skip to content
 
01/01/2019

Avrupa Seçimleri 2019: Oy Nasıl Kullanılır?

Kıbrıs'ta Avrupa seçimleri 26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşecektir. 18 yaş üzerinde olanların 2 Nisan 2019 tarihine kadar seçim listesine kayıt olmaları gerekmektedir. Seçmenlerin oy kullanabilmeleri için 2 Nisan 2019 tarihinden önce en az altı aylık bir süre için Kıbrıs'ta veya başka bir AB ülkesinde ikamet etmiş olmaları gerekir. Oy kullanmak zorunludur.

Kıbrıstaki Avrupa Seçimleri ne zaman yapılacaktır? 

Seçimler 26 Mayıs 2019 tarihinde yapılacaktır.

Nerede oy kullanabilirim?

Seçim tarihinden iki hafta önce Kıbrıs Türklere geçiş noktalarına yakın mesafede olacak olan özel oy merkezlerinin yerleri açıklanacaktır.

Oy kullanma yaşı kaçtır?

Kıbrıs'ta Avrupa seçimlerinde oy kullanmak için en az 18 yaşında olmanız gerekiyor.

Kıbrıs'ta kaç Avrupa Parlamentosu Üyesi seçilir?

Seçmenler, 2019 da 2014 seçimlerinde olduğu gibi altı Avrupa Parlamentosu üyesini seçecekler.

Seçim listlerine kayıt için son tarih nedir?

Oy kullanmak için son başvuru tarihi 2 Nisan 2019 tarihindir.

Avrupa Parlamentosu Üyelerinin Seçilmesi ile ilgili Yasa’nın Mart 2014 tarihinde oylanan 9(1A) Maddesi’nin hükümlerine göre, Nüfus Kayıt Dairesi tarafından verilen Kıbrıs Cumhuriyeti yeni tip kimlik kartına sahip olan ve Nüfus Kayıt Dairesi’nin Sistemindeki kayıtlı resmi adresi Kıbrıs Cumhuriyeti etkin kontrolü altındaki bölgede bulunmayan 77 binden fazla Kıbrıslı Türkün, otomatik olarak Avrupa Parlamentosu Seçimleri ile ilgili özel seçmen listesine dâhil edilerek, seçme ve seçilme hakkına sahip olacağını bilmeniz önemlidir.

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin etkin kontrolü altındaki bölgede ikamet ettiklerini beyan eden Kıbrıslı Türklerin, seçmen listesine kayıt olmak için 2 Nisan 2019 tarihine başvuru yapması gerektiği belirtilmektedir. Daha fazla bilgi için: Tel. +357 22 867713.

Oy kullanmak için nereye kaydolmalıyım?

Kaza Amiri Daireleri veya Vatandaş Hizmet Merkezleri veya Bölge Postaneleri’ne. Daha fazla bilgi için: Tel. +357 22 867713.

Oy kullanma merkezine hangi belgeleri getirmeliyim?

Kıbrıs Cumhuriyeti yeni tip (2001 tarihinden sonra verilen kimlik kartlar) kimlik kartınızı getirmelisiniz.

Posta ile oy kullanabilir miyim?

Hayır, Kıbrıs'ta posta ile oy kullanmak mümkün değildir.

Benim yerime yetkili bir temsilci oy kullanabilir mi?

Kıbrıs'ta bu mümkün değildir.

Başka bir AB ülkesinden oy kullanabilir miyim?

Prensip olarak evet, hükümetin belirli ülkelerde sandık şubeleri açmaya karar vermesi kaydıyla. İlgilenen vatandaşların, 2 Nisan 2019 tarihine kadar elektronik ortamda (burada) veya yazılı olarak, seçim makamlarına yurtdışında oy kullanmak istediklerine dair bir başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için: e-posta: elections@moi.gov.cy / tel. +357 22 867713

AB’nin dışındaki bir ülkeden oy kullanabilir miyim?

Hükümet, olası seçim yerlerini yurtdışında daha sonraki bir aşamada ilan edecektir. Daha fazla bilgi için: Tel. +357 22 867713.

Başka bir AB ülkesinden gelirsem Kıbrıs'ta oy kullanabilir miyim?

Evet, ama en geç 2 Nisan 2019 tarihine kadar oy kullanmak için kayıt olmanız gerekmektedir. Seçmen listesine kaydolmadan önce Kıbrıs'ta veya başka bir AB ülkesinde en az altı ay ikamet etmiş olmalısınız.

Seçim bölgeleri hangileridir?

Kıbrıs'ta Avrupa Seçimler için sadece bir seçim bölgesi vardır, bu da ülkenin dört bir yanındaki insanların aynı aday listesinden tercih yapacakları anlamına gelir.

Siyasi partilerin Avrupa Parlamentosu'na seçilmeleri için güç oranları nasıldır?

Kıbrıs'tan altı Avrupa Parlamentosu Üyesi olacağı için, her siyasi partinin ilk oy sayımında Parlamento'da bir sandalye almak için oyların %16,66'sından daha yüksek bir oran alması gerekecek. İkinci veya üçüncü tur için, siyasi partilerin / ittifakların / bağımsız adayların oyların en az %1.8'ini almaları gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu üyeleri Kıbrıs'ta nasıl seçilecek?

AB hukuku uyarınca, tüm ülkeler orantılı temsili sağlayan oylama sistemlerini kullanmalıdır; bu, her bir partiden seçilen üye sayısının, partinin aldığı seçim oylarının payına bağlı olduğu anlamına gelir. Kıbrıs Cumhuriyeti tercihli oylamayı uygulamaktadır. Bu çercevede seçmenlere seçtikleri parti listesindeki tercihlerini belirtme seçeneği sunulmaktadır.

Adaylar kimler? Hangi siyasi partilere oy verebilirim?

Seçime hazırlanmak isteyen siyasi partiler ya da bireyler, 3 Mayıs 2019 tarihine kadar Cumhuriyet’in seçim yetkilisine kaydını yapmalıdır. Kayıt süresi dolduktan sonra tüm adayların tam listesi yayınlanacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız