skip to content
 
 
 

Budoucnost mobility v EU

 .
07/10/2017
 .

Doprava je základem naší ekonomiky. Závislost dopravy na spalování ropy však současně vytváří problém v obrovském množství vypouštěných emisí a částic prachu, která nás dusí. To jsou důvody, proč se stále více začíná diskutovat o náhradě spalovacích motorů. Jednou z možností je postupný přechod na elektrický pohon automobilů. Představujeme vám aktuální světové trendy v šetrné dopravě.

 .

Kulatý stůl o budoucnosti mobility

 .

24. listopadu se v Mladé Boleslavi bude konat uzavřený kulatý stůl zástupců státní správy a dalších zainteresovaných subjektů k problematice budoucnosti mobility. Účastníci kulatého stolu se budou ve dvou blocích věnovat dvěma vzájemně do značné míry propojeným okruhům témat souvisejících s budoucností mobility: e-mobilitě a autonomnímu řízení. Hosty kulatého stolu budou europoslanci Pavel Telička (místopředseda Evropského parlamentu), Pavel Svoboda (předseda právního výboru EP), Dita Charanzová (místopředsedkyně výboru pro ochranu spotřebitelů EP), Luděk Niedermayer (místopředseda výboru pro průmysl EP).
 

Debata o čisté dopravě a elektromobilech

 .

Ve čtvrtek 21. září proběhla v Brně panelová debata o možnostech elektromobilů. Diskutovat přišli europoslanec Luděk Niedermayer, náměstek brněnského primátora Martin Ander a experti z Vysokého učení technického v Brně Jaromír Marušinec a Tomáš Kazda. Debatu jsme uspořádali ve spolupráci s portálem Obnovitelne.cz.

 .
 .

Poslanec EP Luděk Niedermayer hovoří o výhodách elektromobility. Brno - Evropský týden mobility 2017.

 .

Během panelové debaty Šance pro čistou dopravu – elektromobily na vzestupu za účasti europoslance Luďka Niedermayera jsme představili aktuální světové trendy v šetrné dopravě, impulsy EU, které mohou přinést snadnější nástup dopravy poháněné elektřinou, i novinky ze světa akumulace.

Vedle europoslance Luďka Niedermayera v panelu zasedli Martin Ander, náměstek brněnského primátora pro životní prostředí, Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu, Tomáš Kazda z Ústavu elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na VUT v Brně a Petr Novotný, expert společnosti RENARDs dotační, s. r. o. Debatu moderoval Jakub Šiška, který píše také pro Obnovitelně.cz.

 .
 .

Jaromír Marušinec - předseda Asociace elektromobilového průmyslu - hovoří o výhodách elektromobility. Brno - Evropský týden mobility 2017.

 
 .

Evropský týden mobility v Brně

 .
 .

Evropský týden mobility je mezinárodní série na podporu ekologicky šetrných způsobů dopravy. Brněnská část evropské kampaně se uskutečnila ve dnech 16. 9. – 22. 9. 2017. Hlavní program probíhal na Moravském náměstí ve dnech 19. – 21. 9. 2017. Byl zde i náš stánek, na kterém jste simoci prohlédnout elektromobily a dozvědět se novinky z oblasti e-mobility v EU.

 
 .

Šance pro čistou dopravu: elektromobily na vzestupu

 .

Doprava je základem naší ekonomiky. Závislost dopravy na spalování ropy však současně vytváří problém v obrovském množství vypouštěných emisí a částic prachu, která nás dusí. To jsou důvody, proč se stále více začíná diskutovat o náhradě spalovacích motorů. Jednou z možností je postupný přechod na elektrický pohon automobilů. Představujeme vám aktuální světové trendy v šetrné dopravě.

Pro Informační́ kancelář Evropského parlamentu v ČR sestavil informační portál Obnovitelně.cz

 .

Ropa jako bezpečnostní riziko

 .

Evropské zásoby ropy nestačí na pokrytí naší spotřeby v dopravě. Za její dovoz tak z peněženky každého občana EU odteče ročně 425 eur (11 000 Kč). V roce 2015, kdy byly poměrně nízké ceny ropy na světových trzích, činily celkové výdaje EU za import ropných produktů 215 miliard eur. Ty mizí mimo jiné v politicky nestabilních zemích, jako je například Libye. Rizikovým faktorem je především velká závislost na jediném dodavateli, Rusku, které do EU dodává více než jedna třetinu celkového objemu ropy.

 .

Dusíme se

 .

Doprava hnaná spalovacími motory je jedním z největších zdrojů emisí oxidu uhličitého a skleníkových plynů v Evropě. Roční mezní hodnota EU pro oxid dusičitý byla v roce 2013 překročena v 19 členských státech. Dieselové automobily sice produkují méně oxidu uhličitého než benzínové vozy, ale vypustí až čtyřikrát více oxidu dusičitého a 22krát více částic prachu. Prachové částice PM2,5 mohou podle Světové zdravotnické organizace způsobit kardiovaskulární onemocnění, astma či rakovinu plic.

 .

První kroky ke snížení spotřeby ropy

 .

Pro masivní redukci emisí potřebuje EU silný impuls. Ten může vycházet z tzv. Bílé knihy EU o dopravě z roku 2011. Emise v oblasti dopravy by pak měly klesnout o 60 % do roku 2050. Opatření na podporu elektromobility jsou také součástí strategií klimaticko-energetické politiky EU s cíli do roku 2030. Členské státy budou muset zjednodušit pravidla tykající se připojení́ veřejně přístupných i soukromých dobíjecích míst pro elektromobily do distribučních soustav.

 .

Elektromobily – čistá doprava s podmínkou

 .

Elektromobilita nabízí bezkonkurenční řešení, které může zbavit evropskou dopravu závislosti na importu ropy. Neprodukuje emise, je čistá a bez hluku spalovacích motorů. Aby byla naplněna očekávání z čisté elektromobility, musí být splněna podmínka nezávislosti na fosilních palivech i v případě zdroje elektřiny.

 .

Zvýšení podílu elektromobilů zvýší i nároky na elektrickou soustavu. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) uvádí, že pokud by do roku 2050 vzrostl podíl elektromobilů na 80 % v souladu s plněním závazku snižování emisí, zvýší se podíl elektřiny spotřebované v dopravě z celkové spotřeby v EU z přibližně 0,03 % v roce 2014 na 4–5 % do roku 2030 a na 9,5 % do poloviny století.

Do roku 2030 nebude růst elektromobily vyžadovat žádné zásadní zásahy do elektrárenské sítě nebo budování nových kapacit. V následujících desetiletích si však vyžádá instalovanou kapacitu potřebnou pro pokrytí této spotřeby ve výši 150 gigawattů (GW). Öko-institut propočítal, že se tyto zdroje mohou skládat z 87 GW větrných, 45 GW solárních a 24 GW vodních elektráren, plus 13 GW zdrojů spalujících biomasu. Další možný scénář naplnění čisté mobility nabízí studie Stanfordské univerzity z roku 2017, která se opírá především o růst větrné a solární energetiky.

 .

Ekonomické benefity elektromobilů

 .

Postupný růst počtu elektromobilů v EU bude snižovat dovozní závislost na ropě. Celkový účet EU za import fosilních paliv pro dopravu by mohl do roku 2030 klesnou o 58 až 83 miliard eur. V roce 2050 by to již mohlo být o 115 až 180 miliard méně. Podle míry rozvoje elektromobility dojde k redukci oxidu uhličitého o 64 až 97 % a celková kvalita ovzduší se zlepší snížením škodlivých částic o 73-95 % do poloviny století. Do roku 2030 může navíc díky přechodu na elektrifikovanou dopravu vzniknout až 1,1 milionu nových pracovních míst. Do poloviny století pak dalších 1,9 milionu.

 .

Baterie – nová revoluce v mobilitě

 .

Pohled na vývoj nákladů v akumulaci představila Bloomberg New Energy Finance (BNEF), která uvádí, že cena lithium-iontových baterií spadla od roku 2010 o neuvěřitelných 73 % na 273 US dolarů/kWh v roce 2016. Do roku 2030 BNEF očekává pokles na 74 US dolarů/kWh. Motorem poklesu nákladů bude zvyšování konkurence a nástup dalších inovací. Každé zdvojnásobení výroby baterií navíc povede podle BNEF k poklesu ceny v průměru o 19 %.

 .

Jak jsme na tom dnes

 .

Podle dat od Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v roce 2016 prodalo v EU cca 150 tisíc elektromobilů. Většina z nich jezdí na silnicích těchto 6 států unie: Francie, Velké Británie, Dánska, Německa, Nizozemska a Švédska. Lídrem na evropském kontinentu je pak Norsko s 29% podílem evropského trhu s elektromobily.

Celosvětově se v loňském roce prodalo více než 750 tisíc elektromobilů s 60% nárůstem oproti roku 2015. Tahounem prodeje je Čína, kde se v roce 2016 prodalo 40 % veškerých elektromobilů.

Podle BNEF mohou v roce 2040 více než polovinu veškerých prodaných automobilů (54 %) představovat elektromobily. Jejich počet na silnicích se zvýší natolik, že každý třetí automobil nebude ke svému provozu potřebovat ropu.

 .

Kombinace se spalovacím motorem nebo jen baterie

 .

V současné době mají největší zastoupení na trhu dva typy elektromobilů. Jde o vozidla s čistě elektrickým pohonem nebo o tzv. vozidla hybridní, která kombinují spalovací motor s elektromotorem.

Hybridní vozidla: Nové, tzv. plug-in hybridy, umožňují svému majiteli využívat motor elektrický i spalovací nezávisle na sobě. Elektromotor vozidlo využívá především v pomalém provozu, spalovací motor pomůže při vyšších rychlostech na delší vzdálenosti. Baterie mají dojezd 20-85 kilometrů a dobíjejí se ze zásuvky nebo rekuperačně, tzn. v době, kdy je aktivní spalovací motor. Nová generace populárního vozu Toyota Prius dokáže na elektromotor ujet zhruba 60 km a v kombinaci se spalovacím motorem disponuje průměrnou spotřebou 3,3 l/100 km. Přibližní cena vozu je zhruba jeden milion korun.

Čisté elektromobily: Tato vozidla jsou poháněna pouze baterií a elektromotorem. K jejich provozu je potřeba nabíjení baterie pomocí specializovaných nabíjecích stanic nebo alternativně z klasické domácí zásuvky. Předností “čistých“ elektromobilů jsou především minimální výdaje za palivo (elektřinu), jednodušší konstrukce s použitím menšího množství součástek (minimální poruchovost a údržba) a tichý provoz bez emisí. Současné modely ujedou na jedno nabití 80-500 km a umožňují dobití baterie na 50 % za pouhých 30 minut. Cena čistých elektromobilů postupně klesá, i přesto je v průměru trojnásobná oproti automobilům na benzín. Stejným poměrem je ale levnější palivo pro elektromobil. Společnost EON ve svém srovnání udává průměrnou cenu 0,5 Kč/km v českých podmínkách. Jeden z nejprodávanějších elektromobilů na světě, Nissan Leaf, lze podle výrobce dobít prázdnou 24 kWh baterii na plnou za asi 4 hodiny. Leaf pak ujede 100–160 km. Letošní model Tesla 3 slibuje dojezd až 500 km a jeho cena by neměla překročit 1 milion korun.

 .

Automobilky mění plány na elektrické

 .

Společnosti jako Volvo plánují přerušit výrobu čistě spalovacích motorů a zakomponovat elektromotor do všech svých modelů vyrobených po roce 2020. V plánu je prodat na 1 milion elektrovozů do roku 2025. Čínské automobilky počítají s prodejem 4,5 milionu elektrovozů ročně v roce 2020. Česká Škoda uvede svůj první sériový elektromobil v roce 2020 v rámci svého projektu Vision E, který by měl umožnit dojezd až 500 km. Škoda také uzavřela partnerství s největší tuzemskou energetickou firmou ČEZ, která bude stavět síť dobíjecích stanic po ČR.

Plány dalších automobilek:

BMW – 2017: 100 tisíc prodaných elektromobilů. 2025: elektromobily tvoří 15-25 % veškerých prodaných vozů
Ford – 2020: 13 nových elektrických modelů
Honda – 2030: ⅔ prodaných vozů budou elektromobily
Renault-Nissan – 2020: 1,5 milionu prodaných elektromobilů
Volkswagen – 2025: 2-3 miliony prodaných elektrovozů. Připravuje se elektrická verze populárního mikrobusu z 60. let
Tesla – 2018: půl milionu prodaných elektroaut ročně. 2020: milion prodaných elektroaut ročně

 .

Státy na cestě k ekonomice bez ropy

 .

Evropské státy se už netají svými plány na dekarbonizaci svých ekonomik, kde bude elektrifikace hrát důležitou roli. Dánsko bude stabilně produkovat polovinu veškeré energie z větrných turbín již za necelé tři roky a jeho plán vrcholí v roce 2050, na kdy si stanovilo stoprocentní zásobování energie z obnovitelných zdrojů. Velké plány pro dekarbonizaci má Švédsko, které tento rok upravilo svojí vizi na uhlíkově neutrální stát do roku 2045. K tomu má pomoci i elektrifikace dopravy a větší důraz na vývoj biopaliv pro kamionovou dopravu. Nizozemsko se pyšní největším počtem dobíjecích stanic (více než 23 tisíc), Norsko zase největším počtem elektromobilů na obyvatele. Velká Británie chce zakázat prodej vozů se spalovacími motory k roku 2040 a to včetně hybridních verzí elektromobilů.  Stejný cíl si dala také Francie.

 .

Další impulsy, které nás vedou k šetrné dopravě

 .

Přechod na elektromobily není pochopitelně jedinou možností, jak lze snížit naši závislost na ropě. Dalším důležitým prvkem strategie EU v rozvoji čisté mobility je cyklodoprava. Ta podle Evropské cyklistické federace ušetřila v roce 2015 18 miliard eur za emise skleníkových plynů a energetické zdroje, které by lidé jinak spotřebovali méně ekologickou dopravou. Prodej kol v EU pak přímo přispěl 63 miliardami eur do kas Evropských států.

Elektrický pohon začíná pronikat také do přepravy nákladů nebo hromadné dopravy. Jako jedna z prvních nabídla dodávku s elektrickým pohonem a dojezdem 80 kilometrů Německá pošta. Obdobnou službu nabízí od letoška i Britská Královská pošta. Svůj první eTruck představila letos na jaře nákladní automobilka MAN, své dopravní vozy plánuje brzy představit i Tesla nebo Mercedes.

Podstatně dál je vývoj elektrobusů. Světový primát v jejich využití mají čínská města, kde v roce 2017 překročil jejich celkový počet čtvrt milionu kusů. Amsterodamské letiště v cestě za provozem čistě na větrnou elektřinu pořídilo 35 čínských elektrobusů BYD. Elektrobusy brázdí i česká města, například v Hradci Králové nebo v Třinci.

Jiné technologie stojí ještě na začátku své cesty a mohou do proměny mobility promluvit v budoucnu. Jde například o automobily na vodík, nebo nová generace biopaliv. Oba segmenty jsou ale zatím v raném stádiu vývoje.

Inovace, kreativní řešení a nové nápady jsou symbolem proměny mobility v 21. století. Další vizionářské nápady nachází uplatnění v lodní nebo letecké dopravě. Řešení, které spojuje akumulace energie, dobíjení či řízení spotřeby s produkcí energie obnovitelných zdrojů, nás může zbavit závislosti na ropě. České průmyslové firmy a vědecké týmy mohou být u toho.

 .

Informační́ materiál vznikl v rámci bloku akcí zapojených do Evropského týdne mobility.
www.evropsky-parlament.cz | www.alies.cz