skip to content
 
 
 

Kino Evropský dům 2014

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

Počínaje 1. únorem 2012 Vám každou druhou středu od 19:00 nabídneme filmovou ochutnávku současného evropského filmového světa.

Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné držet místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

Jedním z projektů Informační kanceláře Evropského parlamentu v České republice a Zastoupení Evropské komise v České republice je Kino Evropský dům.
Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto ohromného bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr, tvořící něco jako aktuální hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, než jen filmy, na nichž se tak shodnou všichni, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech.
Právě takové filmové festivaly a takové filmy se představí během filmových večerů v Evropském domě. Půjde tedy tak trochu o "superfestival" s permanentně se proměňující dramaturgií, v jehož rámci dostanou prostor nejrůznějších žánry, formáty, témata a filmařské přístupy. Každý večer nabídne dobrodružnou expedici nejen po současné evropské filmové tvorbě, ale také po pestré škále nejrůznějších festivalů a kulturních institucí, která by mohla být, doufejme, snad i trochu inspirativní pro tuzemskou nabídku.

 

CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT/Cesare deve morire
10/12/2014 19:00

V římské věznici předstupuje před publikum skupina vězňů, aby zde odehrála klasickou tragédii Williama Shakespeara. Bratři Tavianiové, matadoři světové kinematografie, strávili šest měsíců v jedné z nejtvrdších italských věznic, aby zaznamenali, jak se několik mužů pokouší proniknout do zdánlivě vzdálených rolí a skrze ně alespoň částečně překročit stín věznice.

Itálie, 2012, 76 min., režie: Paolo Taviani, Vittorio Taviani,  italsky/české titulky

 

KAUZA CERVANOVÁ
26/11/2014 19:00

Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání a utajování informací.

Slovensko/Česko, 2013, 100 min., režie: Robert Kirchhoff, slovensky

 

JE TO JEN VÍTR/Csak a szél
12/11/2014 19:00

Film Je to jen vítr zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Všechny spaluje napětí, způsobené množícími se útoky. Nad městem padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?

Maďarsko/Německo/Francie, 2012, 87 min., režie: Benedek Fliegauf, maďarsky/české titulky

 

Andělský podíl/The Angels' Share
29/10/2014 19:00

Hořkosladká britská komedie je nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky.

Velká Británie/Francie/Belgie/Itálie, 2012, 106 min., režie: Ken Loach, anglicky/české titulky

 

Já a Ty / Io e te
15/10/2014 19:00

Čtrnáctiletý Lorenzo nemá rád lidi. Tím pádem ani školu a vlastně celou řadu dalších věcí, která přináší sociální kontakty. Místo školního lyžařského výcviku uteče chlapec z autobusu a schová se ve sklepním bytě, ve kterém se ukrývá i jeho starší, na heroinu závislá nevlastní sestra Olivia. Během následujících dní se mezi sourozenci vyvíjí velice zvláštní vztah, který oběma fatálně zasáhne do života.

Itálie, 2012, 103 min., režie: Bernardo Bertolucci, italsky / české titulky

 

Punkový syndrom / Kovasikajuttu
01/10/2014 19:00

Přemýšleli jste někdy, o čem by byly texty punkových písní, kdyby členy kapely byli lidi s mentálním hendikepem? Punkový syndrom je odpovědí! Dokument sleduje osudy čtyř profesionálních hudebníků a jejich cestu k popularitě. Jako správní punkeři prožívají silné emoce, milují, hádají se, nadávají, smějí se, popíjejí a tráví spoustu času v nahrávacím studiu a na turné.

Finsko / Norsko / Švédsko, 2012, 85 min., režie: Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi, finsky / české titulky

 

Lore
17/09/2014 19:00

Poté, co byli Lořini nacističtí rodiče uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky.

Německo / Austrálie / Velká Británie, 2012, 108 min., režie: Cate Shortland, německy,anglicky / české titulky

 

Co kdybychom žili společně / Et si on vivait tous ensemble?
03/09/2014 19:00

Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne jsou nerozlučnými přáteli více než čtyřicet let. Když jim paměť i srdce začínají pomalu vypovídat službu a na obzoru je přízrak domova důchodců, vzepřou se a rozhodnou se žít společně. Nápad je to přinejmenším bláznivý. Avšak i přesto, že občasné neshody probouzí staré a zasuté vzpomínky, začíná se tu nádherné dobrodružství – společný život v komunitě.

Francie / Německo, 2011, 96 min., režie: Stéphane Robelin, francouzsky / české titulky

 

KAUZA CERVANOVA
11/06/2014 19:00

Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajování informací a falešných přiznání.

Slovensko / Česko, 2013, 100 min., režie: Robert Kirchhoff, slovensky

 

BORGMAN
28/05/2014 19:00

Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru.

Nizozemsko / Belgie, 2013, 113 min., režie: Alex van Warmerdam, holandsky, anglicky / české titulky

 

ATTILA MARCEL
14/05/2014 19:00

Třicátník Paul žije v pařížském bytě se svými dvěma tetami, které ho vychovávají od jeho dvou let, a které sní o tom, že se z něj stane klavírní virtuos. Stárne odříznutý od okolního světa, aniž by vůbec kdy pořádně žil... Až do dne, kdy potká Madame Proustovou, sousedku ze 4. poschodí. Tato výstřední dáma zná recept na bylinkový čaj, který dokáže s pomocí hudby vyvolat ty nejzapadlejší vzpomínky.

Francie, 2013, 102 min., režie: Sylvain Chomet, francouzsky / české titulky

 

Happy, Happy / Sykt lykkelig
30/04/2014 19:00

Pro optimistickou Kaju je rodina tou nejdůležitější věcí na světě. Je oddaná manželka, která partnerovi promíjí celonoční výpravy s kamarády i nedostatek sexuálního apetitu. Stejně tak je milující matka synovi, u kterého budí jen výsměch. S úsměvem, občas dosti křečovitým, bere život takový jaký je. Až do okamžiku, kdy se do sousedství přistěhuje „dokonalý manželský pár“.

Norsko, 2010, 88 min., režie: Anne Sewitsky, norsky / české titulky

 

PŘÍBĚH MÉHO SYNA / Venuto al mondo
16/04/2014 19:00

Gemma přijíždí se svým dospívajícím synem Pietrem do Sarajeva, aby poznal zemi, ve které se narodil. Před 16 lety ji museli kvůli bosensko-srbské válce opustit. Gemma se tu před lety zamilovala do Diega, Pietrova otce. Tehdy zoufale toužili po dítěti, Gemmě se však nedařilo otěhotnět. Společně našli řešení, kterého Gemma poté trpce litovala. Když prchala z obléhaného města, Diego se rozhodl zůstat…

Itálie / Španělsko / Chorvatsko, 2012, 127 min., režie: Sergio Castellitto, anglicky, italsky / české titulky

 

YUMA
02/04/2014 19:00

Začínají devadesátá léta, život v polsko-německém pohraničí se však po pádu železné opony zatím nijak zvlášť nezměnil. Dvacátníka Zygu už nebaví dívat se na módní výstřelky a západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne rozzářit život v ospalém šedém městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit. Západoněmecké obchody přetékající zbožím jsou pro mladíky přece jen příliš velkým lákadlem…

Polsko / Česko, 2012, 112 min., režie: Piotr Mularuk, polsky / české titulky

 

Z POPELNICE DO LEDNICE / Frisch auf den Müll
19/03/2014 19:00

@Shutterstock
@Shutterstock

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.

Německo, 2010, 88 min., režie: Valentin Thurn, německy / české titulky

 

MAZEL / 10 timer til Paradis
05/03/2014 19:00

Téměř čtyřicetiletý Denis se živí se jako profesionální kulturista a ve svém věku je pořád starý mládenec. V posilovně se mu nedaří a celou situaci rozhodně nevylepšuje fakt, že bydlí pod jednou střechou se svou vetchou, ale panovačnou matkou. V momentě, kdy se Denisův strýc ožení s dívkou z Thajska, rozhodne se skoncovat se samotou. Odjíždí do země zaslíbené, aby našel „pravou lásku“.

Dánsko, 2012, 92 min., režie: Mads Matthiesen, dánsky / české titulky

 

KAPITÁL/ Le Capital
19/02/2014 19:00

Politický thriller nás zavádí do prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize. Vypráví příběh o nezastavitelném vzestupu Marca Tourneuila. Jako nový ředitel největší evropské banky Phenix dokáže Marc překonat všechna úskalí vysoké finanční politiky – nutné propouštění, násilný pokus o převzetí ze strany amerických klientů i intriky svých kolegů a podřízených. Jakou ale člověk musí za takové vítězství zaplatit cenu?

Francie, 2012, 114 min., režie: Costa-Gavras, francouzsky / české titulky

 

CVETANKA / TZVETANKA
05/02/2014 19:00

V rámci 6. ročníku Festivalu bulharských filmů (www.bki.cz) uvádíme dokumentární film Cvetanka, který vypráví životní příběh režisérčiny babičky. Ta prožila svůj život během politicky bouřlivého dvacátého století, kdy Bulharsko absolvovalo změnu tří epoch – monarchie, komunistického režimu a demokracie. Poetický film o bulharských dějinách 20. století je vyprávěný z pohledu osobního života dr. Cvetanky Goševy.

Bulharsko, 2012, 66 min., režie: Julian Tabakov

 

SNĚHURKA: Jiný příběh / Blancanieves
22/01/2014 19:00

Bylo nebylo, před dávnými časy, za devatero horami, žila jedna dívka, která nikdy nepoznala svou matku. Naučila se umění svého otce, slavného toreadora, její zlá macecha ji však ze srdce nenáviděla. Jednoho dne utekla Sněhurka s potulnou bandou trpaslíků a stala se legendou. Film Sněhurka: Jiný příběh se odehrává na jihu Španělska ve dvacátých letech dvacátého století a je poctou němému filmu.

Španělsko, 2012, 104 min., režie: Pablo Berger, němý film

 

KONEČNÁ UPROSTŘED CESTY / Halt auf freier Strecke
08/01/2014 19:00

Simone a Frank se právě se dvěma dětmi nastěhovali do nového domu a v tu chvíli se dozvídají tragickou zprávu: Frank má rakovinu a je smrtelně nemocený. Tato událost zcela mění praktický chod domácnosti, vztah členů rodiny k otci a pohled na to, co je umírání, láska a sebeobětování. Civilní snímek zachycuje obyčejné i dramatické situace, ve kterých nechybí optimistický náboj.

Německo / Francie, 2011, 110 min., režie: Andreas Dresen, německy / české titulky