skip to content
 

Kino Europa 15.6. 2022 v 18:15: Mariupolis

 .
06/06/2022
 .

Dokumentární film Mariupolis, který měl v roce 2016 premiéru na festivalu Berlinale, nabízí pozoruhodný a povážlivě aktuální pohled na titulní ukrajinské město, které se v době natáčení nacházelo na hranici Ruskem okupované Doněcké oblasti. 

 .
 .

Pravidelné projekce evropských filmů každou druhou středu jsou zpět! Tentokrát se budou konat ve Třetím sále pražského kina Světozor.
Tento cyklus přináší průřez unikátními a podnětnými evropskými filmy posledních let. Projekce doprovázené úvody jsou přístupné zdarma díky podpoře Evropské komise v ČR a Kanceláři Evropského parlamentu.

Rezervujte si své místo zde: https://kinosvetozor.colosseum.eu/incoming.aspx...

Lístky lze vyzvednout pouze osobně na pokladně kina Světozor. Rezervace vyprší 30min před projekcí, a místa se pak uvolňují pro jiné zájemce.

„Mariupolis“ (Litva / Německo / Francie / Ukrajina, 2016, 96 min, režie: Mantas Kvedaravičius)

Dokumentární film Mariupolis, který měl v roce 2016 premiéru na festivalu Berlinale, nabízí pozoruhodný a povážlivě aktuální pohled na titulní ukrajinské město, které se v době natáčení nacházelo na hranici Ruskem okupované Doněcké oblasti. Litevský režisér Mantas Kvedaravičius se ve svém filmu zaměřuje na každodenní životy tamních lidí, kteří žili ve stínu války ještě před tím, než eskalovala do podoby, kterou začal sledovat celý svět. Režisér se ovšem nevěnuje bojům ani jejich krvavým následkům, nýbrž ukazuje obyvatele, jak se nadále věnují osobním životům. Film původně koncipovaný jako součást projektu mapujícího řecké dědictví v regionu kolem Černého moře se nakonec stal výmluvným nezaujatým manifestem marnosti války. Zatímco připravoval další dokument v Mariupolu, byl Kvedaravičius 2. dubna 2022 zastřelen, zatímco se pokoušel z města dostat.

Po filmu Vás zveme na zajímavou diskuzi o filmu i o současné situaci na Ukrajině, hosty budou:

  • J. E. Laimonas TALAT-KELPŠA , velvyslanec Litevské republikya
  • Vojtěch BOHÁČ, šéfredaktor, reportér a spoluzakladatel Voxpot.cz
  • Moderátorka: Iva VAN LEEUWEN, bývalá pozorovatelka mise OBSE Luhanské oblasti Donbasu