skip to content

Besök Europaparlamentet

Kom och var med!
 

Europaparlamentet finns i Strasbourg, Luxemburg och Bryssel. De flesta plenarsammanträdena hålls i Strasbourg, men Europaparlamentets ledamöter har sina huvudsakliga kontor i Bryssel, och delar av administrationen finns i Luxemburg.

Att besöka Europaparlamentet är ett utmärkt sätt att ta reda på mer om dess roll som unionsmedborgarnas röst och om hur det påverkar både Europa och världen.

Det finns massor att se och göra i Bryssel. Du kan till exempel besöka plenisalen, utforska det hypermoderna Parlamentarium, uppleva rollspelet eller upptäcka det förgångna i det sedan länge planerade Europeiska historiens hus. De här aktiviteterna är till för att visa och förklara hur Europaparlamentet fungerar, varifrån det kommer och vad det gör för Europeiska unionens medborgare. Aktiviteterna är gratis och merparten erbjuds på alla EU:s 24 officiella språk.

Man kan också besöka plenisalen i Strasbourg, där de flesta plenarsammanträdena äger rum och där Euroscola-programmet för skolor organiseras. En tur till det närbelägna Alsace-Moselle-museet i Schirmeck utgör  ett lämpligt komplement till ett besök i Europaparlamentet.

I Luxemburg, kan du besöka Europaparlamentets första riktiga plenisal och andra EU-byggnader.

AKTUELLT

 

EVENEMANG OCH UTSTÄLLNINGAR

Ta reda på vad som händer på Europaparlamentet!

EUROPA EXPERIENCE I BERLIN Berlin - 15-01-2017 - 15-01-2018

Europa Experience i Berlin tar dig med på en rolig och interaktiv resa genom Europas politik, historia och vardag på 24 språk! Över 80 000 människor har redan varit här. Kom och var med du också!

NYTT INTERAKTIVT MULTIMEDIACENTER I LJUBLJANA Ljubljana - 18-01-2017 - 18-01-2018

Europaparlamentets informationskontor i Slovenien flyttade nyligen in i nya lokaler, som bjuder på en stor nyhet: det interaktiva multimediacentret Europa Experience. Det ger en fascinerande direkt inblick i EU:s beslutsfattande och visar hur besluten påverkar européerna i deras vardag.

BILDGALLERI

 
SOCIAL MEDIA
 
Europa- parlamentets talman
Välkommen till webbplatsen för Europaparlamentets besökare.

Vare sig du är i Bryssel, Strasbourg eller Luxemburg står Europaparlamentets dörrar öppna vilket möjliggör olika sätt att  få veta mer om parlamentets  roll och verksamhet.

I varje EU-land har Europaparlamentet även ett informationskontor där besökare kan titta in och få information och ställa frågor om hur parlamentet arbetar.

Var du än väljer att besöka oss önskar vi dig ett trevligt besök på Europaparlamentet där alla vi 507 miljoner européer ska kunna känna oss hemma!
Antonio Tajani
Europaparlamentets talman
 

PROGRAM

THE 28 IN YOUR PLATE

Bryssel
22-06-2016

Esplanade Solidarność

MINI-PLENARSAMMANTRÄDE

Bryssel
Wed Feb 24 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 25 00:00:00 CET 2016
Wed Apr 27 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 28 00:00:00 CEST 2016
Wed May 25 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 26 00:00:00 CEST 2016
Wed Jun 22 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 23 00:00:00 CEST 2016
Wed Nov 30 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 01 00:00:00 CET 2016
Wed Feb 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 02 00:00:00 CET 2017
Wed Mar 01 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 02 00:00:00 CET 2017
Wed Apr 26 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 27 00:00:00 CEST 2017
Wed May 31 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 01 00:00:00 CEST 2017
Wed Nov 29 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 30 00:00:00 CET 2017

Mini-plenarsammanträde

PLENARSAMMANTRÄDE

Strasbourg
Mon Jan 18 00:00:00 CET 2016 - Thu Jan 21 00:00:00 CET 2016
Mon Feb 01 00:00:00 CET 2016 - Thu Feb 04 00:00:00 CET 2016
Mon Mar 07 00:00:00 CET 2016 - Thu Mar 10 00:00:00 CET 2016
Mon Apr 11 00:00:00 CEST 2016 - Thu Apr 14 00:00:00 CEST 2016
Mon May 09 00:00:00 CEST 2016 - Thu May 12 00:00:00 CEST 2016
Mon Jun 06 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jun 09 00:00:00 CEST 2016
Mon Jul 04 00:00:00 CEST 2016 - Thu Jul 07 00:00:00 CEST 2016
Mon Sep 12 00:00:00 CEST 2016 - Thu Sep 15 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 03 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 06 00:00:00 CEST 2016
Mon Oct 24 00:00:00 CEST 2016 - Thu Oct 27 00:00:00 CEST 2016
Mon Nov 21 00:00:00 CET 2016 - Thu Nov 24 00:00:00 CET 2016
Mon Dec 12 00:00:00 CET 2016 - Thu Dec 15 00:00:00 CET 2016
Mon Jan 16 00:00:00 CET 2017 - Thu Jan 19 00:00:00 CET 2017
Mon Feb 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Feb 16 00:00:00 CET 2017
Mon Mar 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Mar 16 00:00:00 CET 2017
Mon Apr 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Apr 06 00:00:00 CEST 2017
Mon May 15 00:00:00 CEST 2017 - Thu May 18 00:00:00 CEST 2017
Mon Jun 12 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jun 15 00:00:00 CEST 2017
Mon Jul 03 00:00:00 CEST 2017 - Thu Jul 06 00:00:00 CEST 2017
Mon Sep 11 00:00:00 CEST 2017 - Thu Sep 14 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 02 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 05 00:00:00 CEST 2017
Mon Oct 23 00:00:00 CEST 2017 - Thu Oct 26 00:00:00 CEST 2017
Mon Nov 13 00:00:00 CET 2017 - Thu Nov 16 00:00:00 CET 2017
Mon Dec 11 00:00:00 CET 2017 - Thu Dec 14 00:00:00 CET 2017

Plenarsammanträde

Plenarsammanträde
Utställning
Övrigt
SOCIAL MEDIA
 

HUR TAR DU DIG HIT?

Information om hur du tar dig till Europaparlamentets olika arbetsställen kan du hitta på webbsidorna för varje ort.

FEEDBACK

Will du lämna feedback på den nya versionen av webbsajten?

Maila oss
 .