Wspieranie demokracji na świecie
Parlament Europejski wspiera demokrację na całym świecie.
Czynne wspieranie międzynarodowych działań Unii Europejskiej mających na celu promowanie demokracji i praw człowieka to jeden z głównych obowiązków Parlamentu Europejskiego, zapisany w traktatach założycielskich UE.
Ta praca przynosi korzyści także obywatelom UE, których sytuacja w Unii jest bardziej stabilna dzięki temu, że świat staje się bardziej sprawiedliwy i stabilny.
Specjalna grupa
Parlament Europejski powołał specjalną grupę posłów, którzy nadzorują parlamentarne prace dotyczące demokracji poza granicami UE.
Grupa ta, w której skład wchodzą przewodniczący kilku odnośnych komisji, dba o spójność i skuteczność działań wszystkich posłów w tej dziedzinie.
Obserwowanie wyborów
Ponieważ wybory budują demokracje i zwiększają zaufanie społeczeństwa do instytucji, Parlament Europejski jest zaangażowany we wspieranie wolnych i uczciwych wyborów.
Parlament obserwuje wybory w krajach spoza UE od przeszło 30 lat. Ponad 170 krótkoterminowych misji obserwacji wyborów odwiedziło wiele krajów na całym świecie.
Wiele z tych misji zasila bardziej długoterminowe przedsięwzięcia obserwacyjne organizowane przez UE i Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Biorący w nich udział posłowie służą bezpośrednią wiedzą dotyczącą kampanii politycznych i procesów wyborczych. Zapewnia to wiarygodność – i widoczność – końcowej oceny.
Mediacja i zachęcanie do dialogu
UE działa, żeby zapobiegać konfliktom przed ich wybuchem, interweniować w razie ich eskalacji oraz wspierać pokój i demokrację po wygaśnięciu konfliktów.
Posłowie do PE wnoszą swój wkład w te działania dzięki
- mediacjom między członkami zagranicznych parlamentów,
- pomaganiu partiom politycznym w zapobieganiu konfliktom,
- propagowaniu dialogu międzypartyjnego i budowaniu konsensusu,
- organizowaniu międzynarodowych wydarzeń skupiających się na mediacji i zapobieganiu konfliktom.
Umacnianie innych parlamentów
Parlament Europejski oferuje programy parlamentom i parlamentarzystom na całym świecie.
Programy wspierające koncentrują się na krajach sąsiadujących z UE oraz niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, a także na parlamentach regionalnych.
Celem tych programów jest
- umocnienie podstawowych funkcji parlamentów, jakimi są reprezentowanie obywateli, kontrolowanie rządu i stanowienie prawa,
- reformowanie instytucji parlamentarnych,
- dzielenie się najlepszymi parlamentarnymi praktykami.
Parlament Europejski dociera także do przyszłych pokoleń wybieralnych przedstawicieli.
Skoncentrowanie się na Europie Południowo-Wschodniej
Parlament Europejski ma specjalny program dla parlamentów Turcji i Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni-Hercegowiny, Macedonia Północna, Czarnogóry, Serbii i Kosowa).
Umacnianie regionalnych parlamentów narodowych i zachęcanie ich do współpracy zapewnia postęp demokracji w tym regionie. PE odgrywa także rolę w unijnym procesie rozszerzenia, w którym wymaga się od krajów pragnących wstąpić do UE posiadania silnych instytucji demokratycznych.
Z programów Parlamentu Europejskiego korzystają posłowie i urzędnicy państwowi w poszczególnych krajach.