Europejskie inicjatywy obywatelskie 

Masz konkretne pomysły na to, jak usprawnić UE? Europejska inicjatywa obywatelska to wprowadzone w traktacie lizbońskim narzędzie, dzięki któremu obywatele mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej, by zaproponowała przepisy lub inne środki w obszarach, w których posiada kompetencje.

Nawiąż kontakt z osobami z innych krajów UE i poszukaj poparcia dla swoich propozycji. Jeśli zachęcisz wystarczającą liczbę osób z całej UE do poparcia twojego pomysłu, otrzymasz możliwość przedyskutowania go z Komisją Europejską, a następnie przedstawienia go w Parlamencie Europejskim. Następnie Komisja zdecyduje, jakie działania należy podjąć.

Inicjatywę może zgłosić grupa składająca się z co najmniej siedmiu obywateli UE mieszkających w co najmniej siedmiu państwach członkowskich. Mają oni rok na uzyskanie poparcia miliona osób z co najmniej siedmiu krajów UE. W każdym kraju inicjatywę musi poprzeć minimalna liczba sygnatariuszy.

Podpisy można zbierać na papierze lub online. Muszą one zostać poświadczone przez właściwe organy w odpowiednich państwach członkowskich.

Jeżeli inicjatywa zgromadzi wymaganą liczbę podpisów, inicjatorzy zostaną zaproszeni do Parlamentu Europejskiego, aby przedstawić swoje pomysły. Następnie Parlament może podjąć decyzję o dalszej debacie i przyjęciu rezolucji w tej sprawie.

Komisja ma sześć miesięcy na przeanalizowanie popartych inicjatyw i podjęcie decyzji o sposobie działania. Parlament Europejski może ocenić środki podjęte przez Komisję.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej poświęconej europejskim inicjatywom obywatelskim. Zawiera ona szczegółowe wyjaśnienia dotyczące kroków, jakie powinni podjąć pomysłodawcy, a także bazę danych trwających i zakończonych inicjatyw.


Dodatkowe informacje:

Ramy regulacyjne

https://europa.eu/citizens-initiative/how-it-works/regulatory-framework_pl