Uloga Europskog parlamenta u vanjskoj politici 

Kako Europski parlament doprinosi vanjskoj politici EU-a?

Europski parlament odigrao je važnu ulogu u uspostavi suradnje EU-a sa zemljama koje nisu članice EU-a. Parlament koristi niz alata, uključujući formalne ovlasti i politički utjecaj, kao i neke inovativne inicijative, kako bi doprinio diplomaciji EU-a i pomogao u postizanju ciljeva Ugovorâ EU-a.

Ankete pokazuju da građani EU-a vanjsku politiku smatraju važnom, posebno kad je riječ o sigurnosti i obrani, a ta se važnost odražava u sve većem sudjelovanju Parlamenta u svim politikama usmjerenima na pitanja i zemlje izvan EU-a.

Službene ovlasti Europskog parlamenta u vanjskoj politici

Parlament može iskoristiti svoje zakonodavne, nadzorne i proračunske ovlasti za oblikovanje vanjske politike:

  • Zakonodavna ovlast: Parlament zajedno s Vijećem Europske unije, donosi zakone u područjima kao što su trgovina i vanjska pomoć te u drugim područjima politika s važnom vanjskom dimenzijom, kao što su migracije, klima, energetika i digitalna pitanja.
  • Nadzor nad međunarodnim sporazumima: Parlament mora odobriti većinu sporazuma EU-a sa zemljama ili regijama koje nisu članice EU-a, a zatim osigurava njihovu pravilnu primjenu.
  • Parlamentarni nadzor: Parlament prati vanjskopolitičke aktivnosti Europske komisije i Europske službe za vanjsko djelovanje te ih poziva na odgovornost.
  • Proračunska ovlast: Parlament zajedno s Vijećem odobrava proračun EU-a i osigurava pravilnu upotrebu sredstava, uključujući u području vanjske politike, kao što su sredstva koja se koriste za potporu suradnji u okviru fonda Globalna Europa.

Kako Parlament koristi parlamentarnu diplomaciju za sudjelovanje u vanjskoj politici? 

1. Politički dijalog s nadležnim tijelima

Parlament surađuje s vladama, parlamentima i civilnim društvom u zemljama koje nisu članice EU-a na nekoliko načina:

  • Međunarodni angažmani: diplomaciju na visokoj razini vode predsjednik i vodeći zastupnici u Europskom parlamentu.
  • Aktivnosti odbora: zastupnici u Europskom parlamentu održavaju rasprave s dužnosnicima i predstavnicima zemalja koje nisu članice EU-a, uključujući redovite razmjene s ministrima vanjskih poslova u Odboru Parlamenta za vanjske poslove.
  • Međuparlamentarne mreže: službena izaslanstva zastupnika u Europskom parlamentu razvijaju odnose između EU-a i drugih zemalja te često predstavljaju međuparlamentarna tijela EU-a uspostavljena međunarodnim sporazumima.
  • Službeni posjeti: zastupnici u Europskom parlamentu posjećuju zemlje izvan EU-a i sastaju se sa širokim rasponom dionika i predstavnika kako bi poboljšali razumijevanje i suradnju.
  • Sudjelovanje na međunarodnim konferencijama i forumima: Parlament je zastupljen na parlamentarnim sjednicama skupina nacija kao što su skupine G7 i G20.

2. Utjecaj na vanjsku politiku

Službenim dogovorom o stajalištu u svojim rezolucijama o vanjskopolitičkim pitanjima Parlament doprinosi oblikovanju stajališta i strategija EU-a o vanjskim pitanjima. To obuhvaća:

  • Ljudska prava i demokraciju: sprečavanje kršenja ljudskih prava i promicanje demokratskih vrijednosti u određenim zemljama ili regijama.
  • Političko izvješćivanje: procjena napretka u pogledu proširenja EU-a, međunarodnih sporazuma i ciljeva vanjske politike.

3. Potpora demokraciji diljem svijeta

Napore koje Parlament ulaže u promicanje demokracije i izgradnju snažne parlamentarne kulture predvodi njegova Skupina za podršku demokraciji i koordinaciju izbora. Glavne aktivnosti skupine su:

  • Izgradnja parlamentarnih kapaciteta: potpora zakonodavnim tijelima u zemljama izvan EU-a.
  • Praćenje izbora: promatranje izbora na 6 – 10 lokacija godišnje.
  • Posredovanje, olakšavanje i dijalog: poticanje mira i razumijevanja inicijativama kao što su dijalozi Jeana Monneta i program za mlade političke vođe.
  • Promicanje ljudskih prava: priznavanje boraca za ljudska prava u okviru Nagrade Saharov i potpora parlamentarnim zastupnicama u okviru programa Simone Veil.

Učinkovitom suradnjom među odborima Parlamenta, izaslanstvima i Skupinom za podršku demokraciji i koordinaciju izbora osigurava se da su aktivnosti EU-a u zemljama koje nisu članice EU-a učinkovite i dosljedne. Potporu pružaju posebno administrativno osoblje, uredi za vezu u državama članicama EU-a i gradovima kao što su Washington i London te osoblje Parlamenta koje je upućeno u diplomatska predstavništva EU-a.

Zašto je parlamentarna diplomacija važna?

Parlamentarna diplomacija gradi povjerenje i dugoročna partnerstva s parlamentima diljem svijeta. Parlamentima zemalja izvan EU-a pomaže da se usklade s vrijednostima i zakonima EU-a, razvija tješnje veze i omogućuje zemljama da napreduju prema članstvu u EU-u. Također približava vanjsku politiku EU-a građanima, osiguravajući transparentnost i javnu raspravu o ključnim pitanjima.

Svojim vanjskim politikama Parlament ne samo da oblikuje vanjske odnose EU-a, već i jača položaj EU-a kao globalnog zagovornika demokracije, mira i ljudskih prava.

Pratite diplomaciju Europskog parlamenta na mrežama Instagramu, Threadsu, X-u, LinkedInu ili Blueskyu