Ēku piekļūstamība
Eiropas Parlaments ir stingri apņēmies visiem lietotājiem – gan deputātiem, gan darbiniekiem, gan apmeklētājiem – piedāvāt piekļūstamu fizisko vidi un nodrošināt maksimālu neatkarību visu ēku izmantošanā.
Pirmie soļi
2010. gadā Eiropas Savienība ratificēja Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām (UNCRPD). Tas iezīmēja sākumu vērienīgai programmai, kuras mērķis ir uzlabot Eiropas Parlamenta ēku piekļūstamību.
No 2015. līdz 2019. gadam Parlaments veica piekļūstamības auditus visās savās ēkās. Tie apliecināja kopumā labu piekļūstamības līmeni, tomēr vēl ir dažas jomas, kurās nepieciešami uzlabojumi, lai ēkas varētu izmantot neatkarīgi.
Tie arī parādīja, ka ir vajadzīgs saskaņots piekļūstamības standarts Eiropas Parlamenta ēkām, lai garantētu vienlīdzīgu attieksmi pret visiem lietotājiem dažādās darba vietās.
Pirmā ES iestāde ar fiziskās piekļūstamības politiku
2023. gadā Eiropas Parlaments pieņēma savu politiku attiecībā uz fizisko piekļūstamību. Parlaments ir pirmā ES iestāde, kam izstrādāta visaptveroša un skaidri definēta politika šajā jomā.
Politikas galvenais mērķis ir definēt vienotus piekļūstamības kritērijus, kas ļautu pārvarēt dalībvalstu tiesību aktu radītās atšķirības un šos kritērijus saskaņoti īstenot visās Parlamenta telpās.
Turklāt tā paredz virkni pasākumu, lai ilgtspējīgā un saskaņotā veidā atvieglotu vienotā piekļūstamības standarta īstenošanu visos turpmākajos lielākajos ēku renovācijas, iegādes un būvniecības projektos.
Piekļūstamības aspektu iekļaušana turpmākajos būvniecības projektos jau sagatavošanas posmā ļaus ilgtspējīgi un pārdomāti plānot un pārvaldīt resursus, vienlaikus izvairoties no nevajadzīgām izmaksām, kas varētu rasties, vēlāk novēršot ēku projektēšanā pieļautos trūkumus.