skip to content
 
 
 

Den Evropy 2020

 .

Na Den Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. Toto datum je připomenutím historicky významné „Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Navrhl vytvořit nadnárodní evropskou instituci, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

 .

Oslavy Dne Evropy 2018

 .
19/04/2018
 .

Pojďte s námi oslavit Den Evropy! Letošní oslavy odstartují na pražském Střeleckém ostrově a v Olomouci v středu 9.května a v sobotu 12. května budeme slavit Den Evropy v rámci zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních. Po oba dny se můžete těšit na bohatý program, soutěže, workshopy pro děti i dospělé, zajímavé hosty a koncertní vystoupení. Pokud se v květnu budete pohybovat v Bruselu, Štrasburku nebo Lucemburku, určitě nevynechejte dny otevřených dveřích v institucích EU. Těšíme se na Vás!

 .

Den Evropy v Mariánských Lázních

 .
 .

Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR Vás zve na Den Evropy, který společně oslavíme druhý květnový víkend v rámci zahájení lázeňské sezóny 2018 na kolonádě v Mariánských Lázních. na třídě T. G. Masaryka (u hlavní pošty). Hlavní program tradiční připomínky Dne Evropy je připraven na sobotu 12. května 2018.

 .

Nedaleko hlavního podia u Karolínina pramene Vás rádi přivítáme na našem informační stánku, jehož součástí bude také fotobudka. Přijďte se vyfotit a odneste si s sebou svoji fotografii!

9.00 Koncert Akordeonového orchestru Alexandra Smutného
10.00 Na slovíčko se zakladateli města. Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme se zakladateli města
10.15 Smíšený pěvecký sbor Fontána vystupuje pod vedením sbormistra P. Urbana.
10.30 Promenáda s historickými osobnostmi
11.00 ZAHÁJENÍ DNE EVROPY 2018 - proslov zástupce Evropského parlamentu
13.05 Koncert - Chodovarka
13.45 Na slovíčko se zakladateli města
14.00 Orchestr BLUE-STAR Václava Marka
15.00 DEN EVROPY - proslov zástupce Evropského parlamentu
15.05 Procházka starou Prahou- Směs kupletů a scének ze staré Prahy i písní Karla Hašlera. Účinkuje „Divadlo M“ z Duchcova.
16.00 Legendy se vrací – hity pro všechny generace
17.05 Kapitáne kam s tou lodí. Hudebně zábavný pořad. Účinkuje hudební Divadlo „M“ z Duchcova.
18.00 Koncert Kristína Peláková
19.05 Taneční vystoupení ve stylu Charleston, zapojte se i Vy do tanečního rytmu a přesuňte se na chvíli do dvacátých let
20.30 Tata Bojs

SLAVNOSTNÍ OHŇOSTROJ

 .
Den Evropy 2018 - Mariánské Lázně
 
 .

Den Evropy v Praze

 .
 .

Letošní květen bude opět patřit oslavám Dne Evropy! Jednodenní festival plný skvělé hudby, poznávání nových zemí a jedinečných zážitků vypukne už 9. května na Střeleckém ostrově. Těšit se můžeš na bohatý program včetně dvou debat Café Evropa a různorodých aktivit na stáncích až 50 partnerů. Na pódiu to tentokrát rozjedou populární kapela Mirai, Emma Smetana nebo Poetika! Chybět ale nebude ani skvělý moderátor NASTY. Celá akce je zdarma, kapacita ostrova je však omezená.

Den Evropy 2018 / Europe Day 2018
Program Dne Evropy na Střeleckém ostrově v Praze
Café Evropa: Kam kráčíš, Evropo?
 
 .

Den Evropy 2018 v Olomouci

 .

Vystoupení školáků, soutěže či dokonce korunovace krále majálesu, no hlavně den plný zábavy a zážitků – tak to jsou oslavy Dne Evropy v Olomouci.

 .

Letošní oslavy se budou konat na Horním náměstí v Olomouci, a to ve středu 9. května od 10:00 do 16:00.  Těšit se můžete především na poznávaní zemí Evropské unie, které originálním způsobem představí týmy školáků z regionu. Dozvíte se tak například nejenom, jaká národní specifika jsou typická pro danou zemi, ale taky se krátce seznámíte s jejími tradicemi, kulturou či gastronomií. Všichni, kteří na náměstí zavítají, se mohou těšit taky na bohatý doprovodný program, a to v podobě hudebních vystoupení na pódiu, drobných degustací evropských pokrmů, tématických soutěží pro děti i dospělé a dalších doprovodných aktivit. Letošních oslav Dne Evropy v Olomouci se zúčastní i naše kancelář. Na našem stánku pro Vás budou připraveny informace o Evropském parlamentu a soutěže o drobné ceny. A pozor! Součástí programu bude i korunovace nového krále Olomouckého majálesu Univerzity Palackého. Tím bude pro letošní rok zpěvák David Koller. Tak určitě dorazte, bude to hodně príma!

 .
Den Evropy 2018 v Olomouci
 
 .

Den otevřených dveří v institucích EU 2018

 .
 .

U příležitosti oslav Dne Evropy otevřou evropské instituce veřejnosti i letos své prostory.

U příležitosti oslav Dne Evropy se bude 5. května 2018 od 10.00 do 18.00 hodin konat v evropských institucích v Bruselu každoroční den otevřených dveří.

Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí pro zájemce všech věkových kategorií dozvědět se, jak evropské instituce fungují, jaké jsou jejich priority a jakým způsobem ovlivňují život milionů Evropanů.

Po celý den mohou navštívit jednotlivé instituce, účastnit se komentovaných prohlídek budov a podílet se na různých akcích, jako jsou např. veřejné debaty. A to vše ve sváteční atmosféře.