Ochrona praw dziecka
Wykorzystując zdobyte przez lata doświadczenia biura koordynatora, od 2018 r. koordynator aktywnie promuje prawa dziecka w polityce i prawodawstwie UE. Biuro, w ścisłej współpracy z posłami do Parlamentu Europejskiego, właściwymi komisjami parlamentarnymi oraz zespołem międzypartyjnym Parlamentu ds. praw dziecka, monitoruje prawodawstwo EU oraz inicjatywy nieustawodawcze Parlamentu w celu zagwarantowania należytego uwzględniania w nich praw dziecka.
Koordynator jest także instancją, z którą mogą kontaktować się w sprawach dotyczących praw dziecka instytucje i organizacje zaangażowane w politykę UE i prawa dziecka oraz społeczeństwo obywatelskie.
Parlament Europejski jako promotor praw dziecka
Zadaniem Parlamentu Europejskiego jest dbanie o to, by w ramach jego prac ustawodawczych i nieustawodawczych przestrzegano praw dziecka oraz wspierano i chroniono je, a także podejmowanie kwestii życia dzieci, zarówno w UE, jak i w kontaktach z państwami spoza Unii Europejskiej. Zmiana nazwy stanowiska z „mediatora Parlamentu Europejskiego ds. rodzicielskiego uprowadzenia dziecka” na mającą szerszy zakres funkcję „koordynatora Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka” oraz utworzenie stałego biura w Parlamencie wskazuje na długofalowe zaangażowanie Parlamentu w sprawę uznania i ochrony praw dziecka.
W ramach instytucji
Koordynator ściśle współpracuje z innymi posłami do Parlamentu Europejskiego, a także z komisjami i zespołem międzypartyjnym ds. praw dziecka, aby odpowiednio wspierać prawa dziecka. Dąży również do dialogu i pomaga nawiązywać kontakty sprzyjające postępom w pracach Parlamentu w tym obszarze.
Zainteresowane strony w kwestii praw dziecka
Koordynator posiada sieć kontaktów w obszarze transgranicznych konfliktów rodzinnych i uważa, że sieć ta odgrywa centralną rolę w skuteczności jego pracy. W nadchodzącym roku zamierza zidentyfikować kluczowe zainteresowane strony i nawiązać kontakty z organizacjami, organami i ekspertami w państwach członkowskich w celu uzyskania informacji i wskazówek mogących pomóc mu w pracy w ramach jego mandatu dotyczącego praw dziecka.
Osoby i instytucje zainteresowane ewentualną współpracą proszone są o kontakt z naszym biurem.
Ramy prawne:
- Artykuł 3 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej ustanawia dla UE cel wspierania ochrony praw dziecka.
-
Karta praw podstawowych UE gwarantuje ochronę praw dziecka przez instytucje UE i państwa UE podczas wdrażania prawa Unii.
-
Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka z 1989 r. jest pierwszym powszechnym i wiążącym prawnie instrumentem, który podejmuje kwestię praw dziecka. Obecnie 193 kraje są stronami konwencji, w tym wszystkie 28 państw członkowskich UE. Konwencja podejmuje kwestię obywatelskich, politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturalnych praw dzieci. Konwencja dostarcza społeczności międzynarodowej zasad, dzięki którym polityka i programy wprowadzane na szczeblu krajowym uwzględniają przestrzeganie praw dziecka.
Contact:
-
Office of the European Parliament Coordinator on children’s rightsContact data:
-
Address:
KOHL 02 Y 039
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel - +32 (0)2 283 20 55 (BE)
- EPCoordinatorChildRights@europarl.europa.eu
-