Parlamentarium 
Parlamentarium
 

Návštevnícke centrum Parlamentarium

Parlamentárium

Návštevnícke centrum Európskeho parlamentu

Zažite Európsky parlament ako nikdy predtým. V našom Návštevníckom centre v Bruseli sa deti i dospelí môžu dozvedieť viac o inštitúcii, ktorá ich zastupuje a to novým a príjemným spôsobom.

Dynamické a interaktívne audiovizuálne obrazovky sú sprievodcami na ceste európskej integrácie a jej vplyvu na náš každodenný život. Centrum pokrýva všetkých 24 úradných jazykov Európskej únie a vstup je zdarma. Priestory boli navrhnuté tak, aby boli plne prístupné ľuďom s osobitnými potrebami.

 
 

The exhibition aims at exploring the current understanding of beauty. Images of modern landscape are presented, urban still-lives that reflect a real environment where people live.

A gallery of short animations produced by the public on the concept of new beauty is featured in the exhibition. What does beauty mean for you: a forgotten painting, the smell of lilies or an empty street?  Check the website below and submit your own vision on beauty.

The exhibition runs from 8 July until 18 September and is organised by the Slovak Design centre.

Read more...

Objavte všetky možnosti

Pred fantastickou 360° obrazovkou s digitálnym priestorovým zvukom sa návštevníci môžu preniesť do srdca Európskeho parlamentu. Tam zistia viac o ľuďoch, ktorí tu pracujú - poslancov Európskeho parlamentu. Dotyková obrazovka umožňuje dozvedieť sa viac o poslancoch - našich demokraticky zvolených zástupcoch.

Môžete sa vydať na virtuálnu cestu po Európe, na ktorej sa dá dozvedieť, ako Európska únia pomohla každej z členských krajín. Vypočujú si tiež svedectvá spoluobčanov o tom, čo pre nich Únia znamená.

V tuneli hlasov sa môžete ponoriť do mnohojazyčného dedičstva Európy a trojrozmerné dotykové modely vám umožnia objavovať Európsky parlament v jeho troch pracoviskách - v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu

 

Virtuálna návšteva

"Dejiny"

Virtual visit of "History area" 
Virtual visit of "History area"

"Zjednotení v rozmanitosti"

Virtual visit of "United in Diversity" 
Virtual visit of "United in Diversity"

Multimedia produced by the Intranet Services Unit, DG ITEC, European Parliament

 

Viac o nás

Hovoríme vašim jazykom

Jednou z jedinečných vlastností centra je, že pokrýva všetkých 24 úradných jazykov EÚ. Je to možné vďaka malým, prenosným audiovizuálnym sprievodcom, na ktorých možno nastaviť požadovaný jazyk.

Títo audiovizuálni sprievodcovia zobrazujú počas návštevy informácie a krátke filmy.
Každého sprievodcu možno prispôsobiť pre deti a k dispozícii je aj špeciálne zvukové programové vybavenie pre sluchovo postihnutých návštevníkov. Ak by ste potrebovali pomoc, vždy sú  tu pre vás  zamestnanci centra.

 

Rodiny sú u nás vítané

Centrum je navrhnuté pre dospelých a deti každého veku. Pre deti od 8 -14 rokov boli vytvorené osobitné hodinové prehliadky a každý úsek expozície zaujme aj deti.  Deti tiež dostanú vlastného prenosného audiovizuálneho sprievodcu, ktorého je možné používať zdarma.
Pre rodiny s deťmi: Vyskúšajte našu hru LUNA, ktorá Vás zaujímavou formou prevedie cez Parlamentárium. Brožúrky o hre LUNA sú k dispozícii v priestore výdaja multimediálnych zariadení (tiež v slovenskom jazyku). Nezabudnite si vyzdvihnúť malý darček na závere Vašej návštevy!

 

Záleží nám na dostupnosti

Návštevnícke centrum je dostupné pre ľudí s osobitnými potrebami.

Pre návštevníkov so zníženou pohyblivosťou centrum ponúka neobmedzený prístup na invalidnom vozíku. Zamestnanci radi poskytnú pomoc a k dispozícii je aj limitovaný počet invalidných vozíkov. Ak by ste potrebovali invalidný vozík, obráťte sa na nás prosím najmenej jeden deň pred príchodom e-mailom

alebo nám vopred zavolajte na +32.2.283.22.22.

Pre zrakovo postihnutých návštevníkov centrum poskytuje audiovizuálnych sprievodcov so špeciálnymi zvukovými nahrávkami, ktoré popisujú priestor, obsah a hlavné prvky prezentácií. Dotykové mapy v Braillovom písme Vás prevedú centrom v holandčine, angličtine, francúzštine a nemčine. V dvoch častiach centra sú k dispozícii aj Braillove klávesnice. Zrakovo postihnutých môžu sprevádzať vodiace psy.

Pre návštevníkov so sluchovým postihnutím sú audiovizuálni sprievodcovia vybavení záznamami v posunkovej reči v angličtine (BSL), francúzštine (LSF), nemčine (DGS) a holandčine (NGT). Pre sluchovo postihnutých je k dispozícii aj osobitná hodinová prehliadka. Centrum je tiež plne vybavené indukčnými slučkami.

Európsky parlament sa neustále snaží zlepšovať dostupnosť pre ľudí s osobitnými potrebami. Ak máte akékoľvek návrhy, obráťte sa prosím na:

 

Exhibitions and Events

We speak your language

The Parlamentarium Visitor Centre hosts events and exhibitions.

You are invited to explore the richness of Europe through exhibitions on the theme of united in diversity. Panel discussions, book fairs and presentations will also be held in our multifunctional suite.

Často kladené otázky- Parlamentarium
 
Aká je výška vstupného?

Prehliadka ako aj používanie audiovizuálnych sprievodcov sú zdarma.

 
Treba si návštevu zarezervovať vopred?

Nie, rezervácie vopred nie sú potrebné. Centrum môžete navštíviť kedykoľvek počas otváracích hodín.

 
Môžem do Parlamentária prísť v skupine alebo so skupinou?

Áno, ale informujte nás, prosím, ak má vaša skupina viac než 20 členov, aby sme zaistili dostatok audiovizuálnych sprievodcov. Pošlite nám e-mail na parlamentarium@europarl.europa.eu.

 
Platia pre školské skupiny osobitné podmienky?

Áno. K dispozícii je rolová hra, ktorá umožňuje účastníkom vyskúšať si na jeden deň prácu poslanca Európskeho parlamentu. Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si bližšie informácie v sekcii Rolová hra.

 
Sú vytvorené podmienky pre telesne postihnutých návštevníkov?

Áno, centrum bolo navrhnuté s cieľom zabezpečiť prístup na invalidných vozíkoch. Ak by ste potrebovali invalidný vozík, pošlite nám prosím, e-mail na parlamentarium@europarl.europa.eu. alebo nám zavolajte na +32.2.283.22.22.

 
Majú do Parlamentária prístup vodiace psy pre slabozrakých a nevidomých návštevníkov?

Áno, vodiace psy majú vstup do centra povolený.

 
Je Parlamentárium vybavené aj pre návštevníkov so sluchovým postihnutím?

Áno, audiovizuálni sprievodcovia sú vybavení záznamami v posunkovej reči v angličtine (BSL), francúzštine (LSF), nemčine (DGS) a holandčine (NGT). Pre sluchovo postihnutých je k dispozícii aj osobitná hodinová prehliadka. Centrum je vybavené indukčnými slučkami.

 
Možno do Parlamentária vstupovať s detskými kočíkmi?

Áno, Parlamentárium myslelo aj na návštevníkov s malými deťmi. Viac informácií nájdete v časti Vítame rodiny.

 
Bude sa Parlamentárium mojim deťom páčiť?

Áno, pre deti vo veku od 8 do 14 rokov sú k dispozícii osobitné, asi hodinové prehliadky. V každom oddelení Parlamentária si deti nájdu niečo svoje. Boli pre ne navrhnutí špeciálni prenosného audiovizuálni sprievodcovia. Vyskúšajte našu hru LUNA, ktorá Vás zaujímavou formou prevedie cez Parlamentárium. Brožúrky o hre LUNA sú k dispozícii v priestore výdaja multimediálnych zariadení (tiež v slovenskom jazyku). Nezabudnite si vyzdvihnúť malý darček na závere Vašej návštevy!

 
Sú k dispozícii miestnosti na prebaľovanie detí?

Áno.

 
Sú v Parlamentáriu k dispozícii jasle, kde môžem nechať postrážiť svoje deti?

Nie.

 
Treba sa pri vstupe do Parlamentária preukázať dokladom totožnosti?

Nie.

 
Prechádza sa bezpečnostnými kontrolami?

Áno, žiadame všetkých návštevníkov, aby svoje tašky nechali preveriť skenerom a prešli cez detektor kovov.

 
Koľko času si treba vyčleniť na návštevu Parlamentária?

Odporúčame vyčleniť si najmenej hodinu.

 
Môžem si domov odniesť suvenír?

V Návštevníckom centre je predajňa suvenírov. Táto predajňa má rovnaké otváracie hodiny ako centrum.

 
Možno sa  v Parlamentáriu najesť?

V Parlamentáriu sa nachádza kaviareň, ktorá ponúka nápoje a malé občerstvenie.

 
Je Parlamentárium otvorené cez víkend?

Áno, centrum je otvorené každý deň:
pondelok od 13.00 do 18.00
utorok, streda od 9.00 do 18.00
štvrtok, piatok od 9.00 do 18.00
sobota, nedeľa od 10.00 do 18.00 .
Parlamentárium je otvorené po celý rok, okrem 1. januára, 1. mája, 1. novembra, 24., 25. a 31. decembra.

 
Akými jazykmi sa možno dohovoriť v Parlamentáriu?

Všetky informácie sú dostupné v 24 úradných jazykoch EÚ. Aj to je jedinečná vlastnosť Parlamentária.

 
Ponúka Parlamentárium prehliadky so sprievodcom?

Nie. Namiesto toho ponúkame prenosných audiovizuálnych sprievodcov, ktorí počas návštevy zobrazujú informácie a krátke filmy.

 
Je k dispozícii šatňa?

K dispozícii je šatňa pre kabáty a skrinky pre batožinu, pre ktorých použitie sa vyberá záloha vo výške 5 €, ktorá je vratná po ukončení návštevy.

 
Sú v blízkosti možnosti parkovania?

Dôrazne odporúčame využiť verejnú dopravu, pretože v blízkosti Európskeho parlamentu je len veľmi málo parkovacích miest.
Pre autobusy sa na križovatke ulíc rue de Trèves a rue Montoyer nachádza krátkodobé parkovisko na vystúpenie a nastúpenie do autobusu.

 
Môžem niekde odložiť bicykel?

Áno, pred Parlamentáriom je stojan na bicykle. Prineste si, prosím, vlastný zámok.

 
 
Tools

Kontakt

European Parliament

Parlamentarium - Návštevnícke centrum Európskeho parlamentu
Willy Brandt building
Rue Wiertz 60/ Wiertzstraat 60
B-1047 Brussels
Belgicko
+32.2.283.22.22

Otváracie hodiny

pondelok
13:00 - 18:00
 
 
utorok
09:00 - 18:00
 
 
streda
09:00 - 18:00
 
 
štvrtok
09:00 - 18:00
 
 
piatok
09:00 - 18:00
 
 
sobota
10:00 - 18:00
 
 
nedeľa
10:00 - 18:00
 
 

Posledný vstup je možný 30 minút pred zatvorením.

Upozorňujeme, že centrum je zatvorené v týchto dňoch:

1 január
1 máj
1 november
24, 25 a 31 december.

Vstup je zdarma.

Cestovné pokyny

K Návštevníckemu centru sa možno dopraviť autobusom, metrom a vlakom. K európskej štvrti môžete prísť aj pešo z centra mesta. Dôrazne odporúčame využiť verejnú dopravu, pretože v bezprostrednej blízkosti Európskeho parlamentu je veľmi málo parkovísk.

Vlakom

Tri hlavné železničné stanice v Bruseli - Brussels Midi, Brussels Central a Brussels North sú spojené so stanicou Brussels Luxembourg, ktorá sa nachádza 200 metrov od Návštevníckeho centra. SNCB

 
Autobusom alebo metrom

Hlavným dopravným podnikom v Bruseli je Société des Transports Intercommunaux de Bruxelles (STIB). Električky, autobusy a metro STIB tvoria jednu sieť a na jeden lístok môžete jednoducho prestupovať z jedného druhu dopravy na druhý. STIBAutobusom
Z centra mesta premávajú na Place Luxembourg linky 27 a 38.
Z letiska (Brussels International Airport) na Place Luxembourg premávajú linky 12 a 21.
Metrom
Trasy 1 a 5 do zastávky Maelbeek (10 minút chôdze od Parlamentu)
Trasy 2 a 6 do zastávky Trône (7 minút chôdze od Parlamentu)

 

Vybavenie

Centrum svojím návštevníkom ponúka kompletné služby:

Kaviareň
Obchod so suvenírmi
Šatňa a skrinky

Brožúry

Získajte viac informácií o ponuke Parlamentária

Bezpečnosť

Na vstup do Parlamentária nie je potrebný žiaden doklad totožnosti. Po príchode absolvujete bezpečnostnú prehliadku, kde vaše veci podrobia prehliadke skenerom.