Dialog s cerkvami, verskimi združenji in skupnostmi, svetovnonazorskimi in nekonfesionalnimi organizacijami
V današnji raznoliki Evropi številne različne cerkve, religije in filozofske organizacije pomembno prispevajo k družbi. Institucije Evropske unije so predane odprtemu dialogu s temi verskimi in nekonfesionalnimi organizacijami, Evropski parlament pa z njimi dejavno sodeluje v zvezi s politikami EU.
Ozadje
Člen 17 Pogodbe o delovanju EU (PDEU), ki je bil uveden z Lizbonsko pogodbo, prvič določa pravno podlago za odprt, pregleden in reden dialog med institucijami EU ter cerkvami, verskimi združenji in svetovnonazorskimi in nekonfesionalnimi organizacijami. Glasi se:
- „Unija spoštuje status, ki ga cerkve in verska združenja ali skupnosti uživajo v državah članicah po nacionalnem pravu, in ne posega vanj.
- Enako Unija spoštuje status svetovnonazorskih in nekonfesionalnih organizacij po nacionalnem pravu.
- Unija tem cerkvam in organizacijam priznava njihovo identiteto in poseben prispevek ter z njimi vzdržuje odprt, pregleden in reden dialog.“
Prva dva odstavka člena določata, da je treba zaščititi posebni status cerkva in verskih združenj ali skupnosti po nacionalnem pravu ter primerljivi status svetovnonazorskih in nekonfesionalnih organizacij. Tretji odstavek pa poziva institucije EU, naj s temi cerkvami in organizacijami vzdržujejo odprt, pregleden in reden dialog.
Evropski parlament določbe Pogodbe uveljavlja tako, da njegov predsednik imenuje podpredsednika, pristojnega za dialog. Podpredsednica, pristojna za dialog iz člena 17, je Antonella Sberna.
Sporočilo podpredsednice Evropskega parlamenta Antonelle Sberna
Dialog med Evropskim parlamentom in cerkvami, verskimi združenji ter svetovnonazorskimi in nekonfesionalnimi organizacijami v skladu s členom 17 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) ima zelo pomembno vlogo, zlasti danes, ko svetovno prizorišče zaznamujejo naraščajoče napetosti, vse večja kompleksnost in nenehne spremembe.
Zato sem izjemno počaščena, da mi je predsednica Roberta Metsola kot podpredsednici Evropskega parlamenta zaupala to odgovornost. Dialog, ki poteka v skladu s členom 17 PDEU, je temeljna platforma za reševanje izzivov današnjega časa. Ponuja možnosti za razpravo ter izmenjavo različnih pogledov in prepričanj, kar nam omogoča, da oblikujemo skupno razumevanje vprašanj, ključnih za prihodnost Evrope.
Da bi tem izzivom učinkovito kljubovali, je bistveno spodbujati odprtost za medsebojno poslušanje in razumevanje potreb. Ta vključujoči pristop je osrednjega pomena, saj je Evropska unija več kot le gospodarska institucija, temveč projekt, ki močno oblikuje življenja svojih državljanov in nanje vpliva, spoštuje človekovo dostojanstvo ter podpira prizadevanja za skupno dobro.
V tem okviru so cerkve, verske skupine ter nekonfesionalne in svetovnonazorske organizacije z različnimi pogledi sestavni del vsakdanjega življenja mnogih Evropejcev. Zasidrane so v skupnosti v vseh 27 državah članicah, bodisi v velemestih, mestecih in vaseh bodisi na podeželju.
Trdno sem prepričana, da sta podpiranje in ohranjanje dialoga v skladu s členom 17 zelo pomembni za spodbujanje globljega razumevanja, medsebojnega poznavanja in mirnega sobivanja. To v zameno krepi našo demokracijo, saj postaja odpornejša, bolj vključujoča in odzivna na potrebe vseh državljanov.
Odprt in konstruktiven dialog lahko dejansko obogati postopek odločanja Evropske unije, tako da postane preglednejši, bolj participativen in osredotočen na skupno dobro, zlasti v času, ko so politični in socialni izzivi vse bolj povezani, zapleteni in jih je pogosto težko razlagati.