Dialóg s cirkvami, náboženskými združeniami alebo spoločenstvami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami
V dnešnej rozmanitej Európe mnoho rozličných cirkví, náboženstiev a filozofických organizácií významne prispieva k spoločnosti. Inštitúcie Európskej únie sú odhodlané viesť s týmito náboženskými a nekonfesionálnymi organizáciami otvorený dialóg a Európsky parlament s nimi aktívne spolupracuje v oblasti politík EÚ.
Východiská
Článok 17 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), ktorý zaviedla Lisabonská zmluva, prvýkrát poskytuje právny základ pre otvorený, transparentný a pravidelný dialóg medzi inštitúciami EÚ a cirkvami, náboženskými združeniami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami. Uvádza sa v ňom:
- „Únia rešpektuje a nezasahuje do postavenia, ktoré majú cirkvi a náboženské združenia alebo spoločenstvá v členských štátoch podľa vnútroštátneho práva.
- Únia rovnako rešpektuje postavenie, ktoré majú filozofické a nekonfesionálne organizácie podľa vnútroštátneho práva.
- Uznávajúc ich identitu a ich osobitný prínos, udržiava Únia s týmito cirkvami a organizáciami otvorený, transparentný a pravidelný dialóg.“
Zatiaľ čo prvé dva odseky tohto článku upravujú ochranu osobitného postavenia, ktoré majú podľa vnútroštátneho práva cirkvi a náboženské združenia alebo spoločenstvá, ako aj filozofické a nekonfesionálne organizácie, ktoré majú porovnateľné postavenie, odsek 3 vyzýva inštitúcie EÚ, aby udržiavali otvorený, transparentný a pravidelný dialóg s týmito cirkvami a organizáciami.
Európsky parlament splnil ustanovenia zmluvy tým, že jeho predsedníčka vymenovala podpredsedu zodpovedného za vedenie dialógu. Podpredsedníčkou zodpovednou za vedenie dialógu podľa článku 17 je Antonella Sberna.
Slová podpredsedníčky Európskeho parlamentu Antonelly Sbernej
Dialóg medzi Európskym parlamentom a cirkvami, náboženskými združeniami, filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami podľa článku 17 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) má mimoriadne dôležitú úlohu, najmä dnes, keď sa na celom svete zvyšuje napätie, rastie komplexnosť a dochádza k neustálym zmenám.
Preto som hlboko poctená tým, že mi ako podpredsedníčke Európskeho parlamentu predsedníčka Roberta Metsola zverila túto úlohu. Dialóg vedený podľa článku 17 ZFEÚ je základ pri riešení súčasných výziev. Ponúka priestor na diskusiu a výmeny medzi rôznymi hľadiskami a vierami a umožňuje nám dosiahnuť spoločné chápanie otázok, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť Európy.
Ak chceme tieto výzvy riešiť účinne, musíme podnecovať otvorené načúvanie a vzájomné porozumenie rôznych potrieb. Tento inkluzívny prístup má zásadný význam, pretože Európska únia nie je len ekonomickou inštitúciou. Únia je projekt, ktorý v značnej miere formuje a ovplyvňuje životy jej občanov, rešpektuje ľudskú dôstojnosť a podporuje spoločné blaho.
V tejto súvislosti sú cirkvi, náboženské skupiny, ako aj nekonfesionálne a filozofické organizácie a ich rôznorodé perspektívy neoddeliteľnou súčasťou každodenného života mnohých Európanov. Majú pevné miesto v živote spoločenstiev, či už vo veľkých či malých mestách, dedinách, alebo na vidieku, vo všetkých 27 členských štátoch.
Som pevne presvedčená o tom, že presadzovanie a podpora dialógu podľa článku 17 má obrovský význam pri prehlbovaní vzájomného porozumenia, výmene znalostí a mierumilovnom spolunažívaní, čo následne posilňuje našu demokraciu. Zvyšuje sa tak jej odolnosť, inkluzívnosť aj schopnosť reagovať na potreby všetkých občanov.
Otvorený a konštruktívny dialóg môže obohatiť rozhodovací proces Európskej únie tým, že zvýši jeho transparentnosť, participatívny charakter a zameranie na spoločné blaho, najmä v časoch čoraz väčšej prepojenosti a komplexnosti politických a sociálnych výziev, ktorých výklad je zároveň čoraz ťažší.