Klubovi zastupnika u Europskom parlamentu
Organizirani prema političkoj pripadnosti, a ne prema nacionalnosti, zastupnici u Europskom parlamentu djeluju unutar klubova zastupnika. U Europskom parlamentu trenutačno postoji 8 klubova zastupnika.
Potrebno je najmanje 23 zastupnika da se osnuje klub zastupnika i u svakom klubu mora biti zastupljena barem četvrtina država članica (trenutno sedam). Zastupnik može biti član samo jednog kluba zastupnika.
Neki zastupnici, tzv. „nezavisni zastupnici”, ne pripadaju niti jednom klubu zastupnika.
Uloga klubova zastupnika
Klubovi zastupnika mogu se osnovati u bilo kojem trenutku tijekom parlamentarnog saziva. Svaki klub zastupnika brine se za svoj vlastiti unutarnji ustroj imenovanjem predsjednika (ili supredsjednika), predsjedništva i tajništva.
Klubovi zastupnika imaju određene prednosti: imaju važnu ulogu u utvrđivanju dnevnog reda Parlamenta, više vremena za izlaganje tijekom rasprava te više uredskog prostora, osoblja i sredstava. Također odlučuju o osnivanju parlamentarnih odbora i izaslanstava.
Dodjela mjesta u vijećnici određuju se na temelju političke pripadnosti slijeva nadesno i u dogovoru s predsjednicima klubova.
Prije svakoga glasanja na plenarnoj sjednici, klubovi zastupnika analiziraju izvješća koja su sastavili parlamentarni odbori i na njih podnose amandmane.
Stajalište koje usvaja klub zastupnika rezultat je rasprave unutar kluba. Niti jednog se zastupnika ne može prisiliti da glasa na određeni način.