Euroopa Parlamendi fraktsioonid
Euroopa Parlamendi liikmed jagunevad fraktsioonideks ja seda mitte kodakondsuse, vaid poliitiliste vaadete alusel. Euroopa Parlamendis on praegu 8 fraktsiooni.
Fraktsiooni moodustamiseks on vaja vähemalt 23 liiget, kes esindavad vähemalt veerandit ELi liikmesriikidest (praegu seitse). Parlamendiliige ei saa kuuluda rohkem kui ühte fraktsiooni.
Mõned parlamendiliikmed ei kuulu ühtegi fraktsiooni ja neid nimetatakse fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliikmeteks.
Euroopa Parlamendi fraktsioonide roll
Fraktsioone saab luua kogu parlamendi ametiaja vältel.
Fraktsioonide sees korraldavad tööd ametissenimetatud eesistuja (või kaasjuhid), juhatus ja sekretariaat.
Fraktsioonidel on teatavad eelised: neil on oluline roll parlamendi tegevuskava kujundamisel, neile antakse arutelude ajal rohkem kõneaega ning neile eraldatakse ka rohkem büroopinda, töötajaid ja rahalisi vahendeid. Nad otsustavad ka parlamendikomisjonide ja delegatsioonide koosseisu üle.
Parlamendiliikmete istekohad istungisaalis määratakse kokkuleppel fraktsioonide esimeestega poliitiliste vaadete alusel (vasak-parem teljel).
Enne iga täiskogus toimuvat hääletust uurivad fraktsioonid parlamendikomisjonide koostatud raporteid ja esitavad nende kohta muudatusettepanekuid.
Fraktsioon võtab oma seisukoha vastu pärast fraktsioonisisest arutelu. Liikmeid ei tohi sundida hääletama konkreetsel viisil.