Komisje Parlamentu Europejskiego
Aby przygotować prace Parlamentu Europejskiego podczas posiedzeń plenarnych posłowie i posłanki są przydzielani do 22 stałych komisji, z których każda specjalizuje się w odrębnej dziedzinie.
Każda komisja składa się z 25 - 90 posłów i posłanek oraz posiada przewodniczącego lub przewodniczącą, wiceprzewodniczących i sekretariat. Skład polityczny komisji odzwierciedla skład Parlamentu.
Komisje parlamentarne odbywają posiedzenia raz lub dwa razy w miesiącu, najczęściej w Brukseli, a ich obrady są jawne i są transmitowane w internecie.
W komisjach parlamentarnych, posłowie opracowują projekty legislacyjne i sprawozdania z własnej inicjatywy, wprowadzają poprawki i głosują nad nimi.
Analizują propozycje Komisji i Rady oraz, w razie potrzeby, sporządzają sprawozdania, które są przedstawiane na posiedzeniach plenarnych.
Parlament Europejski może również powołać stałe podkomisje i specjalne komisje tymczasowe, które zajmują się konkretnymi problemami. Dodatkowo, w ramach swoich kompetencji kontrolnych, może powołać komisje śledcze, które służą do badania doniesień o złym stosowaniu unijnych przepisów.
Przewodniczący komisji koordynują prace w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji.