Eurobarometer 
EP a očakávania európskych občanov 
 

Názory občanov o Parlamente a EÚ 

Európski občania vnímajú Európsku úniu čoraz pozitívnejšie. Stále viac pociťujú, že ich hlas má v EÚ váhu a že pre ich krajiny je členstvo v Európskej únii prospešné. Parlemeter Európskeho parlamentu z roku 2017 pozorne sleduje názory občanov na členstvo v EÚ, ako aj ich postoje k Európskemu parlamentu, jeho prioritám, opatreniam a poslaniu.

V rámci oživenej diskusie o budúcnosti Európy má 47 % európskych občanov pocit, že ich hlas má v EÚ váhu, čo je najlepší výsledok od európskych volieb v roku 2009.

Jasná väčšina Európanov naďalej podporuje členstvo svojej krajiny v EÚ. 57 % respondentov sa domnieva, že členstvo v EÚ je pre ich krajinu dobrá vec, čo je takmer toľko ako pred krízou. Väčšina respondentov vo všetkých členských štátoch tvrdí, že členstvo v EÚ ich krajine prospelo. Viac občanov sa okrem toho domnieva, že veci v EÚ sa vyvíjajú správnym smerom (31 %, +6 percentuálnych bodov v porovnaní s marcom 2017).

Európsky parlament tiež vidí mierne zlepšenie verejnej mienky. Z nárastu o osem percentuálnych bodov teraz vyplýva, že pozitívnu predstavu o Európskom parlamente má 33 % všetkých občanov, zatiaľ čo 42 % opýtaných má stále neutrálnu predstavu.

Parlemeter 2017 ďalej identifikuje oblasti, v ktorých Európania očakávajú od EÚ ochranu. Terorizmus, ktorý uvádza 58 % odpovedí, sa javí ako hlavná hrozba, pred ktorou chcú byť Európania Európskou úniou chránení. Na základe neistej hospodárskej situácie, ktorou trpí mnoho Európanov, sa objavujú také otázky ako nezamestnanosť (43 %) a chudoba a vylúčenie (42 %). Medzi hlavné priority občanov patrí stále ochrana pred nekontrolovanou migráciou, ako uvádza priemerne 35 % respondentov.

V prieskume sa ďalej posudzujú hlavné výdobytky, ktorých ochranu očakávajú občania od EÚ: na jednej strane sú to základné práva (44 %) a sloboda cestovať, pracovať a študovať v celej EÚ (36 %); na druhej strane stoja sociálne a hospodárske výdobytky, najmä pracovné práva (34 %), primerané dôchodky (34 %) a hospodársky blahobyt (33 %). Tieto výsledky sú v primeranom súzvuku s hodnotami, ktorých ochranu Európania prioritne požadujú od Európskeho parlamentu: ochrana ľudských práv, sloboda prejavu a rovnosť žien a mužov.

Prieskum Parlemeter 2017 nakoniec ukazuje, aké konkrétne politické opatrenia Európania od Európskeho parlamentu očakávajú. V súlade s už definovanými hrozbami Európania v prvom rade podporujú opatrenia proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, boj proti terorizmu a boj proti nezamestnanosti mládeže.

Práca v teréne spojená s týmto prieskumom prebiehala od 23. septembra do 2. októbra 2017. Realizovali sa osobné rozhovory s 27881 Európanmi vo veku 15 rokov a viac vo všetkých 28 členských štátoch.