych, dzięki którym to wszystko się dzieje: posłów do Parlamentu Europejskiego

Dowiedz się więcej o każdym z 751 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy pracują razem, by reprezentować obywateli UE.

 .

Wybierz się w podróż po Europie i zobacz, jaki wpływ ma Unia Europejska

Interaktywna mapa na podłodze zabiera zwiedzających w wirtualną podróż po Unii Europejskiej obrazującą jej różnorodność i uwydatniającą ponad 100 sposobów przyczyniania się Unii do dobrostanu obywateli.

Weź już teraz udział w wirtualnej podróży!
 .

Posłuchaj, co dla Europejczyków oznacza Unia Europejska

Odpręż się w przytulnym salonie, podczas gdy działacz ekologiczny z Polski, profesor ze Słowenii i fińska piosenkarka (a także wielu innych) opisują wpływ, jaki Unia Europejska wywiera na ich życie.

UCZNIOWIE I DZIECI

Grupy szkolne mogą wziąć udział w grze fabularnej, w której przez jeden dzień uczniowie poczują się jak posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Gracze dowiedzą się, jak przygotowywane są przepisy europejskie, poczynając od konsultacji z grupami interesu i formowania sojuszy, a na negocjowaniu z innymi instytucjami i dialogu z mediami kończąc.

 .
 .

Przygotowano specjalne godzinne wycieczki dla najmłodszych zwiedzających.

Gra z Luną to gra, której uczestnicy muszą zebrać zestaw różnych przedmiotów, kierowana do dzieci w wieku od 4 do 8 lat zwiedzających Centrum wraz z rodzinami. Broszurki z Luną są dostępne w miejscu wydawania przewodników multimedialnych. Nie zapomnij odebrać nagrody po zwiedzaniu!

Galaktyczny Konkurs Talentów prowadzi grupy 4–5 uczniów w wieku od 10 do 14 lat przez Parlamentarium, aby pomóc im zdobyć informacje na temat Europy, Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bezpieczeństwo

Chociaż dokument tożsamości nie jest konieczny, aby wejść do budynku, radzimy mieć go przy sobie.

Wszyscy zwiedzający i ich bagaże podlegają kontroli bezpieczeństwa podobnej do tej, jaka odbywa się na lotniskach. Zabrania się wnoszenia broni palnej, materiałów wybuchowych lub substancji łatwopalnych, gazów pieprzowych, ostrych przedmiotów i innych artykułów, które można uznać za broń. Zgodnie z belgijskimi przepisami krajowymi niektóre z zakazanych przedmiotów mogą zostać przekazane policji.

W strefie dla zwiedzających można fotografować i filmować, natomiast jest to zabronione w strefie bezpieczeństwa.

Zwiedzający niepełnosprawni

Parlament Europejski wciąż działa na rzecz poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie nasze budynki i atrakcje są w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Zwiedzający o ograniczonej sprawności ruchowej

Parlamentarium jest w pełni dostępne dla wózków inwalidzkich, a nasi pracownicy służą pomocą.

Jeśli potrzebujesz szczególnej pomocy, poinformuj wcześniej Parlamentarium.
 .
Osoby z dysfunkcją wzroku

Parlamentarium udostępnia specjalne przewodniki multimedialne z plikami audio, w których opisano wygląd pomieszczeń, eksponatów i głównych atrakcji. Dotykowe mapy Braille’owskie są dostępne w języku angielskim, francuskim, niemieckim i niderlandzkim, a w dwóch częściach Parlamentarium dostępne są również klawiatury Braille’owskie. Do Parlamentarium można też wejść z psem przewodnikiem.

 .
Osoby z dysfunkcją słuchu

W przewodnikach multimedialnych można obejrzeć nagrania wideo z tłumaczeniem na język migowy w wersji angielskiej (BSL), francuskiej (LSF), niemieckiej (DGS) oraz niderlandzkiej (NGT). Przygotowaliśmy także specjalną godzinną wycieczkę dla osób z dysfunkcją słuchu. Na terenie całego Centrum znajdują się pętle indukcyjne.

Prosimy kierować komentarze i pytania mailem do Parlamentarium.

Udogodnienia

W Parlamentarium są szafki na bagaż, sklep z pamiątkami, toalety i kawiarnia oferująca napoje chłodzące i smaczne przekąski.

 

KALENDARZ

THE 28 IN YOUR PLATE

Bruksela
22-06-2016

Esplanade Solidarność

MINI-SESJA PLENARNA

Brukseli
24/02/2016 - 25/02/2016
27/04/2016 - 28/04/2016
25/05/2016 - 26/05/2016
22/06/2016 - 23/06/2016
30/11/2016 - 01/12/2016
01/02/2017 - 02/02/2017
01/03/2017 - 02/03/2017
26/04/2017 - 27/04/2017
31/05/2017 - 01/06/2017
29/11/2017 - 30/11/2017

Mini-sesja plenarna

Sesja plenarna
Wystawa
Inne

JAK NAS ZNALEŹĆ

PARLAMENTARIUM
Budynek im. Willy'ego Brandta
Rue Wiertz 60 / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruksela
Belgia

Pociąg

Najbliżej do Parlamentu Europejskiego jest ze stacji Bruksela–Luksemburg.

Koleje belgijskie

Autobus

Linie 22, 27, 34, 38, 64, 80 i 95 zatrzymują się przy Parlamencie Europejskim.
Linia 12 i 21 obsługuje również lotnisko brukselskie.

Metro

Najbliższe przystanki to Maelbeek i Schuman na linii 1 i 5 oraz Trône na linii 2 i 6.

Transport publiczny w Brukseli

KONTAKT

Masz pytanie? Chcesz zareagować? Wyślij nam e-mail!

Wyślij e-mail
 .

GODZINY OTWARCIA

 .
Poniedziałek
13:00 - 18:00
 
 
Wtorek – piątek
09:00 - 18:00
 
 
Sobota – niedziela
10:00 - 18:00
 
 

Ostatni wstęp 30 minut przed zamknięciem.

Centrum jest zamknięte w następujące dni:
1 stycznia / 1 maja / 1 listopada / 24, 25, 31 grudnia

REZERWACJA I WSTĘP

Wstęp jest bezpłatny.

Rezerwacja z wyprzedzeniem jest możliwa dla wszystkich, a zdecydowanie zalecana dla grup.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ
 .