skip to content
 

2. května 2023 v 17:30 - Café Evropa online: Automobilová doprava v Evropě – jak ji ovlivní nová legislativa EU?

 .
22/04/2023
 .

Ve snaze Evropské unie snížit emise CO2 v rámci klimatického balíčku Fit for 55 čekají autodopravu v Evropě změny. Nová plánovaná norma Euro 7, která cílí na snížení dopadů emisí z automobilové dopravy na lidské zdraví, totiž zároveň zpřísňuje podmínky pro výrobu aut. Jak bude vypadat budoucnost automobilové dopravy? Měl by se dát vedle elektřiny prostor i syntetickým palivům? 

 .

Státy tedy také v posledních týdnech diskutovaly možnost využití tzv. syntetických paliv (také e-paliva), která jsou vyráběna z vodíku a oxidu uhličitého. Syntetická paliva jsou technologicky zajímavou alternativou k benzínu nebo naftě a dají se teoreticky vyrábět šetrně k životnímu prostředí. Dominantní technologickou alternativou ke spalovacím motorům je ale hlavně elektromobilita, která však kromě výhod z hlediska emisí představuje i řadu nových výzev nejen pro průmysl. Mezi ty se řadí dostupnost a cena energií nebo pravděpodobně vyšší pořizovací cena aut. Koncentrace elektrovozů v evropských ulicích nicméně bude do budoucna dozajista stoupat, a proto je na místě přicházet s technologiemi, které umožní využívat autobaterie i v dalších sektorech. Automobilky tak například již v současné době využívají zbylou kapacitu baterií na vytvoření úložiště elektrické energie pro podniky či celá města.

Debatovat budou:

  • Michal HRUBÝ, vědecký asistent, Škoda Auto Vysoká škola
  • Lucie KRČMÁŘOVÁ, ředitelka odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
  • Luděk NIEDERMAYER, poslanec Evropského parlamentu, (EPP-TOP09)
  • Zdeněk PETZL, výkonný ředitel, Sdružení automobilového průmyslu
  • Moderuje Kateřina ETRYCHOVÁ

Zveme Vás na další diskuzi v rámci formátu debat Café Evropa, kterou pořádá Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz

Debata se bude zabývat následujícími otázkami:

Jak se české obyvatelstvo obecně staví k zelené transformaci? Měla by norma Euro 7 vliv na denní rutinu občanů? Jak se k legislativě postaví česká vláda? Co by to znamenalo pro dostupnost automobilů? Nehrozí ztráta pracovních míst v průmyslu s automobily spalovacími motory? Jak se na evropské úrovni řeší recyklace a znovuvyužití baterií? Jak moc by tyto legislativní návrhy pomohly životnímu prostředí?

Debata bude probíhat prostřednictvím živého vysílání na Facebooku. Publikum se do debaty může zapojit prostřednictvím komentářů pod videopřenosem.

V čas konání akce stačí navštívit naši facebookovou stránku, kde bude debata živě vysílána.

Těšíme se na Vaši účast!