skip to content
 
 
 

Novinky a události

 .
Vstupem do EU se Česko mimo jiné zavázalo k přijetí společné evropské měny – eura. Tento závazek však není blíže časově specifikován. Zavedení eura by mělo pozitivní vliv mimo jiné na snížení transakčních nákladů pro české podniky orientující se na zahraniční trhy a zároveň by snížilo překážky pro zahraniční investice v ČR. Je Česko na zavedení eura připravené? Škodí dosavadní nepřijetí eura české ekonomice? 
Loni jste si na plzeňské pěší zóně mohli prohlédnout venkovní expozici o Sacharovově ceně, kterou od roku 1988 uděluje Evropský parlament jako ocenění výjimečným osobnostem nebo organizacím za jejich úsilí v boji za lidská práva a základní svobody. Letos bude k vidění tato expozice na Mlýnské kolonádě v centru Karlových Varů. Výstava se rozšířila o letošního laureáta Alexeje Navalného, ruského opozičního politika a protikorupčního aktivistu.
Kino Evropský dům setrvává také tuto sezónu v online podobě a díky službě Aerovod vám přináší kvalitní evropské filmy alespoň na doma. Tentokrát budeme svědky toho, jak velký vůdce padne. A přímo na koberec. Jeho jméno je Stalin. Nad jeho mrtvolou začíná tragikomický boj o nástupnictví. Sarkastický snímek Ztratili jsme Stalina má na svém kontě ceny z mnoha evropských filmových festivalů jako například ze skotských BAFTA, Cen britského nezávislého filmu či Evropských filmových cen.  
V posledních době se opět stále častěji hovoří o otázkách migrace a společné migrační politice EU. Jaký je aktuální pohled na tuto problematiku, jak se bude vyvíjet politika EU i s ohledem na nedávné dění ve světe, jaká by měla být ochrana společných vnějších hranic? 
Konference o budoucnosti Evropy probíhá formou různých diskusí vedených občany, které mají lidem z celé Evropy umožnit sdílet své myšlenky a přispět tak k utváření naší společné budoucnosti. A právě na toto téma bude další online debata, kterou pořádá ve spolupráci se ZAK TV Kancelář Evropského parlamentu v České republice.
 .