human rights in the eu    
 

Demokracie a lidská práva 

Evropský parlament si získal pověst oddaného zastánce základních lidských práv a demokracie.

Poslanci EP v rámci tohoto jediného přímo voleného orgánu EU bojují proti novým i starým útokům na základní svobody.

Ochrana základních práv v Unii 

Základní práva platí pro všechny jednotlivce v EU nezávisle na jejich statusu či původu.

Některé z těchto svobod jsou stejně staré jako sama Evropa: život a svoboda, myšlení a projev.

Jiné však bylo nutné znovu definovat, abychom drželi krok s dobou. První volené poslance EP před zhruba čtyřiceti lety by ani nenapadlo přemýšlet o ochraně osobních údajů nebo zákazu klonování lidských bytostí.

Obrana lidských práv za hranicemi EU 

Evropský parlament si nemyslí, že základní lidská práva končí na hranicích EU.

Poslanci EP se pravidelně vyjadřují – samostatně i společně – k otázkám lidských práv v zemích, které nejsou členy EU. Jelikož jsou tato práva považována za všeobecná, je reakce stejná, ať již k jejich porušení dojde v Myanmaru/Barmě 8 000 km daleko, nebo v Bělorusku, které sousedí s Unií.

Bitva za lidská práva také do Evropského parlamentu přivedla mnoho jejich významných obránců.

Na scéně Parlamentu dostali prostor Malála Júsafzajová, pákistánská bojovnice za vzdělávání dětí, jezídské ženy, jež byly vězněny Islámským státem v Iráku, lékař z Demokratické republiky Kongo i političtí vězňové z Latinské Ameriky.

Podpora demokracie na celém světě 

Hlavním aspektem tohoto úsilí je zachování demokracie, jak objasňuje Všeobecná deklarace lidských práv: „Základem vládní moci budiž vůle lidu.

Poslanci EP brání demokratické systémy po celém světě. Někteří z nich podnikají dlouhé cesty, aby působili jako pozorovatelé voleb, zprostředkovávali řešení konfliktů a podporovali nově vznikající parlamenty.

Zakládající texty EU vyžadují, aby Unie jako celek bránila v rámci svých zahraničních vztahů demokratické zásady. Ale Evropskému parlamentu je toto úsilí ještě bližší: pro poslance EP, kteří si sami prošli volbami a kampaněmi, je demokracie osobní záležitostí.

sakharov banner    
 

Sacharovova cena

Seznamte se s vítězi Sacharovovy ceny Parlamentu, která od roku 1988 vyjadřuje uznání mimořádným obráncům lidských práv.