Laipni lūdzam Eiropas Parlamentā 

Eiropas Parlaments ir būtisks forums ES līmeņa politiskajām debatēm un lēmumu pieņemšanai. Eiropas Parlamenta deputātus ievēlē tiešās vēlēšanās no katras dalībvalsts. Viņi pārstāv iedzīvotāju intereses ES tiesību aktu izstrādē, kā arī raugās, lai citas ES iestādes darbotos demokrātiski.

Pilnvaras un procedūras 

Parlaments kopā ar Padomi pilda likumdevēja funkciju; tie ir pilnvaroti pieņemt un grozīt tiesību aktu priekšlikumus un lemt par ES budžetu. Parlaments arī uzrauga Komisijas un citu ES struktūru darbu, kā arī sadarbojas ar ES dalībvalstu parlamentiem, lai uzklausītu to viedokli.

Organizatoriskā struktūra un darbs 

Eiropas Parlaments (EP) ir starptautiska, daudzvalodīga politiska iestāde. Šeit varat uzzināt vairāk par tā procedūrām, darba vietām, darbiniekiem, kas palīdz deputātiem, kā arī par EP budžetu.

Demokrātija un cilvēktiesības 

Parlaments par savu darbu uzskata ne vien demokrātiskas lēmumu pieņemšanas veicināšanu Eiropā, bet arī cīņu par demokrātiju, vārda brīvību un taisnīgām vēlēšanām visā pasaulē. Šeit varat uzzināt vairāk par to, kā Parlaments iestājas par cilvēktiesībām pasaulē.

Pagātnē 

Laika gaitā Parlamenta pilnvaras ir paplašinājušās: grozījumi Eiropas līgumos ir snieguši arvien vairāk ietekmes vienīgajai tieši ievēlētajai ES iestādei. Šeit varat uzzināt plašāk par to, kā Parlaments pakāpeniski kļuvis par vienu no svarīgākajiem dalībniekiem ES lēmumu pieņemšanas procesā.

Gadu gaitā un pēc vairākām izmaiņām Eiropas līgumos Parlaments ir ieguvis nozīmīgas likumdošanas un budžeta pilnvaras, kas tam ļauj kopā ar dalībvalstu pārstāvjiem Padomē noteikt Eiropas projekta turpmāko virzību. To darot, Parlaments ir centies veicināt demokrātiju un cilvēktiesības ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē.

Picture of the European Parliament building    
 

Jūsu rīcībā

Sekojiet līdzi Parlamenta darbībai un uzrunājiet mūs! Uzdodiet jautājumu, iesniedziet lūgumrakstu, atrodiet dokumentus, piesakieties praksei, vai sazinieties ar Parlamenta biroju savā valstī.

LESD 232. pants

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 232. pantā ir noteikts, ka Eiropas Parlaments pieņem savu Reglamentu. Tie ir noteikumi par Parlamenta iekšējo struktūru un darbību.