Zapytania obywateli (Ask EP) 

W celu uzyskania dalszych informacji o działalności, uprawnieniach i organizacji Parlamentu Europejskiego można skontaktować się z Działem ds. Zapytań Obywateli, korzystając z poniższego formularza.

Ty pytasz, my odpowiadamy

Zamieszczono tu listę tematów stanowiących przedmiot szczególnego zainteresowania obywateli piszących do Parlamentu Europejskiego wraz z naszymi odpowiedziami.

 • Co robi Unia Europejska, aby radzić sobie z epidemiami chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi w przyszłości? 

  Obywatele często zwracają się do Parlamentu Europejskiego z pytaniem, co robi Unia Europejska, by radzić sobie z epidemiami chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi – zwanych chorobami odzwierzęcymi – doprowadziło do różnych epidemii i pandemii. Pandemia koronawirusa jest najbardziej zauważalna, ale wcześniejsze przykłady obejmują SARS, wirusa Ebola, ptasią grypę oraz HIV/AIDS.

    
 • Dział ds. Zapytań Obywateli Parlamentu Europejskiego (Ask EP) 2021 – pytania i odpowiedzi 

  W 2021 roku Ask EP otrzymał około 8 600 indywidualnych wiadomości i 4 300 zapytań w ramach kampanii. Obywatele pisali na różne tematy, na przykład w sprawie pandemii koronawirusa, praw podstawowych, migracji i azylu, Afganistanu czy Białorusi. Ask EP pytano także o kwestie dotyczące Parlamentu Europejskiego i posłów, ofert staży i możliwości zwiedzania budynków.

    
 • Studia i uczenie się za granicą 

  Obywatele często zwracają się do Parlamentu Europejskiego z pytaniem, w jaki sposób Unia Europejska pomaga zapewnić obywatelom możliwości studiowania i uczenia się za granicą. Erasmus+ to zintegrowany program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Ma poprawiać umiejętności obywateli i zwiększać ich szanse na zatrudnienie. Mogą brać w nim udział osoby ze wszystkich grup wiekowych i zawodowych. Erasmus+ jest kontynuacją wielu wcześniejszych inicjatyw – stanowi ich połączenie.

    
 • Dostawy mikrochipów i półprzewodników 

  Obywatele często zwracają się do Parlamentu Europejskiego z pytaniem, co robi Unia Europejska, by zapewnić dostawy mikrochipów i półprzewodników. Mikrochipy są stosowane wszędzie. Znajdziemy je w wielu przedmiotach – od komputerów po sprzęt medyczny, 5G, systemy sztucznej inteligencji oraz urządzenia stosowane w sektorze obrony i bezpieczeństwa. Produkcja mikrochipów jest uzależniona od ogromnego światowego łańcucha dostaw, do którego należą kraje z całego świata. Zakłócenia w jednej części łańcucha dostaw mogą powodować poważne problemy. W 2020 roku cyklon w Teksasie, pożary na Tajwanie i w Japonii oraz pandemia koronawirusa przyczyniły się do niedoboru mikrochipów na całym świecie.

    
 • Działania UE przeciwko fałszywym informacjom 

  Obywatele często zwracają się do Parlamentu Europejskiego z pytaniem, co robi Unia Europejska w walce z dezinformacją i infodemią. Coraz więcej rządów, a także zagranicznych i krajowych podmiotów niepaństwowych, takich jak ruchy ekstremistyczne, stosuje coraz bardziej zaawansowane techniki, w tym algorytmy, automatyzację i sztuczną inteligencję, do rozpowszechniania dezinformacji w Europie. Dezinformacja to informacje celowo wprowadzające w błąd. Wraz z wojną w Ukrainie podmioty zagraniczne, a w szczególności rosyjskie, coraz częściej ingerują w media i sieci społecznościowe. Jednym z ich głównych celów jest wywołanie dezorientacji i spolaryzowanie społeczeństwa, a tym samym osłabienie demokracji. Unia zintensyfikowała wysiłki, by chronić swoje procesy demokratyczne przed manipulacjami.

    
 • Jeżeli chcesz otrzymać pełny tekst w wybranym języku urzędowym UE, zwróć się do Działu ds. Zapytań Obywateli (Ask EP) przy pomocy tego formularza.