Snižování naší ekologické stopy
Používání systému EMAS v Evropském parlamentu
Evropský parlament si je vědom toho, že je jeho odpovědností pozitivně přispívat k trvale udržitelnému rozvoji jako dlouhodobému cíli. Parlament plní tuto povinnost nejen svou politickou a legislativní činností, nýbrž také ve svém běžném provozu a každodenním rozhodování.
Proto se Evropský parlament rozhodl uplatňovat ve svých správních útvarech normu EMAS (systém pro environmentální řízení podniků a audit) s cílem soustavně zlepšovat kvalitu svých činností, produktů a služeb z hlediska životního prostředí v souladu s nařízením (ES) č. 1221/2009 o účasti v systému EMAS a normou ISO 14001:2015.
Zavedli jsme osvědčené postupy mimo jiné v oblasti spotřeby energie, emisí uhlíku, mobility, vody a odpadů, jakož i v dalších oblastech, abychom snížili náš dopad na životní prostředí a přispěli k udržitelnější budoucnosti.
Hlavní výsledky dosažené při snižování naší ekologické stopy
Od roku 2007, kdy byl systém EMAS zaveden na jeho třech pracovních místech, ušel Evropský parlament dlouhou cestu. V období 2012*–2019 dokázal Parlament:
- snížit své emise uhlíku o 38 %,
- snížit svou spotřebu elektrické energie o 16 % a spotřebu plynu o 23 %,
- zvýšit podíl jím využívané energie, kterou vyrábí na místě z obnovitelných zdrojů energie, na 15 %,
- snížit svou spotřebu papíru o 44 %,
- snížit svůj potravinový odpad o 22 %,
- zvýšit svou míru recyklace odpadů na 67 % a
- vytvořit a zavést pro celý orgán systematický přístup k zeleným veřejným zakázkám, přičemž pořádá pravidelné semináře pro osoby organizující výzvy k podávání nabídek.
Další informace o našich cílech a výsledcích.
* S výjimkou emisí uhlíku, přičemž základním rokem pro srovnání je rok 2006.
Využívání zelené elektřiny a kompenzace emisí
Od roku 2016 kompenzuje Parlament veškeré své emise uhlíku, které nelze snížit, a proto se stal prvním zcela uhlíkově neutrálním orgánem EU. Rovněž využívá 100% „zelenou“ elektřinu získávanou z certifikovaných obnovitelných zdrojů.
Navíc je 15 % celkového objemu využívané energie vyráběno na místě z obnovitelných zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla se zemním zdrojem, kombinovaná výroba elektřiny a tepla a fotovoltaické panely.
Myšlení v rovině oběhového hospodářství
Parlament se rovněž stal prvním orgánem EU, který v roce 2016 zahájil komplexní program darování potravin, v jehož rámci jsou neprodané potraviny darovány na charitativní účely a nejsou vyhazovány.
Charitativním organizacím jsou rovněž věnovány vyřazené počítače, laptopy, monitory a nábytek, aby je mohly opětovně používat.
Účast zaměstnanců
Abychom společně dosáhli udržitelné budoucnosti, je nutné zapojit každého. V Evropském parlamentu zaměstnance soustavně podněcujeme k tomu, aby uvažovali ekologicky jak v práci, tak i ve svém soukromém životě.
Školení a kampaně, jež zvyšují jejich znalosti a povědomí o udržitelných řešeních, podporují lepší nakládání s odpady, snižování spotřeby vody, udržitelnější dojíždění do práce a mnoho dalších aspektů pracovního prostředí.
Pro více informací se, prosím, obraťte na tým systému EMAS na níže uvedené e-mailové adrese:
Contact:
-
Contact data:
-
Address:
- emas@europarl.europa.eu
-
Systém EMAS se opírá o přínos každého jednotlivého zaměstnance a o podporu všech svých útvarů, a tím vytváří rámec Evropského parlamentu pro snižování jeho emisí skleníkových plynů a úsporu zdrojů v zájmu budoucích generací. V rámci Zelené dohody pro Evropu věnuje Parlament pozornost také svým politikám týkajícím se uhlíkové neutrality zaměřeným na budoucnost a skutečnost, jak se stát vzorem v boji proti změně klimatu.