Dotazy občanů (Ask EP)
Pokud chcete získat více informací o činnostech, pravomocích a organizaci Evropského parlamentu, můžete se prostřednictvím níže přístupného kontaktního formuláře obrátit na Oddělení pro žádosti občanů o informace (Ask EP).
Odpovědi na Vaše otázky
Zde naleznete výběr posledních témat, na která se občané se zájmem ptají Evropského parlamentu, a naše odpovědi.
-
Nucená a dětská práce
Zhruba 27,6 miliónů lidí vykonává nucenou práci, a to včetně 3,3 miliónů dětí. 160 miliónů dětí se navíc stává obětí dětské práce (tedy prakticky jedno dítě z deseti). Oba fenomény bychom v různé míře našli ve všech světadílech. Evropská unie se v otázkách pracovního práva angažuje dlouhodobě v rámci ochrany lidských práv. Pomocí interní i externí politiky se snaží zajistit důstojné podmínky a ochranu před nucenou prací.
-
Minimální mzda v EU
Výši minimální mzdy si stanovuje každý členský stát sám, Evropská unie spíše vnitrostátní činnost podporuje a doplňuje. Výše minimální mzdy se napříč Unií značně liší, nejnižší je v Bulharsku a nejvyšší v Lucembursku.
Lze je zajistit kolektivní smlouvou, zákonnou minimální mzdou nebo kombinací obojího. V roce 2022 přijala EU nová pravidla, která podporují přiměřené minimální mzdy a pomáhají zlepšit pracovní a životní podmínky zaměstnanců. -
Změna klimatu
Atmosféra se otepluje, klima se mění a ekosystémy jsou v ohrožení. Situace je rok od roku horší. Evropská unie přijímá celou řadu opatření, aby nasměrovala hospodářství a společnost na udržitelnou cestu a dlouhodobě byla schopná chránit jak občany, tak i životní prostředí.
Proto se boj proti klimatu odráží také v unijním rozpočtu. -
Lesní požáry a politika lesnictví
V posledních letech čelila řada zemí po celém světě obzvlášť silným a rozsáhlým lesním požárům.
V Evropské unii spadá ochrana lesů primárně do kompetence jednotlivých států. K předcházení lesním požárům i hašení však přispívá různými způsoby i Unie, jednak finančními prostředky, jednak prostřednictvím svých mechanismů. -
Genderová rovnost
Prosazovat rovná práva je především úkolem jednotlivých států, jelikož ty rozhodují o otázkách spojených se zaměstnáním nebo sociální politikou. Evropská unie se nicméně za genderovou rovnost zasazuje také, tím spíše, že jde o jedno ze základních práv občana EU. Snaží se proto dbát na genderovou rovnost ve všech ohledech.
-
Kontaktujte nás, pokud byste si přáli dostat některou z uvedených odpovědí v jiném úředním jazyce EU.