skip to content
 
 
 

Café Evropa online 21. 10. 2020 od 17:30 : Brexit – jak vypadá budoucnost vztahů s Velkou Británií?

 .
16/10/2020
 .

Velká Británie již od 31. ledna 2020 formálně není součástí Evropské unie, což však neznamená konec celého procesu Brexitu. Do konce letošního roku běží takzvané přechodné období, kdy by se měly dojednat přesné podmínky budoucích vztahů EU s Velkou Británií. Jak se bude vyvíjet dál tato komplikovaná situace? 

 .

V rámci dojednání budoucí podoby vztahů EU s Británií však zůstávají nezodpovězené důležité otázky, jako budoucnost obchodních vztahů, celní politiky, či bezpečnostní spolupráce. Obchodní vztahy mezi Londýnem a Bruselem má pomoci regulovat obchodní dohoda, kterou se právě v těchto dnech snaží intenzivně vyjednat zástupci obou stran, a která by měla být dojednána během října. Situaci však kromě pandemie komplikuje i kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu v britském parlamentu. Ten Evropská unie označila za porušení mezinárodního práva a dala Velké Británii ultimátum požadující stažení tohoto kontroverzního návrhu, který by zásadně porušoval to, na čem se EU s Británií dříve dohodla.

  • Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti, Úřad vlády
  • Jiří Hošek, zástupce šéfredaktora, Seznam Zprávy; a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně
  • Monika Brusenbauch Meislová, odborná asistentka, FSS Masarykovy univerzity

Debatu pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Europe Direct ČR a Eurocentrem Praha.
Moderuje Martin Vokálek, Europeum

Debata se bude odvíjet od následujících otázek:
V jakém stádiu se nacházejí jednání o obchodní dohodě a dalších vztazích EU a Velké Británie? V čem spočívá kontroverzní návrh britského zákona o vnitřním trhu a proč komplikuje samotná jednání? Jaký vliv na evropské a české podniky, ale i běžné občany, by měl definitivní odchod Británie bez uzavření dohody o budoucích vztazích s EU? Jsou naši podnikatelé na tuto možnost připraveni? Může EU v budoucnu s Británií nadále počítat jako s politickým a ekonomickým partnerem, nebo se Británie více odkloní směrem k USA? Jak bude vypadat pobrexitová spolupráce v jiných oblastech, jako jsou například boj proti klimatické změně či migrace? Jak může budoucnost obchodních vztahů EU s Velkou Británií ovlivnit ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru? A jaké bude od roku 2021 postavení občanů EU žijících v Británii?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.

Debata bude probíhat prostřednictvím živého vysílání na Facebooku, k jejímu sledování není nutné mít vytvořený profil na této sociální síti. Publikum se do debaty může zapojit prostřednictvím komentářů pod videopřenosem. Zároveň můžete tlačítkem "To se mi líbí" vybírat z daných otázek ty, které by měly zaznít jako první.

V čas konání akce stačí navštívit naši facebookovou stránku, kde bude debata živě vysílána.

Těšíme se na Vaši účast!