Zwiedź Parlament Europejski w Brukseli

Bruksela

 

Bruksela to serce Unii Europejskiej. Poza Radą Europejską i Komisją w Brukseli mieści się również siedziba Parlamentu Europejskiego. Tu właśnie odbywają się posiedzenia komisji parlamentarnych, tu również mają miejsce niektóre posiedzenia plenarne Parlamentu. Poświęć pół godziny i odwiedź dzielnicę europejską, poczuj tę atmosferę... Garnitury, rządowe limuzyny, kawa połykana w biegu i twarze znane z wiadomości telewizyjnych. Wszystko w jednym miejscu!

PE reprezentuje interesy 500 milionów obywateli, którzy dziś mieszkają w Unii Europejskiej. Posłowie do Parlamentu wraz z Radą Ministrów stanowią europejskie prawo. Odwiedź nas w Brukseli, by zobaczyć, jak się to odbywa!

 
Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego
Bruksela

Zobacz Parlament Europejski z nowej perspektywy. Dynamiczne, interaktywne ekrany multimedialne w naszym Centrum dla Zwiedzających w Brukseli zabiorą cię w podróż po historii integracji europejskiej i pokażą, jak UE wpływa na nasze codzienne życie.

Bruksela

Zwiedzasz Brukselę z rodziną lub przyjaciółmi? Zapraszamy do odkrycia Parlamentu i odwiedzenia sali posiedeń plenarnych za pomocą poręcznego przewodnika multimedialnego. Zwiedzanie głównych budynków PE trwa około godziny.

Bruksela

Zostań posłem do Parlamentu Europejskiego. W krótkim czasie dowiedz się, jak działa ta demokratycznie wybierana instytucja europejska. Debatuj, negocjuj, realizuj swoją wizję przyszłości Europy. Gry przeznaczone są dla grup uczniów szkół średnich.  

Bruksela

Krótkie, żywiołowe pogadanki informacyjne i zwiedzanie sali obrad plenarnych pod kierunkiem pracownika Parlamentu to wspaniały sposób, by dowiedzieć się najważniejszego o Parlamencie Europejskim, zwiedzić salę posiedzeń plenarnych i ewentualnie przyjrzeć się trwającej właśnie debacie.

 

W Parlamencie Europejskim organizowane są rozmaite wydarzenia i wystawy. Wystawy tematyczne odwołujące się do europejskiego motta "Zjednoczona w różnorodności" pozwalają zapoznać się z bogactwem Europy. W wielofunkcyjnej przestrzeni Centrum odbywać się będą również dyskusje panelowe i prezentacje książek.

 

Punkt informacyjny

W punkcie informacyjnym w Brukseli możesz dowiedzieć się więcej o bezpłatnych materiałach i usługach. Zabierz ze sobąróżne bezpłatne publikacje w wybranym języku.

Biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Zwiedź Parlament Europejski w Brukseli- Czy zwiedzanie jest płatne?
 
Nie, zwiedzanie jest bezpłatne.

Czy zwiedzanie grupowe i zwiedzanie sali posiedzeń plenarnych muszę zarezerwować z wyprzedzeniem?

 
Tak, zwiedzanie grupowe trzeba zarezerwować co najmniej dwa miesiące przed planowaną datą wizyty.

Tak, zwiedzanie grupowe trzeba zarezerwować co najmniej dwa miesiące przed planowaną datą wizyty.

 
Czy zwiedzanie indywidualne muszę zarezerwować z wyprzedzeniem?

Nie. Przyjdź do wejścia dla zwiedzających w Brukseli o godz. 10.00 lub 15.00 od poniedziałku do czwartku lub o godz. 10.00 w piątek.

 
Czy mogę wejść na salę obrad i przysłuchiwać się debacie?

Ograniczona liczba osób może wejść na salę obrad plenarnych i przysłuchiwać się posiedzeniu przez godzinę. UWAGA: Nie gwarantujemy wstępu, gdyż liczba miejsc dla zwiedzających na sali obrad plenarnych jest ograniczona.
Aby móc przyjrzeć się posiedzeniu PE (zobacz kalendarz sesji plenarnych w Strasburgu i Brukseli):

w czasie posiedzenia zgłoś się do wejścia dla zwiedzającychprzynieś ze sobąpaszport, dowód osobisty lub prawo jazdy w celach rejestracyjnychmusisz mieć co najmniej 14 lat.

 
Czy mogę zwiedzić zarówno salę obrad plenarnych, jak i Centrum dla Zwiedzających?

Tak. Zwiedzanie sali obrad plenarnych jest możliwe od poniedziałku do piątku, zaś Centrum dla Zwiedzających jest otwarte codziennie, również w weekendy.

 
Czy Parlament jest dostępny dla osób niepełnosprawnych fizycznie?

Tak, mamy do dyspozycji określoną liczbę wózków. Jeżeli chcesz skorzystać z naszych wózków, zgłoś to w formularzu rezerwacyjnym, wyślij maila, lub zadzwoń +32.2.284.4777.

 
Czy do Parlamentu można wejść z psem przewodnikiem?

Tak, Parlament Europejski jest dostępny dla wszystkich zwiedzających, również dla osób niepełnosprawnych.

 
Czy mogę robić zdjęcia w pomieszczeniach dostępnych dla zwiedzających?

Tak, zwiedzający mogą robić zdjęcia i filmować. Z galerii gości sali posiedzeń plenarnych podczas obrad nie wolno robić zdjęć przy użyciu lampy błyskowej.

 
Are there security checks?

Yes, your luggage will be scanned and you will have to pass through a metal detecting gate. The checks are similar to those at airports.

 
Ile czasu powinienem przeznaczyć na zwiedzanie?

Wizyta przy użyciu przewodnika multimedialnego trwa około godziny. Zwiedzanie grupowe trwa od godziny do 2 godzin.

 
Czy w Parlamencie można kupić pamiątki?

Tak, w Parlamentarium oraz w części dla zwiedzających salę obrad są sklepy z pamiątkami.

 
Czy w Parlamencie można coś zjeść?

Tak, grupy mogą zarezerwować lunch w restauracji dla zwiedzających. Niestety liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy, by rezerwować z dużym wyprzedzeniem:

restauration-reservations-bruxelles@ext.europarl.europa.eu

Na parterze i na 4. piętrze znajdują się również automaty z napojami i przekąskami.
W Centrum dla zwiedzających jest też bufet.

 
Czy mogę zwiedzać we własnym języku?

Tak, Parlament Europejski organizuje zwiedzanie we wszystkich 23 urzędowych językach UE.

 
Czy w Parlamencie jest szatnia?

Tak, okrycia wierzchnie i bagaż można zostawić zarówno w Centrum dla zwiedzających, jak i w budynku Paul Henri Spaak. Niestrzeżona szatnia w Brukseli znajduje się w części dla zwiedzających salę obrad. Podczas posiedzeń plenarnych naparterze i na 4. piętrze działają szatnie strzeżone.

 
Czy są parkingi?

Stanowczo zalecamy skorzystanie z transportu miejskiego (w pobliżu Parlamentu Europejskiego jest niewiele miejsc parkingowych). .
rzy Rue de Trèves (skrzyżowanie z Rue Montoyer) znajduje się postój dla autokarów przywożących i odbierających grupy.

 
Czy mogę gdzieś zostawić rower?

Parking dla rowerów znajduje się przed Centrum dla Zwiedzających. Nie zapomnij o własnym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą.

 
 
Tools

Dane kontaktowe

European Parliament

Rue Wiertz 60
Willy Brandt building
Parlamentarium - the European Parliament's Visitors Centre
1047, Bruksela
Belgia

European Parliament

Visits and Seminars Unit
Paul Henri Spaak building
Rue Wiertz 60/ Wiertzstraat 60
B-1047 Brussels
Belgia

Dojazd

Do Parlamentu Europejskiego można dojechać autobusem, metrem lub pociągiem. Do dzielnicy europejskiej można również dojść pieszo z centrum miasta. Stanowczo zalecamy korzystanie z transportu miejskiego, gdyż w pobliżu Parlamentu Europejskiego znajduje się niewiele miejsc parkingowych.

Pociąg

Z trzech głównych brukselskich stacji kolejowych (Brusksela Południowa, Bruksela Centralna i Bruksela Północna) możnadojechać do stacji Bruksela Luksemburg, położonej 200 metrów od Parlamentu Europejskiego. SNCB

 
Dojazd autobusem lub metrem

Brukselska Spółka Transportu Międzygminnego (STIB) to główny podmiot świadczący usługi transportu publicznego w Brukseli. Obsługiwane przez STiB tramwaje, autobusy i metro tworzą jedną sieć transportową, można łatwo się przesiąść z jednego środka transportu na inny, korzystając z tego samego biletu. STIBAutobus
Autobusy linii 27 i 38 z centrum miasta do Place Luxembourg
Autobusy linii 12 i 21 z międzynarodowego lotniska w Brukseli do Place Luxembourg
Metro
Linie 1 i 5 do stacji Maelbeek i Schuman (w odległości 10 minut marszu od Parlamentu) Linie 2 i 6 do stacji Trône (w odległości 5 minut marszu od Parlamentu)
Wyjdź ze stacji Maelbeek (na której znajduje się winda dla osób niepełnosprawnych), kierując się w stronę wyjścia na Rue de la Loi. Skręć w prawo, po 50 metrach przejdż na drugą stronę ulicy. Schodząc w dół Rue de Trèves, dojdziesz do skrzyżowania z Rue Belliard. Po lewej zobaczysz flagi przed wysokim budynkiem. To tu mieści się Centrum dla Zwiedzających.
Ze stacji Trône wyjdź wyjściem Rue de Luxembourg. Skręć w lewo i idź Rue de Luxembourg do placu Luxembourg. Stąd widać już Centrum. Idź prosto aż do szerokiego deptaka zwanego Esplanadą. Wejście jest oznaczone niebieskim neonem.

 

Udogodnienia

Centrum dla zwiedzających oferuje zwiedzającym pełną obsługę:

Kawiarnia
Sklep z pamiątkami
Szatnia i zamykane szafki
Wystawa
Punkt informacyjny

Strefa dla zwiedzających w budynku Paul Henri Spaak oferuje:

Automaty z przekąskami i napojami na parterze i 4. piętrze
Szatnia obok wejścia dla zwiedzających

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, by przynieść dowód tożsamości, np. paszport lub prawo jazdy. Po przybyciu zostaniesz skierowany do punktu kontroli bezpieczeństwa, gdzie twoje rzeczy zostaną prześwietlone.