Balvas 

Eiropas Parlaments nav tikai likumdevējs. Tas arī vēlas popularizēt labākos sasniegumus dažādās jomās. Ik gadu Parlaments piešķir četras balvas par izcilību cilvēktiesību, kino, jaunatnes projektu un Eiropas pilsonības jomā. Tā ir iespēja pievērst uzmanību cilvēkiem un organizācijām, kuri smagi strādā, lai padarītu mūsu pasauli mazliet labāku, kā arī iedrošināt citus sekot viņu piemēram.

 • Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balva — visiem jaunajiem eiropiešiem, kuriem ir spēcīga motivācija 

  Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvu piešķir jauniešu vadītiem projektiem, kas veicina savstarpēju sapratni Eiropas un starptautiskā līmenī. Balva akcentē ikdienas darbu, ko jaunieši veic visā Eiropā, lai stiprinātu Eiropas demokrātiju, un ar šo balvu tiek atbalstīta viņu aktīva līdzdalība Eiropas nākotnes veidošanā.

  Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvu kopīgi un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments un Āhenes pilsētas Starptautiskās Kārļa Lielā balvas fonds. Balva par labāko projektu ir EUR 7500, par otro vietu — EUR 5000 un par trešo vietu — EUR 2500. Trim fināla laureātiem daļa no balvas ir Eiropas Parlamenta (Briselē vai Strasbūrā) apmeklējums. Turklāt izraudzītos visu 27 valstu projektu pārstāvjus uzaicina piedalīties četru dienu ceļojumā uz Āheni, Vācijā.

  Vai esi Eiropas iedzīvotājs vecumā no 16 līdz 30 gadiem un strādā pie projekta, kas palīdz mainīt Eiropu? Tad Tev ir visas iespējas iegūt nākamo Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvu!


    
 • Eiropas Pilsoņu balva

 •  

  Piešķirot Eiropas Pilsoņu balvu, tiek pausta atzinība par iniciatīvām, kas sekmē sadarbību Eiropas līmenī un veicina kopīgas vērtības.

  2023. gadā tika iesniegti 216 pieteikumi par visdažādākajiem tematiem, piemēram, skulptūru parka izveide par cilvēktiesībām kādas skolas teritorijā, ES dziesmu grāmatas kompilēšana un solidaritātes iniciatīva, kuru izveidojusi brīvprātīgo grupa, kas nenogurstoši palīdz līdzcilvēkiem, kurus skāruši postoši plūdi, un vēl daudzi citi.

   

  Balvu piešķir projektiem, kurus organizē cilvēki vai organizācijas, kas veicina:

   

  • ES iedzīvotāju savstarpēju sapratni un ciešāku integrāciju,
  • pārrobežu sadarbību, kas stiprina eiropeisku noskaņojumu,
  • ES vērtības un pamattiesības.

   

  Savu vai citas personas projektu Eiropas Pilsoņu balvai var nominēt gan privātpersonas, gan personu grupas, apvienības un organizācijas. Projektu var nominēt arī EP deputāti

  2024. gadā Eiropas Pilsoņu balva netiks piešķirta, jo tas ir Eiropas vēlēšanu gads.


  Lai saņemtu papildu informāciju, rakstiet uz e-pasta adresi CitizensPrize@ep.europa.eu.

     Plašāka informācija pieejama:

    
 • Saharova balva par domas brīvību 

  Saharova balvu piešķir par īpašu ieguldījumu vienā no šādām jomām:

  • cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzība, jo īpaši tiesību uz vārda brīvību aizsardzība
  • minoritāšu tiesību aizsardzība
  • starptautisko tiesību ievērošana
  • demokrātijas attīstība un tiesiskuma principu īstenošana
     
  • LUX skatītāju balva: atbalsts kultūrai un saiknes veidošana starp Eiropas iedzīvotājiem 

   2007. gadā Eiropas Parlaments iedibināja LUX kino balvu, kas kopš tā laika palīdzējusi celt saprašanās tiltus Eiropā, pievēršot uzmanību filmām, kurās risinātie temati ir ļoti aktuāli Eiropas sabiedrībai.

   2020. gada septembrī LUX kino balva ieguva jaunu veidolu un kļuva par LUX skatītāju balvu. Tagad to kopīgi piešķir Eiropas Parlaments un “European Film Academy” sadarbībā ar Eiropas Komisiju un “Europa Cinemas” tīklu.

   Jaunās balvas mērķis ir stiprināt saikni starp iedzīvotājiem un viņu politiskajiem pārstāvjiem, aicinot Eiropas auditoriju kļūt par Eiropas lielāko kino žūriju un balsot par filmām. Turklāt iecerēts šādi mudināt skatītājus doties uz kinoteātriem, lai noskatītos iedvesmojošas Eiropā tapušas filmas, un rosināt viņus iesaistīties debatēs par Eiropu. Konkursam atlasītās filmas vērš sabiedrības uzmanību uz dažādām Eiropai raksturīgām sociālajām, politiskajām un vēsturiskajām norisēm, un tajās atspoguļojas Eiropas kino skaistums un daudzveidība.

   Uzvarētāju noteiks skatītāju balsojuma un Eiropas Parlamenta deputātu balsojuma rezultāti. Galīgo rezultātu vienādā mērā ietekmēs abi balsojumi.

   Sīkāka informācija par šā gada balvu atrodama vietnē luxaward.eu.