skip to content
 

Novinky a události

 .
Evropa vstoupila do digitální dekády. Podle cílů EU by měly země sedmadvacítky v následujících letech projít takzvanou digitální transformací. Není to přitom jen o online komunikaci s úřady, ale i o nahrazování pracovníků technologiemi nebo posilování digitální gramotnosti a IT dovedností.
Od 12. do 14. května se můžete každý večer těšit na projekce filmů nominovaných na LUX Cenu diváků. Po každé projekci následuje debata s vybranými hosty. Všechny projekce jsou navíc ZDARMA, stačí si pouze zarezervovat své místo na GoOut.cz.
1.května uplynulo 18 let od momentu, kdy se Česko společně s dalšími devíti státy stalo členem Evropské unie. Členství v EU nabízí řadu benefitů, například volný pohyb v rámci Schengenského prostoru, možnosti mobility díky programu Erasmus+ či dlouhodobý ekonomický růst, z nemalé části podpořen značným množstvím finančních prostředků plynoucích do Česka z rozpočtu EU. Diskuze se  tentokrát bude konat osobně v rámci Dne Evropy na Střeleckém ostrově v Praze, a bude také streamována na našem Facebooku.

Den Evropy 2022

13/04/2022

V pondělí 9. května již tradičně oslavíme Den Evropy! Letos ve znamení 18 let od vstupu České republiky do EU a jejího předsednictví v Radě EU s programem zaměřeným na benefiční činnost na pomoc Ukrajině. V Praze na Střeleckém ostrově na Vás bude čekat spousta zajímavého programu, vystoupení umělců, besedy a workshopy na aktuální témata. Program dále upřesníme. Těšíme se na vás!
Evropská unie koordinuje zemědělskou politiku svých členských států již od 60. let. Společnou zemědělskou politikou se snaží podpořit produkci, zvýšit kvalitu potravin, chránit životní prostředí a také zabránit migraci lidí do měst. To dělá především pomocí dotací udělovaných zemědělcům nebo zemědělským podnikům. Je zvyšující se podpora ekologického zemědělství krok správným směrem? Jak nastavit ekoschémata pro období 2023-2027 tak, aby motivovala zemědělce hospodařit udržitelně? 
V posledních letech se musela Evropa vyrovnat s jednou z největších migračních vln od konce druhé světové války. Tato problematika je bohužel stále velmi aktuální a migrační vlny odhalují nedostatky v azylovém systému Unie. Jak by se měla vyvíjet migrační politika EU, jaké mají názory na migraci čeští občané a na co se do budoucna připravit? Připojte se s námi k diskusi!
Ve středu 6. dubna 2022 bude zahájen 29. ročník festivalu Dny evropského filmu. je to filmová přehlídka toho nejlepšího, co v evropské kinematografii za poslední roky vzniklo. V rámci festivalu můžete vidět i snímky, které soutěžily o Cenu diváků LUX. Cílem této ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.
Cena evropského občana oceňuje iniciativy, které přispívají k evropské spolupráci a prosazování společných hodnot. Víte o projektu, který si zaslouží získat tuto cenu? Nyní ho můžete nominovat!
 .