skip to content
 
 
 

Kino Evropský dům 2015

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

Počínaje 1. únorem 2012 Vám každou druhou středu od 19:00 nabízíme filmovou ochutnávku současného evropského filmového světa.

Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné držet místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

Jedním z projektů Informační kanceláře Evropského parlamentu v České republice a Zastoupení Evropské komise v České republice je Kino Evropský dům. Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto ohromného bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr, tvořící něco jako aktuální hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, než jen filmy, na nichž se tak shodnou všichni, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech.
Právě takové filmové festivaly a takové filmy se představí během filmových večerů v Evropském domě. Půjde tedy tak trochu o "superfestival" s permanentně se proměňující dramaturgií, v jehož rámci dostanou prostor nejrůznějších žánry, formáty, témata a filmařské přístupy. Každý večer nabídne dobrodružnou expedici nejen po současné evropské filmové tvorbě, ale také po pestré škále nejrůznějších festivalů a kulturních institucí, která by mohla být, doufejme, snad i trochu inspirativní pro tuzemskou nabídku.

 

Philomena
09/12/2015 19:00

Martin Sixmith je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee, která strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet.

Velká Británie / USA / Francie, 2013, 98 min, režie: Stephen Frears, anglicky / české titulky

 

Lovci hlav / Hodejegerne
25/11/2015 19:00

Zdá se, že Roger Brown má všechno, co si člověk může přát. Zároveň si ale žije nad poměry a potají krade umělecká díla. Na slavnostním otevření galerie, mu žena představí muže jménem Clas Greve, který je i majitelem Rubensova Lovu na kance, jednoho z nejžádanějších obrazů v historii moderního umění. Roger vycítí příležitost stát se finančně nezávislým a začne plánovat svou vůbec největší krádež.

Švédsko / Norsko / Německo, 2011, 100 min, režie: Morten Tyldum, norsky / české titulky

 

Co jsme komu udělali? / Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?
11/11/2015 19:00

Claude a Marie Verneuilovi jsou svým založením provinční milovníci staré dobré Francie, silně věřící katolíci a ve svém okolí patří mezi vážené občany. A také mají čtyři dcery. A tak museli postupně spolknout tři svatby, které rozhodně nebyly podle jejich ideálních představ. Jedinou a poslední nadějí na „opravdovou" svatbu v kostele mají u nejmladší dcery. Jenže...

Francie, 2014, 97 min, režie: Philippe de Chauveron, francouzsky / české titulky

 

Walesa: člověk naděje / Wałęsa. Człowiek z nadziei
27/10/2015 19:00

Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Andrzej Wajda je nejúspěšnějším polským režisérem všech dob a je tedy pochopitelné, že Walesův životní příběh do filmu převedl právě on. A udělal z něj divácky nejúspěšnější polský film minulého roku. Odkud se tento hrdina vzal? Kde bral pro svůj boj inspiraci a sílu? Kdo byli jeho přátelé a protivníci?

Polsko, 2013, 127 min, režie: Andrzej Wajda, polsky / české titulky

 

Bílý Bůh / Fehér isten
14/10/2015 19:00

Hlavním hrdinou filmového podobenství zpochybňujícího nadřazenost lidské rasy je pes Hagen, který je řízením osudu oddělen od svojí milující paničky a musí se naučit přežít na ulicích Budapešti. Tam mu ze strany lidí stále hrozí nebezpečí, přesto se Hagenovi podaří získat psí společníky a přežít, aby ve strhujícím finále vrátil svým trýznitelům vše i s úroky.

Maďarsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min., režie: Kornél Mundruczó, maďarsky / české titulky

 

Přestupní stanice / L´Escale
30/09/2015 19:00

Švýcarský režisér íránského původu Kaveh Bakhtiari se vydává do Řecka, jedné z hlavních přestupních stanic pro přistěhovalce do Evropy. Do Athén právě dorazil z Íránu jeho bratranec Mohsen. Režisér sleduje osud Mohsena a dalších utečenců s podobným příběhem, kteří žijí své životy v jakémsi vzduchoprázdnu. Čekání se zdá nekonečné.

Švýcarsko / Francie, 2013, 100 min., režie: Kaveh Bakhtiari francouzsky / české titulky

 

SuperClásico
16/09/2015 19:00

Chytrá dánská komedie líčí osudy Christiana, majitele upadající vinotéky, kterému se hroutí nejen živnost, ale i manželství s Annou. Ta odjela do Buenos Aires a jako úspěšná manažerka fotbalového klubu žije luxusní život po boku o mnoho let mladší argentinské fotbalové hvězdy. Christian se ale nehodlá tak snadno vzdát.

Dánsko, 2011, 94 min., režie: Ole Christian Madsen, dánsky / české titulky

 

Hašišbába / Paulette
02/09/2015 19:00

Paulette je zapšklá stará babka žijící sama v paneláku na předměstí Paříže. Důchod má malý, exekuce jí zabavila skoro všechen nábytek, odstřihli jí telefon a ona neví, jak dál. Jednoho večera se stane náhodným svědkem pochybného obchodu. Vidí v tom znamení osudu a rozhodne se, že začne prodávat hašiš. A proč by ne!

Francie, 2012, 87 min., režie: Jérôme Enrico, francouzsky / české titulky

 

Zázraky / Le Meraviglie
24/06/2015 19:00

Film Zázraky vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii na italském venkově. Pevné rodinné vazby jsou však narušeny natáčením televizní reality show "Zázraky venkova", které poblázní celý kraj. Zčásti autobiografický poetický snímek o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem.

Itálie, 2014, 110 min., režie: Alice Rorhwacher, italsky / české titulky

 

Láska / Amour
10/06/2015 19:00

Film zachycuje útrapy stárnoucího manželského páru ve věku kolem 80 let, kdy se žena stane závislou na trvalé péči. Hlavní postavy Anne a George, jsou spolu už dlouho, mají dceru a stále se ještě mají rádi. Anne však jednoho dne postihne mozková mrtvice, které ji ochromí polovinu těla. Muž ji nechce dát do domova důchodců a stará se o ni sám.

Francie / Německo, 2012, 125 min., režie: Michael Haneke, francouzsky / české titulky

 

Albert Nobbs
27/05/2015 19:00

Irsko 19. století. Pod jménem Albert Nobbs žije a pracuje žena, která více jak třicet let předstírá, že je mužem. Mužem, který má tajemství, ženou, která má sen. Pracuje jako spolehlivý číšník v renomovaném hotelu a touží po manželství a vlastním krámku. Zaběhnutý introvetrní život naruší až příchod malíře Huberta.

Velká Británie / Irsko, 2011, 109 min., režie: Rodrigo Gracía, anglicky / české titulky

 

Submarino
13/05/2015 19:00

Nick a jeho mladší bratr se protloukají životem poznamenaní nešťastnou událostí v dětství. Nick se právě vrátil z vězení a zdá se, že kromě pití piva a občasné návštěvy posilovny, není nic, co by ho zvlášť zajímalo. Jeho mladší bratr pečuje po smrti své ženy o malého syna. Oba bratři se sejdou na matčině pohřbu, kde se životy všech zúčastněných náhle propojí.

Dánsko / Švédsko, 2010, 110 min., režie: Thomas Vinterberg, dánsky / české titulky

 

Holy Motors
29/04/2015 19:00

Denis Lavant, ztvárnil tajuplného pana Oscara, který na sebe bere v průběhu jednoho dne nejrůznější identity ve zneklidňující show snímané neviditelnými kamerami. „Kvůli čemu to ještě děláte?“ ptá se Oscara jeho šéf, ztvárněný Michelem Piccolim. „Pro krásu samotného gesta,“ odpovídá Lavantův chameleonský hrdina a charakterizuje tak režisérovo krédo „rozprostřené“ do pěti filmů v průběhu téměř třiceti let. Film je spektáklem s obdivem k Paříži, která bezmocně přihlíží pomalému zániku legendárního obchodního domu Samaritaine v sousedství Pont Neuf, ale třeba i k mizejícímu světu limuzín či zpěvu Kylie Minogue.

Francie / Německo, 2012, 115 min., režie:Leos Carax, francouzsky / české titulky

 

Hasta la vista!
15/04/2015 19:00

Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý.

Belgie, 2011, 115 min., režie: Geoffrey Enthoven, dánsky, španělsky / české titulky

 

Dny evropského filmu: BOBO
13/04/2015 19:00

Film je uveden v rámci festivalu Dny evropského filmu.

Sofia je mladá žena, žijící osamoceně jen se svým malým synem. Na popud své matky najme na výpomoc v domácnosti Miriam, mladou ženu z Guineje. Obě svádí svůj vlastní boj a jen těžko hledají společnou řeč. Sofia utíká před svými osobními problémy a Mariam zase před svou komunitou, která tvrdě prosazuje tradice, včetně těch nejprimitivnějších. Když rodina začne připravovat Mariaminu malou sestřičku Bobo na rituál ženské obřízky, obě ženy se spojí ve snaze malou dívku před barbarským zákrokem uchránit. Drama talentované portugalské režisérky Ines Oliveiry otevírá závažné téma nerovného postavení žen v odlišných kulturách.

Portugalsko, 2013, 80 minut, režie: Inês Oliveira, portugalsky s českými a anglickými titulky

 

Všichni spolu / Berg Fidel
01/04/2015 19:00

„Velkou debatu asi nepotřebujeme. Daniela dostane důtku a tím to končí. Souhlasí všichni? Tak to uzavřeme.“ Nudně znějící schůze je ve skutečnosti fascinující setkání osmiletých dětí, které každý týden samy vedou porady, aby probíraly situaci ve třídě a samy nacházely dohodu při řešení problémů. Děje se tak na základní škole v Berg Fidelu, čtvrti německého Münsteru.

Německo, 2011, 87 min., režie: Hella Wenders, německy / české titulky

 

Rozbitý svět / Broken
18/03/2015 19:00

Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou.

Velká Británie, 2012, 91 min., režie: Rufus Norris, anglicky / české titulky

 

V temnotě / W ciemności
04/03/2015 19:00

Drama natočené podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto.

Polsko / Německo, 2011, 138 min., režie: Agnieszka Holland, německy / české titulky

 

Zoran, můj synovec idiot / Zoran, il mio nipote scemo
18/02/2015 19:00

Paolo je cynický čtyřicátník, kterému nic špatné není cizí. Žije sám a večery tráví nad sklenkou dobrého italského vína v taverně u Gustina, kde spřádá marné sny o návratu své bývalé ženy. Jeho život je ale obrácen naruby příchodem Zorana, šestnáctiletého kluka s udiveným pohledem, kterého Paolo „zdědí" po své slovinské příbuzné.

Itálie / Slovinsko, 2013, 106 min., režie: Matteo Oleotto, italsky, slovinsky / české titulky

 

Poslední piráti Černého moře
11/02/2015 19:00

Poslední černomořští piráti žijí na nedostupné pláži, přežívají za pomoci nejasných příjmů a plují na alkoholových výparech a testosteronu. Více jak dvacet let kapitán Ivan-Jack a jeho posádka hledají poklad v zálivu Karadere. Ale nejsou sami. O pokladu se dozvěděl i někdo jiný. Film uvádíme ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v rámci 7. ročníku Festivalu bulharských filmů.

Bulharsko, 2013, 72 min., režie: Světoslav Stojanov, bulharsky / anglicky / české titulky

 

Kuře na švestkách / Poulet aux prunes
04/02/2015 19:00

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan, nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost.

Francie / Německo / Belgie, 2011, 93 min., režie: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, francouzsky / české titulky

 

Nerada ruším / Undskyld jeg forstyrrer
21/01/2015 19:00

Helena je mladá sympatická dívka s poněkud výstředním chováním. V jejím životě ji trápí pouze jedna věc. Ráda by zjistila, kdo je její biologický otec, kterého ve svém dětství postrádala. Rozhodne se svým psem – matčiným miláčkem tuto bizarní situaci řešit. Její hledání a obrovské očekávání ji zavede do kdysi slavného, dnes zchátralého, kodaňského divadla plného podivných existencí.

Dánsko, 2012, 90 min., režie: Henrik Ruben Genz, dánsky / české titulky

 

Lollipop Monster
07/01/2015 19:00

Středoškolačky Ari a Oona jsou odlišné typy a přesto jsou si podobné. Ari s blonďatými copy pochází z navenek spokojené trendy rodiny jako vystřižené z katalogu na panenky Barbie. Tmavovlasá Oona vyrůstající v uměleckém prostředí se zasekla v temném berlínském undergroundu osmdesátých let. Mezi cukrově růžovou panenkou a černě oděnou rockerkou však vzniká pevné pouto.

Německo, 2011, 91 min., režie: Ziska Riemann, německy / české titulky