skip to content
 

Novinky a události

 .
Kino Evropský dům setrvává také tuto sezónu v online podobě a díky službě Aerovod vám přináší kvalitní evropské filmy alespoň na doma. Manifesto skládá hold proměnlivé tradici a literární kráse uměleckých manifestů a zároveň kriticky zkoumá roli umělce v dnešní společnosti.
Evropská unie vloni spustila Konferenci o budoucnosti Evropy, která zahrnuje sérii debat s občany o tom, jak by měla v následujících letech a dekádách vypadat společná budoucnost kontinentu. Důležité je bavit se také o tom, co pro Evropany znamenají vnitřní trh a volný pohyb v rámci EU, a jak je do budoucna zachovat, aniž by muselo docházet k omezením.
V posledních letech se vztahy mezi Polskem a Evropskou unií značně zkomplikovaly, a to především kvůli krokům polské vlády, které podle některých evropských představitelů podkopávají společné celoevropské hodnoty. Jedním z nejproblematičtějších z nich je soudní reforma, která podle Soudního dvora EU limituje nezávislost polské justice. V návaznosti na to pak polský Ústavní soud zpochybnil nadřazenost unijního práva nad tím polským, ke které se přitom Polsko zavázalo při svém vstupu do Unie v roce 2004.
Kultura se musela adaptovat nové pandemické realitě. Po dlouhých měsících uzávěry se divadla, kina, výstavy, koncerty a další kulturní akce otevřely veřejnosti, tíží je však restriktivní opatření. Stát se na podporu kultury rozhodl vyčlenit peníze z evropských fondů – nabádala ho k tomu samotná Evropská unie. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, i Bruselu totiž na rozvoji kultury záleží. Důkazem jsou nejen dotace určené pro toto odvětví, ale také podpora v podobě různých projektů a iniciativ, jako je například Evropské město kultury.
Přehlídka současných severských filmů SCANDI uvede 19. 1. 2022 premiéru animovaného snímku Flee (Utéct) v kinech několika měst. Flee je jedním ze snímků soutěžících letos o filmovou cenu LUX, kterou udílí Evropský parlament. Hlasovat můžete na stránkách https://luxaward.eu/cs#voting do 25/5/2022.
 .