skip to content
 
 
 

Kino Evropský dům 2016

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

Již od února 2012 Vám každou druhou středu od 19:00 nabízíme filmovou ochutnávku současného evropského filmového světa.

Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné držet místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

Jedním z projektů Informační kanceláře Evropského parlamentu v České republice a Zastoupení Evropské komise v České republice je Kino Evropský dům. Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto ohromného bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr, tvořící něco jako aktuální hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, než jen filmy, na nichž se tak shodnou všichni, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech.
Právě takové filmové festivaly a takové filmy se představí během filmových večerů v Evropském domě. Půjde tedy tak trochu o "superfestival" s permanentně se proměňující dramaturgií, v jehož rámci dostanou prostor nejrůznějších žánry, formáty, témata a filmařské přístupy. Každý večer nabídne dobrodružnou expedici nejen po současné evropské filmové tvorbě, ale také po pestré škále nejrůznějších festivalů a kulturních institucí, která by mohla být, doufejme, snad i trochu inspirativní pro tuzemskou nabídku.
  

 

Punk's Not Dead / Pankot ne e mrtov
14/12/2016

Mirsa je bývalý zpěvák kdysi nejpopulárnější makedonské punkové kapely, jež se dávno rozpadla. Táhne mu na čtyřicet, stále žije s matkou a příležitostně pomáhá s prodejem drog albánskému dealerovi Gzimovi. Režisér a scenárista Vladimir Blaževski natočil s minimálním rozpočtem úderné, nezávislé road movie o lidech, pro něž punk není jen hudba, ale celoživotní postoj.

Makedonie / Srbsko, 2011, 104 min., režie: Vladimir Blazevski, makedonsky / české titulky

 

Fuocoammare / Požár na moři
30/11/2016

Dvanáctiletý Samuel žije na ostrově ve Středozemním moři, daleko od pevniny. Jako všichni chlapci jeho věku se mu ne vždycky chce do školy. Raději by šplhal po skalách, hrál si s prakem nebo se potuloval po přístavu. Ale jeho domov není jako jiné ostrovy. Už léta je to cílová stanice pro muže, ženy a děti, kteří se snaží dostat z Afriky na plavidlech, která jsou příliš malá a sešlá.

Itálie / Francie, 2016, 107 min., režie: Gianfranco Rosi, italsky / české titulky

 

Samba
16/11/2016

Samba se do Francie přistěhoval před deseti lety ze Senegalu. Pracuje načerno v různých zaměstnáních a doufá, že brzy dostane povolení k trvalému pobytu. Jeho neradostná rutina se změní, když potká Alice – manažerku, která trpí syndromem vyhoření a dobrovolnickou prací se snaží dát svůj život zpátky dohromady. Brzy mezi nimi vznikne křehké pouto.

Francie, 2014, 120 min., režie: Eric Toledano, Olivier Nakache, francouzsky / české titulky

 

Fúsi
02/11/2016

Hrdinou filmu je zavalitý čtyřicátník Fúsi, který sbírá odvahu vstoupit do dospělého světa. Prochází životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládá rutina. Když do jeho světa nečekaně vtrhnou temperamentní žena a osmileté děvčátko, je donucen to risknout. Snímek natočený v nejlepším stylu severských černých komediálních dramat se vyznačuje svébytným humorem.

Island / Dánsko, 2015, 93 min.,  režie: Dagur Kári, islandsky / české titulky

 

Paradise Trips
19/10/2016 19:00

Mario je řidič dálkového autobusu. Takový, jakého známe všichni, věčně zachmuřený a nevrlý, znuděný svým životem, manželstvím i prací. Autobus je ale jeho hrad a co řekne Mario, to platí. Jenže tahle poslední výprava autobusu Paradise Trips dá Mariovi šanci vzpomenout si, jaké to je radovat se, užívat si života, oprostit se od starostí a taky díky ní dostane druhou šanci najít cestu ke svému synovi.

Belgie, 2015, 90 min., režie: Raf Reyntjens, nizozemsky / české titulky

 

Marguerite
05/10/2016 19:00

Paříž dvacátých let. Marguerite Dumont je zámožná žena, milovnice hudby a opery. Už celé roky pravidelně zpívá pro své hosty. Jenže zpívá zoufale falešně a nikdo jí nikdy neřekl pravdu. Vše se zkomplikuje, když se rozhodne zazpívat před skutečným publikem, v pařížské Opeře.

Francie, 2015, 127 min., režie: Xavier Giannoli, francouzsky / české titulky

 

Město 44 / Miasto 44
21/09/2016 19:00

Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou zahájilo 1. srpna 1944 ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždy. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání.

Polsko, 2014, 127 min., režie: Jan Komasa, polsky / české titulky

 

Suburra
07/09/2016 19:00

Řím je město moci, kde zločin hledá co nejpřímější cestu, jak všem vnutit svůj vlastní zákon. Film Suburra je příběhem o velkých penězích roztočených kolem plánované výstavby, která má pobřeží v Ostii proměnit v italské Las Vegas. Tento projekt mají pomoci prosadit zkorumpovaný politik Filippo Malgradi, zapletený až po krk s podsvětím; mafián známý jako Číslo 8.

Itálie / Francie, 2015, 134 min., režie: Stefano Sollima, italsky / české titulky

 

Dior a já / Dior et Moi
22/06/2016 19:00

Přeneste se do bájemi opředeného světa módního domu Christian Dior a vychutnejte si pohled do zákulisí první haute couture kolekce z dílny nového uměleckého ředitele Rafa Simonse. Film propojuje každodenní intenzivní pracovní shon světa módy s tajemnými ozvěnami minulosti ikonické značky a zároveň představuje malebnou poctu všem švadlenám, které věrně slouží Simonsově vizi.

Francie, 2014, 89 min., režie: Frédéric Tcheng, francouzsky / české titulky

 

Poklad / Comoara
08/06/2016 19:00

Poklad je komorní komedií s jemně sarkastickým humorem a překvapivým koncem. Jeho jednoduchá stavba, založená na pozorně připravených, postupně gradujících dialozích, opatrné práci s načasováním a autentickými hereckými projevy nese beze vší nadsázky odkaz tvůrčí skupiny Forman-Passer-Papoušek ze šedesátých let.

Rumunsko / Francie, 2015, 89 min., režie: Corneliu Porumboiu, rumunsky / české titulky

 

Líza, liščí víla / Liza, a rókatündér
25/05/2016 19:00

Líza je nesmělá zdravotní sestra, která se už dvanáct let stará o Martu, vdovu po japonském velvyslanci v Maďarsku. Na své třicáté narozeniny zavítá Líza do McDonald's, aby tam našla lásku. Marta je však během Líziny krátké nepřítomnosti zavražděna. Příbuzní oběti nahlásí na policii, že Martu zavraždila Líza, aby zdědila její byt. Vyšetřením případu je pověřen podporučík Zoltan.

Maďarsko, 2015, 98 min., režie: Károly Ujj Mészáros, maďarsky / české titulky

 

Příběh Marie / Marie Heurtin
11/05/2016 19:00

Marie Heurtinová se narodila nevidomá a neslyšící a ani ve čtrnácti letech není schopná komunikovat se svým okolím. Její otec je skromný řemeslník, který jí nakonec ze zoufalství odveze do ústavu Larnay nedaleko Poitiers, kde se řádové sestry starají o neslyšící dívky a mladé ženy. Mladá řádová sestra Marguerite, si i přes skepsi matky představené vezme toto „divoké zvířátko" pod svá ochranná křídla.

Francie, 2014, 95 min., režie: Jean-Pierre Améris, francouzsky / české titulky

 

U konce světa / The World´s End
27/04/2016 19:00

Tahle putyka, stojící v ospalém městečku Newton Haven, je zajímavá snad jen tím, že má být cílem velmi odvážného pivního maratónu pětice kamarádů. Stačí prvních pár piv a několik velmi bizarních příhod, aby si uvědomili, že v tomhle městě něco nebo někdo smrdí. Cesta do hospody U Konce světa se zdá být najednou mnohem náročnější, než čekali. Jenže vy byste to vzdali, kdybyste si měli naplnit sen z mládí? A jen tak mimoděk přitom zachránili celé lidstvo?

Velká Británie, 2013, 109 min., režie: Edgar Wright, anglicky / české titulky

 

Prachy v prachu / Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha
13/04/2016 19:00

Politické strany financují své kampaně z nepřiznaných peněz, politici slibují nesplnitelné, roste korupce a klientelismus. To je reálná situace na estonské politické scéně. Tamní divadlo NO99 se rozhodlo čelit celospolečenskému znechucení z panujících praktik v politice provokativním způsobem – ohlásilo vytvoření nové politické strany. Autorský dokument odhaluje slabiny dnešní demokracie a poukazuje na sílu občanské společnosti.

Estonsko, 2013, 98 min., režie: Tiit Ojasoo, estonsky / české titulky

 

Atlantic
08/04/2016 19:00

Fettah je vášnivým windsurferem, který poskytuje přístřeší všem, kteří si přijíždějí do Maroka zajezdit na vlnách. Každý rok se tak setkává s novými lidmi z celé Evropy a postupně začne toužit po světě za obzorem. Je jen otázkou času, kdy jej neodbytné pnutí přivede k nápadu, jak moře stojící v cestě jeho snu překonat… Atmosferický snímek odhlíží od všech sociálních, existenčních a ekonomických důvodů, které lidi vedou k migraci, a soustřeďuje se netradičně na ten nejprostší z nich – touhu po lepším světě.  

Nizozemsko, Belgie, Německo, Maroko, 2014, 94 min., režie: Jan-Willem van Ewijk, arabsky, francouzsky / anglické a české titulky

Tento film je promítán ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR v rámci 23. ročníku filmového festivalu "Dny Evropského filmu". Před promítáním samotného filmu proběhne slosování o volné vstupenky na další filmy z nabídky festivalu DEF.  

 

O patro níž / Un etaj mai jos
30/03/2016 19:00

Všechno je jak má být. Obyčejný otec obyčejné rodiny v obyčejném domě. Ale spokojená rutina měšťanského života pana Patrascu nemůže trvat věčně. Jednou ráno uslyší za dveřmi bytu ve druhém patře divokou hádku mezi mužem a ženou. Po návratu z práce vidí, že se to před vchodem do domu hemží sousedy a policisty. Laura, mladá žena z druhého patra, byla nalezena mrtvá...

Rumunsko / Francie, 2015, 93 min., režie: Radu Muntean, rumunsky / české titulky

 

Fakjů pane učiteli / Fack ju Göhte
16/03/2016 19:00

Zeki Müller nemá na vybranou. Někdo totiž postavil školní tělocvičnu přímo nad jeho „úsporami”. Tedy nad místem se zakopanými ukradenými penězi, které tam pro něj ukryla jeho přítelkyně. A tak, aby se po propuštění z basy dostal ke své kořisti, musí se vydávat za suplujícího učitele na Götheho gymnáziu.

Německo, 2013, 117 min., režie: Bora Dagtekin, německy / české titulky

 

Kon-Tiki
02/03/2016 19:00

Norský mořeplavec Thor Heyerdahl uskutečnil s pěti přáteli tuto legendární plavbu v roce 1947. Snímek mapuje především průběh plavby šesti přátel na voru Kon-tiki, která zásadním způsobem ovlivnila historii a přesvědčila veřejnost o skutečném průběhu osidlování Polynésie. Vizuálně a technicky skvěle propracovaný snímek byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Norsko, 2012, 114 min., režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg, norsky / české titulky

 

Algoritmus lásky / Love & Engineering
17/02/2016 19:00

Skupina programátorů se nechala svést představou, že by mohli nalézt algoritmus na navazování partnerských vztahů. Podaří se našim hrdinům "hacknout" lásku a sestavit návod pro nesmělé muže? Na to nám odpoví jedinečná dokumentární komedie, divácký hit několika filmových festivalů.  

Tento film je promítán v rámci 8.ročníku Festivalu bulharských filmů 2016. Více informací o tomto festivalu naleznete na stránkách Bulharského kulturního institutu.  

Německo / Finsko / Bulharsko, 2014, 81 min., režie: Tonislav Christov, anglicky / české a bulharské titulky

 

Tři vzpomínky / Trois souvenirs de ma jeunesse
03/02/2016 19:00

Paul Dédalus odjíždí do Tádžikistánu. Vzpomíná na své dětství v Roubaix. Na matčiny záchvaty šílenství. Na pouto, které ho pojilo s bratrem Ivanem, zbožným a vzteklým dítětem. Na cestu do SSSR, kde při tajném úkolu poskytl svou vlastní totožnost ruskému mladíkovi. A především si Paul vzpomíná na Esther. Byla srdce jeho života. Opatrně, bylo to vášnivé srdce. Čekání se zdá nekonečné.

Francie, 2014, 120 min., režie: Arnaud Desplechin, francouzsky / české titulky

 

Fénix / Phoenix
20/01/2016 19:00

Červen 1945. Domů do Berlína se vrací zraněná a zjizvená Nelly, která přežila Osvětim. Chce najít svého manžela Johnnyho, životní lásku, který ji odmítl opustit a dlouho ji chránil před nacistickým pronásledováním. Když ho Nelly konečně najde, Johnny vidí jen ženu, která ho znepokojuje svou podobou s Nelly a odmítá uvěřit, že jde skutečně o jeho manželku.

Německo / Polsko, 2014, 98 min. , režie: Christian Petzold, německy / české titulky

 

Aferim!
06/01/2016 19:00

Východní Evropa, rok 1835. Dva jezdci projíždějí pustou krajinou v sdrci Valašska. Jsou to četník Costandin a jeho syn. Společně hledají "cikánského otroka" Carfina, který utekl svému vznešenému pánovi a který je podezřelý z toho, že měl románek s jeho ženou. Ale ani poté, co najdou Carfina, není dobrodružství zdaleka konec.

Rumunsko / Bulharsko / Česko, 2015, 105 min, režie: Radu Jude, rumunsky / české titulky