Nenechajte si ujsť

Európske voľby 2024 – 6. až 9. júna 2024

V európskych voľbách, ktoré sa konajú od 6. do 9. júna, budú občania členských štátov EÚ voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Novozvolení poslanci, ktorí budú občanov EÚ zastupovať do roku 2029, zasadnú prvýkrát v júli, aby zvolili predsedu alebo predsedníčku Európskeho parlamentu, jeho podpredsedov a kvestorov. Rozhodnú aj o zložení stálych výborov a podvýborov Parlamentu, a tak sa bude môcť začať nové volebné obdobie. Následne sa uskutočnia prvé schôdze výborov, na ktorých si výbory zvolia svojich predsedov a podpredsedov.
Johannes Hahn, European Commissioner for Budget and Administration, at the EP Plenary session, with some European flags in the background
11-06-2024 - 17:03 BUDG

The Committee on Budgets will host Johannes Hahn, Commissioner for Budget and Administration, on 19 June. Mr Hahn will present the Commission's Draft Budget for the year 2025 to the outgoing Members of the Committee, thereby launching the annual budgetary procedure. Next, the Council will adopt its position on the Draft Budget, to which Parliament will respond. The conciliation period will take place in autumn with a view to finding a compromise and adopt the final budget by the end of the year.

calendar 2024
11-06-2024 - 17:03

The European Parliament’s calendar for 2024 is available through the link below. Parliament decides its annual calendar of work on the basis of a proposal by the Conference of Presidents. It is divided into plenary sittings (part-sessions) and meetings.

Committee meeting
11-06-2024 - 17:03

Parliament's committees deal with EU legislative proposals by adopting reports, which then are referred to plenary for voting by all Members, and appoint negotiation teams to conduct talks with Council. They adopt non-legislative reports, organise hearings with experts and scrutinise other EU bodies and institutions. Parliament can set up sub-committees and special committees to deal with specific issues. Each committee elects a chair and up to four vice-chairs for a two and a half year mandate.

Stručný prehľad parlamentných výborov

New Petitions Web portal

Informačné listy o EÚ

Informačné listy poskytujú celkový prehľad o procese európskej integrácie a o tom, akú úlohu v ňom zohráva Európsky parlament.

Podporné analýzy

Podporné analýzy poskytujú nezávislé odborné posudky, rozbory a poradenstvo na vysokej úrovni k politikám vo všetkých oblastiach činnosti Európskeho parlamentu.