skip to content
 

14. 9. 2022 v 17:30 - Café Evropa : Projev o stavu Unie – co čeká EU v současné nelehké době?

 .
07/09/2022
 .

Projev o stavu Evropské unie je každoroční vystoupení předsedy či předsedkyně Evropské komise na plénu Evropského parlamentu a následná debata s europoslanci mapující dosavadní činnosti a vývoj v EU a vytyčující další směřování. Letošním klíčovým tématem bude zejména ruská agrese na Ukrajině a s ní spojená bezpečnostní i ekonomická rizika a otázky budoucnosti Evropy.

 .

EU aktuálně čelí jedné z největších mezinárodních krizí, kdy v důsledku války Ruska na Ukrajině došlo k odhalení dlouhodobějších problémů. Jedním z cílů Unie by mělo být zlepšení koordinace politiky soudržnosti a nových nástrojů EU tak, aby byla umožněna pružnější reakce na nové výzvy, jako je energetická krize, klimatická krize nebo zajištění potravinové bezpečnosti či zvládaní mimořádných situací spojených se zdravotnickými riziky.

Debatovat budou:

  • Markéta BOUBÍNOVÁ, redaktorka, Deník N
  • Jaroslav BŽOCH, poslanec Parlamentu ČR, místopředseda Výboru pro evropské záležitosti, ANO
  • Štěpán ČERNÝ, náměstek pro řízení sekce, Sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády ČR
  • Marcel KOLAJA. poslanec a kvestor Evropského parlamentu (GREENS/EFA, Piráti)
  • Monika LADMANOVÁ, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR
  • Moderátor: Ondřej HOUSKA, Hospodářské noviny

Zveme Vás na další diskuzi v rámci formátu debat Café Evropa, kterou pořádá Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz

Debata se bude zabývat následujícími otázkami:

Jak se válka Ruska proti Ukrajině dotýká přímo Evropanů a jaké jsou jejich reakce? Jak by měla Evropská unie řešit hrozby v oblasti energetické bezpečnosti? Jak zajistit, aby evropský potravinový systém v budoucnu obstál vůči potenciálním rizikům a krizím? Jsou klimatické cíle z hlediska času a soudržnosti členských států skutečně realizovatelné?

Debata bude probíhat prostřednictvím živého vysílání na Facebooku. Publikum se do debaty může zapojit prostřednictvím komentářů pod videopřenosem.

V čas konání akce stačí navštívit naši facebookovou stránku, kde bude debata živě vysílána.

Těšíme se na Vaši účast!