Návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Štrasburg

 

Štrasburg je oficiálnym sídlom Európskeho parlamentu. Každý mesiac sa tu poslanci schádzajú na štyri dni a rokujú na sérii schôdzí, ktoré sú známe ako plenárne zasadnutia.

Či už ide o zamietanie, pozmeňovanie alebo schvaľovanie návrhov, tento týždeň je vrcholným bodom zákonodarného procesu EÚ. Pozývame návštevníkov, aby sa na týchto schôdzach zúčastnili a vďaka informatívnemu, dôkladnému výkladu trvajúcemu približne hodinu sa dozvedeli viac o tomto zastupiteľskom orgáne.

 

Návštevy rokovacej sály pre skupiny a jednotlivcov

Pozývame Vás na návštevu rokovacej sály Európskeho parlamentu v Štrasburgu počas veľmi rušných plenárnych týždňov, ale  aj mimo nich.  Informačné návštevy sú organizované pre skupiny 10 až 50 osôb. Pre individuálnych návštevníkov je k dispozícii obmedzený počet miest, z ktorých je možné sledovať rozpravu na plenárnej schôdzi. Návštevníci musia byť vo veku aspoň 14 rokov. Študenti stredných škôl môžu tiež organizovať zájazdy v rámci programu Euroscola.

Počas plenárneho týždňa

Návštevy počas plenárnych schôdzí sú usporadúvané vo väčšine úradných jazykov EÚ a pozostávajú z informačnej prednášky úradníka EP a možnosti sledovať plenárnu schôdzu. Tieto informačné skupinové návštevy sú zdarma, ale mali by sa objednať vopred.

Keďže dostávame veľmi veľké množstvo žiadostí o návštevu, odporúčame Vám, aby ste svoje žiadosti posielali v dvoj- až trojmesačnom predstihu. Upozorňujeme, že žiadosti o návštevu v konkrétny deň budú schválené v závislosti od momentálnych kapacít.

Mimo plenárneho týždňa

Skupiny môžu navštíviť krásne parlamentné budovy aj mimo plenárnych schôdzí. Žiaľ návštevy pre jednotlivcom nie sú možné. Program pre skupiny pozostáva z prehliadky Európskeho parlamentu vrátane rokovacej sály, krátkeho filmu a všeobecnej prezentácie o Parlamente úradníkom EP. Na požiadanie možno zorganizovať podrobnú informatívnu schôdzu.

Návštevy mimo plenárnych schôdzí sú v anglickom, francúzskom a nemeckom jazyku. Naše návštevy so sprievodcom sú zdarma, ale mali by sa objednať vopred.

Keďže dostávame veľmi veľké množstvo žiadostí o návštevu, odporúčame Vám, aby ste svoje žiadosti posielali v dvoj- až trojmesačnom predstihu. Návštevy sa môžu konať po celý rok mimo oficiálnych sviatkov a dní pracovného pokoja, ale upozorňujeme, že žiadosti o návštevu v konkrétny deň budú schválené v závislosti od momentálnych kapacít.

Vedúci skupiny by mali zaslať žiadosť o návštevu na túto adresu:

European Parliament

Bureau de Strasbourg
Allée du Printemps
F-67070 STRASBOURG Cedex
France

+33 3 88 17 40 01

+33 3 88 17 51 84

 

Euroscola

Európsky parlament pozýva školy, učiteľov a študentov, aby sa zúčastnili na programe Euroscola, ktorý ponúka mladým ľuďom šancu stráviť deň v Štrasburgu ako poslanec EP!

Euroscola združuje 16 až 18 ročných žiakov zo všetkých 27 členských štátov Európskej únie. Z lavíc plenárnej zasadacej sály Európskeho parlamentu majú študenti jedinečnú príležitosť zažiť na vlastnej koži rozhodovací proces EÚ vo forme mnohojazyčného Európskeho parlamentu mládeže. Euroscola týmto žiakom umožňuje stretnúť sa, diskutovať, rozhodovať, rokovať, pozmeňovať, hlasovať a napokon schvaľovať uznesenia o skutočných európskych problémoch.

Často kladené otázky - Návštevy v Štrasburgu
 
Aká je výška vstupného?

Vstup je voľný.

 
Treba si vopred zarezervovať skupinovú návštevu?

Keďže dostávame veľké množtsvo žiadosti, odporúčame Vám zarezervovať si návštevu najmenej dva až tri mesiace vopred.

 
Sú vytvorené podmienky pre telesne postihnutých návštevníkov?

Áno, k dispozícii je obmedzený počet invalidných vozíkov. V prípade, že potrebujete pomoc, pošlite nám prosím e-mail alebo zavolajte na číslo +32.2.284.4777.

 
Môžem sledovaťplenárnu rozpravu?

Na plenárnej schôdzi je k dispozícii obmedzený počet miest na sledovanie schôdze počas jednej hodiny. Chceli by sme Vás upozorniť na to, že vstup nezaručujeme a závisí od dostupnosti miest.
Ak sa chcete zúčastniť na plenárnej schôdzi EP (dátumy schôdzí nájdete v kalendári):

dostavte sa počas schôdze ku vchodu pre návštevníkov, z dôvodu registrácie si, prosím, prineste cestovný pas, občiansky alebo vodičský preukaz, návštevníci musia byť vo veku aspoň 14 rokov.

 
Majú prístup nevidomí a zrakovo postihnutí návštevníci s vodiacimi psami?

Áno, Európsky parlament je prístupný všetkým svojim návštevníkom vrátane návštevníkov s osobitnými potrebami.

 
Môžem fotografovať v návštevníckej zóne?

Áno, návštevníci môžu fotografovať a filmovať. Fotografovanie nie je dovolené počas priebehu plenárnych schôdzí.

 
Môžeme sa stretnúť s našimi poslancami?

Vedúci skupín môžu požiadať o krátke stretnutie s poslancom v závislosti od programu poslanca. Kontaktujte, prosím, priamo kanceláriu poslanca EP.

 
Je vstup povolený deťom?

Všetci návštevníci musia mať aspoň 14 rokov. Návštevnícke centrum v Bruseli a prehliadka sály pre jednotlivcov sú vhodné aj pre rodiny.

 
Prechádza sa bezpečnostnými kontrolami?

Áno, vaša batožina prechádza skenerom a vy musíte prejsť detektorom kovu. Tieto kontroly sú podobné ako na letisku.

 
Koľko času si treba vyčleniť na návštevu?

Skupinové návštevy trvajú od jednej do dvoch hodín.

 
Môžem si zakúpiť suveníry?

Áno, v návštevníckej zóne je predajňa suvenírov otvorená len počas plenárnych schôdzí.

 
Môžem sa niekde najesť?

Áno, skupiny si v Štrasburgu môžu zarezervovať obed v návštevníckej reštaurácii. Počet miest závisí od dostupnosti, preto vám odporúčame rezervovať v dostatočnom predstihu: restauration-reservation-strasbourg@europarl.europa.eu V Štrasburgu sa návštevnícka jedáleň nachádza oproti zasadacím miestnostiam v zóne R budovy (poschodie -1), nachádza sa tu aj kaviareň (prízemie - zóna H).

 
Možno prehliadku absolvovať v mojom jazyku?

Áno, Európsky parlament ponúka prehliadky vo všetkých 23 úradných jazykoch EÚ počas plenárnych zasadnutí. Mimo plenárnych schôdzí sú návštevy možné v angličtine, francúzštine a nemčine.

 
Je k dispozícii šatňa?

Áno, pre kabáty a batožinu. Hlavná šatňa sa nachádza pri vchode pre návštevníkov hneď po bezpečnostnej kontrole. Počas plenárnych schôdzí je otvorená druhá šatňa (pod hlavnou rokovacou sálou). Obe šatne sú strážené.

 
Kde možno zaparkovať?

Dôrazne odporúčame využiť verejnú dopravu, pretože v blízkosti Európskeho parlamentu je len veľmi málo parkovacích miest.
Pre autobusy je krátkodobé parkovisko na vystúpenie a nastúpenie do autobusu blízko budovy Louise Weiss, na ulici Lucien Febvre.

 
Môžem si v blízkosti odložiť a uzamknúť bicykel?

Áno, vonku sa nachádza stojan na bicykle. Prineste si, prosím, vlastný zámok.

 
 
Tools

Kontakt

European Parliament

Louise Weiss (LOW) visitors' entrance
Strasbourg Information Office
Allée du Printemps
F-67070 Strasbourg cedex
France

Cestovné pokyny

K Európskemu parlamentu v Štrasburgu sa možno dopraviť autokarom, autobusom, električkou alebo vlakom.

Autokarom

V blízkosti budovy LOW (veža) na ulici Rue Lucien Febvre je autokarová zastávka.

 
Verejnou dopravou (CTS)

Električka na linke E (smer Robertsau Bocklin) - zastávka Parlement Européen - vás odvezie priamo pred budovu Louise Weiss, kde sa nachádza vchod pre návštevníkov.
Autobusové linky 72, 30 (smer Robertsau) a 6 (smer Pont Phario) premávajú k Rade Európy (zastávka Droits de l'Homme), ktorá sa nachádza 10 minút chôdze od Parlamentu.

 
Vlakom

Informujte sa, prosím, na webovej stránke francúzskych železníc SNCF

 
Lietadlom

Informujte sa, prosím, na internetových stránkach štrasburského letiska:štrasburského letiska

 

Návštevníci s osobitnými potrebami

Všetky naše priestory sú prispôsobené návštevníkom so zníženou pohyblivosťou a telesným postihnutím. Vďaka vyškolenému personálu, ako i výťahom a rampám sú zasadacie miestnosti a chodby Európskeho parlamentu ľahko prístupné vozičkárom. Počas prehliadky naši sprievodcovia ochotne spolupracujú s tlmočníkmi posunkovej reči, ktorých zaisťuje vedúci skupiny.

Pred Vašou návštevou nás prosím informujte o účastníkoch s osobitnými potrebami vo Vašej skupine. Pre skupiny, v ktorých sú osoby so zdravotným postihnutím, budú vytvorené osobitné podmienky.

V prípade, že potrebujete pomoc, kontaktujte nás prosím prostredníctvom e-mailu.

Vybavenie

Zasadacie miestnosti
Kaviareň
Bar
Verejná galéria
Obchod so suvenírmi
Šatňa
Zóna na fotografovanie

Bezpečnosť

Nezabudnite si so sebou priniesť preukaz totožnosti (občiansky preukaz, pas alebo vodičský preukaz). Bez preukazu totožnosti vám bude vstup do Parlamentu odopretý. Pri vchode vám skontrolujú preukaz, vaše batožiny prejdú skenerom a vy bezpečnostnou kontrolou.