skip to content

Vizitați Parlamentul European!

Veniți și participați!
 
Vizitați Parlamentul EuropeanPosibilități de vizitare a Parlamentului European la Bruxelles, Strasbourg și Luxemburg, care includ vizite ale hemiciclului, ale centrului pentru vizitatori Parlamentarium și ale Casei Istoriei Europene.  

Parlamentul European are sedii în Strasbourg, Luxemburg și Bruxelles. Majoritatea sesiunilor plenare au loc la Strasbourg, chiar dacă birourile principale ale deputaților sunt la Bruxelles, în timp ce în Luxembourg își desfășoară activitatea cea mai mare parte a administrației.

Vizitarea Parlamentul European este o excelentă modalitate de a descoperi activitatea acestuia în calitatea sa de voce a cetățenilor Uniunii Europene, precum și impactul pe care îl are atât asupra Europei, cât și asupra lumii întregi.

Sunt multe de văzut și de făcut în Bruxelles, cum ar fi vizitarea Hemiciclului, explorarea expoziției moderne a Parlamentariumului, experimentarea jocului de roluri sau descoperirea mult-așteptatei Case a Istoriei Europene. Aceste activități sunt create pentru a prezenta și explica felul în care funcționează Parlamentul European, care este originea sa și ce misiuni îndeplinește în serviciul cetățenilor Uniunii Europene. Toate activitățile sunt gratuite și majoritatea acestora sunt disponibile în toate cele 24 de limbi oficiale ale UE.

De asemenea, este posibilă vizitarea Hemiciclului din Strasbourg, locul în care se desfășoară majoritatea sesiunilor plenare, precum și programul Euroscola. O excursie la Memorialul Alsace-Moselle din Schirmeck, aflat în apropiere, reprezintă o excelentă completare a vizitei la Parlamentul European.

În Luxemburg puteți explora primul hemiciclu al Parlamentului European, construit special în acest scop, precum și alte clădiri.

NOUTĂȚI

 

EXPOZIȚII ȘI EVENIMENTE

Află ce se întâmplă la Parlamentul European!

ZIUA PORȚILOR DESCHISE LA INSTITUȚIILE EUROPENE ÎN 2017 Strasbourg - 14-05-2017

Pentru prima dată, Ziua Porților Deschise a Parlamentului European de la Strasbourg va fi organizată împreună cu Consiliul Europei, duminică, 14 mai, de la ora 10.00 la ora 18.00. Vizitatorii vor intra dinspre esplanada din fața clădirii Parlamentului European și vor ieși prin clădirea Consiliului Europei, astfel încât aceștia vor putea să viziteze ambele instituții cu aceeași ocazie, trecând pe pasarela de deasupra râului Ill.  

ZIUA PORȚILOR DESCHISE 2017: ZIUA ÎN CARE SĂRBĂTORIM EUROPA Brussels - 06-05-2017

Ziua Porților Deschise este ocazia dumneavoastră de a vă apropia de reprezentanții pe care i-ați ales și de a vedea cum vă apără interesele în Uniunea Europeană. Anul acesta, în data de 6 mai, sâmbătă, Parlamentul European își va întâmpina vizitatorii între orele 10.00 și 18.00, pentru ca aceștia să descopere modul în care Parlamentul dă formă legilor care privesc Europa.

UNSPREZECE FEMEI ÎNFRUNTĂ RĂZBOIUL Brussels - 01-03-2017 - 14-05-2017

Femeile și războiul fac obiectul următoarei expoziții temporare de la Parlamentarium. Expoziția prezintă fotografii și filme impresionante realizate de Nick Danziger, „Unsprezece femei înfruntă războiul” (Eleven Women Facing War), și spune povestea adesea necunoscută a femeilor prinse în conflicte nemiloase. Expoziția este organizată cu sprijinul Comitetului Internațional al Crucii Roșii și va fi deschisă începând cu 8 martie.

„EUROPA EXPERIENCE” LA BERLIN Berlin - 15-01-2017 - 15-01-2018

„Europa Experience” de la Berlin vă poartă într-o călătorie prin politica, istoria și viața de zi cu zi ale Europei într-un mod plăcut și interactiv, totul în 24 de limbi! Peste 80 000 de oameni au vizitat deja locația. Veniți să participați!

GALERIE FOTO

 
SOCIAL MEDIA
 

AGENDA

THE 28 IN YOUR PLATE

Bruxelles
22-06-2016

Esplanade Solidarność

MINI-SESIUNE PLENARĂ

Brussels
Wed Feb 24 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 25 00:00:00 CET 2016
Wed Apr 27 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 28 00:00:00 CEST 2016
Wed May 25 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 26 00:00:00 CEST 2016
Wed Jun 22 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 23 00:00:00 CEST 2016
Wed Nov 30 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 01 00:00:00 CET 2016
Wed Feb 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 02 00:00:00 CET 2017
Wed Mar 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 02 00:00:00 CET 2017
Wed Apr 26 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 27 00:00:00 CEST 2017
Wed May 31 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 01 00:00:00 CEST 2017
Wed Nov 29 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 30 00:00:00 CET 2017

Mini-sesiune plenară

SESIUNE PLENARĂ

Strasbourg
Mon Jan 18 00:00:00 CET 2016 - Thu Jan 21 00:00:00 CET 2016
Mon Feb 01 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 04 00:00:00 CET 2016
Mon Mar 07 00:00:00 CET 2016 - Thu Mar 10 00:00:00 CET 2016
Mon Apr 11 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 14 00:00:00 CEST 2016
Mon May 09 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 12 00:00:00 CEST 2016
Mon Jun 06 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 09 00:00:00 CEST 2016
Mon Jul 04 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jul 07 00:00:00 CEST 2016
Mon Sep 12 00:00:00 CEST 2016 - Thu Sep 15 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 03 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 06 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 24 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 27 00:00:00 CEST 2016
Mon Nov 21 00:00:00 CET 2016 - Thu Nov 24 00:00:00 CET 2016
Mon Dec 12 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 15 00:00:00 CET 2016
Mon Jan 16 00:00:00 CET 2017 - Thu Jan 19 00:00:00 CET 2017
Mon Feb 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 16 00:00:00 CET 2017
Mon Mar 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 16 00:00:00 CET 2017
Mon Apr 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 06 00:00:00 CEST 2017
Mon May 15 00:00:00 CEST 2017 - Thu May 18 00:00:00 CEST 2017
Mon Jun 12 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 15 00:00:00 CEST 2017
Mon Jul 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jul 06 00:00:00 CEST 2017
Mon Sep 11 00:00:00 CEST 2017 - Thu Sep 14 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 02 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 05 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 23 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 26 00:00:00 CEST 2017
Mon Nov 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 16 00:00:00 CET 2017
Mon Dec 11 00:00:00 CET 2017 - Thu Dec 14 00:00:00 CET 2017

Sesiune plenară

Sesiune plenară
Expoziții
Altele
SOCIAL MEDIA
 

IMPRESII

Doriți să ne transmiteți impresiile dumneavoastră despre noua versiune a site-ului?

Trimiteți email
 .