Please fill this field

Tiskové zprávy

Některé z těchto dokumentů nemusí být ve vašem jazyce k dispozici a v tom případě bude automaticky navržena jiná jazyková verze. Pozná se to podle ikony navrhované jazykové verze. (e.g.: FR ).

Evropská komise by měla nejpozději do dvou týdnů splnit své povinnosti vyplývající z nařízení podmiňujícího přístup k prostředkům EU dodržováním zásad právního státu.

Střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, který byl nyní potvrzen, je potřeba vyřešit a zároveň je třeba se zabývat obavami ohledně porušování zásad právního státu v Česku.

Zjištění auditu Komise potvrzují pokračující střet zájmů českého premiéra Babiše, kterým se Evropský parlament zabýval v několika usneseních a zprávách o udělení absolutoria.

MEPs of the Budgetary Control and Budget committees on Wednesday 26 May 16.45 – 18.15 will ask the Commission about plans to apply the Rule of Law conditionality regulation.

Poslanci ve středu diskutovali se zástupci Rady a Komise o zjištěních v souvislosti s porušením pravidel o střetu zájmů týkajících se českého premiéra Andreje Babiše.

In a two-day vote, Parliament approved the sign off of the 2019 budgets of majority of EU institutions and agencies.

Protection of EU budget moves up a gear with the agreement on EU anti-fraud system for 2021-2027 adopted today by Parliament

Parliament is prepared to take legal action should the Commission delay the application of the budget’s Rule of Law conditionality mechanism any further.

On Tuesday, MEPs quizzed the European Commission and European Medicines Agency on latest developments concerning the authorisation and purchase of COVID-19 vaccines.

On Tuesday, Members of the Budgetary Control Committee (CONT) voted in favour of granting the 2019 budget discharges to most of EU institutions and agencies, except Frontex.