Eiropas Parlamenta vēlēšanas — tava iespēja paust viedokli! 

Nākamās Eiropas vēlēšanas, kas notiks no 2024. gada 6.-9. jūnijam, ir tava iespēja balsot un palīdzēt izlemt turpmāko Eiropas virzienu.

Balsojot Eiropas vēlēšanās, tu izmanto savas demokrātiskās tiesības piedalīties Eiropas nākotnes lemšanā. Tu piešķir Parlamentam leģitimitāti, kas tam nepieciešama savu pienākumu veikšanai.

 

Ielūkojies Eiropas vēlēšanu mājaslapā, lai uzzinātu vairāk par to, kā strādā vēlēšanas, kā arī pieraksties vēlēšanu atgādinājumiem, lai neaizmirstu nobalsot!

Kādēļ Eiropas vēlēšanas ir svarīgas?

Eiropas vēlēšanas ir par to, lai iedzīvotāji lemtu, kam uzticēt viņu interešu aizstāvēšanu Eiropas Savienībā. EP deputāti ne tikai izstrādā un pieņem jaunus tiesību aktus, bet arī balso par jauniem tirdzniecības nolīgumiem, kontrolē pārējo ES iestāžu darbu un ES naudas izlietojumu, kā arī uzsāk izmeklēšanu konkrētos jautājumos. Uzzini vairāk par EP deputātiem, kuri tagad pārstāv tavu valsti!

Vēlēšanas notiek reizi piecos gados, un tās ir lielākās transnacionālās vēlēšanas pasaulē. Pēc vēlēšanām jaunais Parlaments balso, lai ievēlētu jauno Eiropas Savienības izpildvaras iestādes — Eiropas Komisijas — priekšsēdētāju un apstiprinātu komisāru kolēģijas sastāvu.

Pēdējās vēlēšanās, kas notika 2019. gada maijā, vēlētāju aktivitāte bija ievērojami palielinājusies, ES vidējam rādītājam sasniedzot vairāk nekā 50 %. Parlaments rīkoja neitrālu informācijas kampaņu, mudinot cilvēkus doties balsot. Kampaņas rezultātā tika izveidota domubiedru kopiena “mesesamkopa.eu”, kuras mērķis ir veicināt aktīvu iedzīvotāju iesaisti Eiropas demokrātiskajos procesos.

Eiropas kopiena “mesesamkopa.eu” ir apņēmusies iedvesmot pēc iespējas vairāk Eiropiešu doties balsot 2024. gada Eiropas vēlēšanās. Reģistrējies šeit, lai pievienotos!

Kā notiek balsošana?

Daži noteikumi, kas reglamentē vēlēšanu norisi, ir vispārēji, savukārt citi aspekti, piemēram, iespēja balsot pa pastu vai atrodoties ārvalstīs, dažādās valstīs var būt atšķirīgi.

Atšķirties var arī vēlēšanu diena. Vēlēšanas parasti sākas ceturtdienā (šajā dienā tradicionāli tiek balsots Nīderlandē) un beidzas svētdienā (kad vēlēšanas notiek lielākajā daļā valstu).

Katrā valstī ievēlēto deputātu skaits ir atkarīgs no valsts iedzīvotāju skaita, taču mazākām valstīm vietu ir vairāk, nekā to paredzētu stingri proporcionāls aprēķins. Pašlaik mazākais kādu valsti pārstāvošo deputātu skaits Eiropas Parlamentā ir 6 deputāti Maltai, Luksemburgai un Kiprai, bet visvairāk pārstāvju ir Vācijai - 96 deputāti.

Vēlēšanās sacenšas valstu politiskās partijas, taču, kad Parlamenta deputāti ir ievēlēti, lielākā daļa nolemj darboties transnacionālu politisko grupu sastāvā. Vairums valstu partiju ir saistītas ar kādu Eiropas mēroga politisko partiju.

Uzzini vairāk par katras ES dalībvalsts vēlēšanu noteikumiem.