Kodanike teabenõuded (Ask EP) 

Kui soovite Euroopa Parlamendi tegevuse, volituste ja ülesehituse kohta rohkem teada, võite pöörduda kodanike teabenõuete üksuse (Ask EP) poole, kasutades allolevat vormi.

Teie küsite, meie vastame

Siit leiate valiku hiljutisi küsimusi, mille vastu kodanikud on Euroopa Parlamendile kirjutades huvi tundnud, koos meie antud vastustega.

 • Mida teeb Euroopa Liit, et tulla toime järgmiste loomadelt inimestele kanduvate haiguste epideemiatega? 

  Inimesed küsivad sageli Euroopa Parlamendilt, mida teeb Euroopa Liit, et tulla toime järgmiste loomadelt inimestele kanduvate haiguste epideemiatega. Viimastel aastakümnetel on mitmed loomadelt inimestele kanduvad ehk zoonootilised haigused põhjustanud epideemiaid ja pandeemiaid. Kõige märkimisväärsem on koroonaviiruse pandeemia, kuid varasemast võib näiteks tuua SARSi, ebola, linnugripi ja HIV/AIDSi.

    
 • Ask EP 2021 – teie küsisite, meie vastasime 

  2021. aastal sai Ask EP ligikaudu 8600 üksiksõnumit ja 4300 kampaaniapäringut. Inimesed kirjutasid meile mitmesugustel teemadel, sealhulgas koroonaviiruse pandeemia, põhiõigused, ränne, varjupaik, Afganistan ja Valgevene. Ask EP sai palju küsimusi ka Euroopa Parlamendi, selle liikmete, praktikavõimaluste ja parlamendi külastamise kohta.

    
 • Välismaal õppimine 

  Inimesed küsivad sageli Euroopa Parlamendilt, milliseid võimalusi aitab Euroopa Liit luua välismaal õppimiseks. EL on loonud integreeritud haridusprogrammi „Erasmus+“. Selle eesmärk on parandada inimeste oskusi ja tööalast konkurentsivõimet ning see on avatud igas vanuses inimestele, ametist olenemata. Programm „Erasmus+“ liidab ja jätkab mitmeid varasemaid algatusi.

    
 • Arvutikiipide ja pooljuhtide tarne 

  Inimesed küsivad sageli Euroopa Parlamendilt, kuidas tagab Euroopa Liit mikrokiipide ja pooljuhtide olemasolu. Arvutikiipe kasutatakse laialdaselt ja paljudes toodetes, alates arvutitest, meditsiiniseadmetest ning 5G- ja tehisintellektisüsteemidest kuni julgeoleku- ja kaitseseadmeteni. Kiipide tootmine tugineb suurele ülemaailmsele tarneahelale, milles osalevad paljud riigid üle kogu maailma. Häired mõnes tarneahela osas võivad põhjustada suuri probleeme. 2020. aastal põhjustasid torm Texases ning tulekahjud Taiwanis ja Jaapanis koos koroonapandeemiaga kogu maailmas kiipide nappuse.

    
 • ELi võitlus libauudiste vastu 

  Inimesed küsivad sageli Euroopa Parlamendilt, mida teeb Euroopa Liit väärinfo ja nn infodeemia vastu võitlemiseks. Üha rohkem valitsusi ning välismaiseid ja riigisiseseid valitsusväliseid osalejaid, sh äärmuslikke liikumisi levitab Euroopas desinformatsiooni (tahtlik eksitav teave). Selleks kasutatakse üha keerukamaid meetodeid, sealhulgas algoritme, automatiseerimist ja tehisintellekti. Ukraina sõja tõttu sekkuvad välis- ja eriti Venemaa osalejad üha enam meediasse ja sotsiaalvõrgustikesse. Üks nende peamisi eesmärke on külvata segadust ja lõhestada ühiskonda, õõnestades seeläbi demokraatiat. EL on suurendanud jõupingutusi, et kaitsta demokraatlikke protsesse manipuleerimise eest.

    
 • Kodanike teabenõuete üksus on hea meelega valmis saatma teile kõik täistekstid mis tahes ELi ametlikus keeles. Palun kasutage nende taotlemiseks seda vormi.