skip to content
 
 
 

Kino Evropský dům 2017

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

Již od února 2012 Vám každou druhou středu od 19:00 nabízíme filmovou ochutnávku současného evropského filmového světa. Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné rezervovat místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

Jedním z projektů Informační kanceláře Evropského parlamentu v České republice a Zastoupení Evropské komise v České republice je Kino Evropský dům. Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto ohromného bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr, tvořící něco jako aktuální hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, než jen filmy, na nichž se tak shodnou všichni, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech.
Právě takové filmové festivaly a takové filmy se představí během filmových večerů v Evropském domě. Půjde tedy tak trochu o "superfestival" s permanentně se proměňující dramaturgií, v jehož rámci dostanou prostor nejrůznějších žánry, formáty, témata a filmařské přístupy. Každý večer nabídne dobrodružnou expedici nejen po současné evropské filmové tvorbě, ale také po pestré škále nejrůznějších festivalů a kulturních institucí, která by mohla být, snad i trochu inspirativní pro tuzemskou nabídku.
  

 .
 
 .

Tři dny v září / Tri dena vo septemvri
13. prosince 2017 19:00

Makedonie / Kosovo, 2015, 90 min
Režie: Darijan Pejovski
makedonsky / české titulky
Při náhodném setkání Jany a Mariky ve vlaku se rozehrává příběh plný tajemství a pochybností. Jeho pokračování se uskuteční na dlouho neobývané chatě na samotě uprostřed lesa. Ve třech dnech se postupně odhalují důvody a skutečné záměry jednání obou žen. Film se zabývá důsledky sexuálního násilí a utrpením, kterým ženy na Balkáně procházejí.

 .
 

Zkouška dospělosti / Bacalaureat
29. listopadu 2017 19:00

Rumunsko, 2016, 128 min
Režie: Cristian Mungiu
rumunsky / české titulky
Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou.

 .
 

Tanečnice / La danseuse
15. listopadu 2017 19:00

Francie / Belgie / Česko, 2016, 108 min
Režie: Stéphanie Di Giusto
francouzsky / české titulky
Budoucí hvězda evropských kabaretů éry Belle Epoque Loïe Fullerová se narodila na americkém Středozápadě a nic z jejího původu nepředurčovalo tuto farmářskou dcerku k tomu, že jednou bude tančit v pařížské Opeře. Ale stalo se. Skryta v metrech hedvábí, paže prodloužené dlouhými dřevěnými tyčemi, Loie znovu objevuje své tělo na jevišti a uchvacuje publikum každý večer svým revolučním Serpentinovým tancem.

 .
 
 .

10 miliard - co máte na talíři? / 10 Milliarden - Wie werden wir alle satt?
1. listopadu 2017 19:00

Německo, 2015, 103 min
Režie: Valentin Thurn
německy / české titulky
Jaký způsob produkce potravin dokáže uživit rostoucí počet lidí na této planetě? Režisér Valentin
Thurn, jehož úspěšný film Z popelnice do lednice byl uveden na festivalu Jeden svět v roce 2012,
analyticky rozebírá jednotlivé přístupy zemědělství. Film servíruje různorodé pohledy ze všech koutů
světa, finální rozhodnutí je však na každém z nás: jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?

 
 .

Král Belgičanů / King of the Belgians
18. října 2017 19:00

Vlámsky/francouzsky s českými titulky
Režie: Adam Smith
Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět - a své pravé já.
Snímek byl v roce 2017 v oficiálním výběru filmové ceny Evropského parlamentu LUX

 
 .

Poslední rodina / Ostatnia rodzina
4. října 2017 19:00

Polsky s českými titulky
Režie: Jan P. Matuszynski
Malíř Zdzisław Beksiński tráví své dny mezi čtyřmi zdmi varšavského bytu, obklopen pouze svou rodinou. Navzdory socialistické šedi okolního prostředí je jeho vnitřní svět plný surreálních vizí, barev, vášně a perverzních fantazií. Strhující filmová kronika je natočena podle neuvěřitelného skutečného příběhu prokleté rodiny polského malíře.
Snímek byl v roce 2017 v oficiálním výběru filmové ceny Evropského parlamentu LUX

 .
 

Ministerstvo lásky / Ministarstvo ljubavi
20. září 2017 19:00

Chorvatsko / Česko, 2016, 103 min
Režie: Pavo Marinković
chorvatsky s českými titulky
Chorvatské vládní úřady se náhle začaly zajímat o vdovy po padlých vojácích. Ty z nich, které se neprovdaly, ale navázaly nový vztah, nesmí nadále pobírat vdovský důchod. Zavedení tohoto nepopulárního opatření si žádá celou novou instituci jménem Ministerstvo lásky. Biolog Krešo nemá co ztratit a nechá se na novém ministerstvu zaměstnat. Jediná potíž je v tom, že horší úředníci než on a jeho výstřední společník Šikić se dají najít jen stěží.

 .
 

Z Paříže do Paříže / Un sac de billes
6. září 2017

Francie / Kanada, 2017, 110 min
Režie: Christian Duguay
francouzsky / české titulky
Bratři Maurice a Joseph jsou kluci, kterým žádná lumpárna není cizí. Bohužel jim do dětských her a radostí zasáhne tvrdý osud. Jednoho dne jim totiž maminka musí na kabáty přišít žluté hvězdy. Francie je okupována německou armádou a nacistická správa přitvrzuje. Židům v Paříži už jde o život, a tak tatínek rozhodne, že kluci musí uprchnout do dosud neokupované zóny na jihu Francie, kde se snad všichni zase setkají.

 .
 

Proti vlastní krvi
21. června 2017

Proti vlastní krvi
Proti vlastní krvi

Tři generace nechvalně známé rodiny Cutlerů žijí jako psanci uprostřed krásného anglického hrabství Gloucestershire. V jedné z nejbohatších části Británie bydlí v karavanovém táboře a svůj čas vyplňují bezcílným poflakováním, občasným pytláctvím, příležitostnými zlodějinami, plánovanými loupežemi a potyčkami s každým, kdo se jim nelíbí. Neustále se pohybují za hranou zákona, jejich okolí je nesnáší a policie po nich tvrdě jde. V čele klanu Cutlerů stojí Colby (Brendan Gleeson) a pevnou rukou udržuje ve své kočovné komunitě tradiční životní styl a zvyky. Colby by rád časem předal své vůdcovství synovi Chadovi (Michael Fassbender), ale ten z této vidiny není úplně nadšený. Chad se totiž na svět dívá i jinou perspektivou než jeho táta. Začíná být rozpolcený mezi rodinnou tradicí kočovníků a chmatáků a s tím spojeným drsným životním stylem a touhou se z tohoto vymanit a postarat se svým dětem a manželce o lepší život a budoucnost. S tím je ale spojený konflikt s otcem, který o ničem příliš nesmlouvá a navíc připravuje loupežnou akci, jejímž cílem je honosný dům plný cenností. Chad zjišťuje, že osud a možnost volby nemusí ležet v jeho vlastních rukou...

Velká Británie, 2016, 98 min., režie: Adam Smith, české titulky

 .
 
 .

Rande naslepo
7. června 2017 19:00

Rande naslepo
Rande naslepo

Vzrušující práce v luxusním hotelu - to je vysněná budoucnost, kterou si hýčká Saliya (Kostja Ullmann) už od dětství. Pak ale jako teenager začne ztrácet zrak, až nakonec vidí jen mlhavé světlo a matné obrysy. Svět vidí jako by na něj koukal skrze tlusté mléčné sklo. Zdá se, že jeho životní sen je v naprostých troskách. Saliya i přes svůj handicap postupně získává větší sebevědomí, vrací se do normální školy a nakonec se dokonce odváží poslat přihlášku na stáž do pětihvězdičkového hotelu. Díky důkladné přípravě, pozitivnímu přístupu a hlavně s podporou velkého blafování uspěje a místo získá. Jen nikomu nepřizná, že vlastně tak trochu skoro vůbec nevidí.

Německo, 2017, 111 min., režie: Marc Rothemund, české titulky

 .
 
 .

Mžitky / Powidoki
25. května 2017 19:00

Mžitky
Mžitky

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii.(

Polsko, 2016, 98 min., režie: Andrzej Wajda, české titulky

 .
 
 .

Sekáč
10. května 2017 19:00

Sekáč
Sekáč

Jedné noci dvacet let po válce za chorvatskou nezávislost dojde Mirjaně, kadeřnici z Osijeku, uprostřed polí benzín. Na cestě pro pomoc potká Iva, který pracuje zásadně v noci. Sveze jí ve svém traktoru k benzínové pumpě. Tady se od prodavače Josipa dozví, že był Ivo za znásilnění ve vězení Mirjana přesto odmítne pumpařovu nabídku, že ji za chvíli může k autu dovézt. Nasedá zpět do Ivova traktoru a odjíždí s ním do noci. Josipovi řekne, že se zanedlouho vrátí. Když se tak nestane, Josip propadne panice a oznámí to policii. Po skončení směny na benzínce odchází na oslavu svého bratra. Pořád ale myslí na to, proč se žena nevrátila.

Chorvatsko / Slovinsko, 2014, 94 min., režie: Zvonimir Jurić, české titulky

 .
 
 .

Monsieur Chocolat
26. dubna 2017 19:00

Monsieur Chocolat
Monsieur Chocolat

Rafael Padilla přezdívaný Chocolat byl prvním černošským klaunem. Vystupoval společně s ostříleným kolegou Footitem a toto na první pohled nepravděpodobné duo si na počátku 20. století podmanilo Paříž. Jenže lákadla slávy a dobové předsudky připraví Padillovi v podání Omara Sye (Nedotknutelní, Samba) víc překážek, než s kolika počítal…

Francie, 2016, 110 min., režie: Roschdy Zem, francouzsky s českými titulky

 .
 
 .

Egon Schiele
12. dubna 2017 19:00

Egon Schiele
Egon Schiele

Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Doby, kdy se v kultuře, a ve výtvarném umění snad nejvýrazněji, začaly bouřlivě prosazovat zcela nové směry. A do veřejného prostoru, díky tvůrcům jako byl Schiele, vstoupila erotika. Jeho provokativní erotická tvorba brzy vyvolá odezvu nejen mezi výtvarníky a galeristy, ale i mezi počestnými občany.

Rakousko / Lucembursko, 2016, 109 min., režie: Dieter Berner, německy s českými titulky

 .
 
 .

Muž jménem Ove / En man som heter Ove
29. března 2017 19:00

Muž jménem Ove
Muž jménem Ove

Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.

Švédsko, 2016, 116 min., režie: Hannes Holm, švédsky s českými titulky

 .
 
 .

Šíleně šťastná / La pazza gioia
15. března 2017 19:00

Šíleně šťastná
Šíleně šťastná

Snímek, který byl v roce 2016 v oficiálním výběru Filmové ceny LUX, vypráví příběh o Beatrice, upovídané bájivé lhářce a samozvané miliardářce, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství. Obě ženy jsou pacientkami v moderní, ale střežené psychiatrické klinice a postupně se mezi nimi vyvine silné přátelství. Společně pak z léčebny utečou a snaží se ve světě venku během své bláznivé cesty najít štěstí, které obě ztratily…

Itálie / Francie, 2016, 116 min., režie: Paolo Virzi, italsky s českými titulky

 .
 
 .

Cambridge - 9. ročník Festivalu bulharských filmů
8. března 2017 19:00

Cambridge
Cambridge

Dolní Cibar je větší vesnice v Severozápadním Bulharsku. Téměř všichni její obyvatelé jsou Romové a vynikají silnou orientací na vzdělání. Film sleduje dění ve vsi po dobu jednoho roku. Jak vypadá život v místě, které je ironicky nazýváno romský Cambridge?

Bulharsko, 2015, 64 min., režie: Eldora Trajkova, v originále s českými a anglickými titulky

Tento film je promítán v rámci devátého ročníku Festivalu bulharských filmů. Festival organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut. Zastoupení Evropské komise v ČR je spoluorganizátorem festivalu. Více informací naleznete na stránkách Bulharského kulturního institutu.

 .
 
 .

Prásk - 9. ročník Festivalu bulharských filmů
7. března 2017 19:00

Prásk
Prásk

Malá Lili pozorně poslouchá pohádku vyprávěnou po telefonu. Příběh je tak dobrodružný, že se nepozorovaně stane jeho součástí. Z ničeho nic pohádka ožívá a Lili se potápí do mořské hlubiny. Celovečerní animovaný film podle pohádky Valeri Petrova.

Bulharsko, 2016, 76 min., režie: Anri Kulev, v originále s českými titulky

Tento film je promítán v rámci devátého ročníku Festivalu bulharských filmů. Festival organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut. Zastoupení Evropské komise v ČR je spoluorganizátorem festivalu. Více informací naleznete na stránkách Bulharského kulturního institutu.

 .
 
 .

Balkánská harmonie - Pravda nebo sen - 9. ročník Festivalu bulharských filmů
6. března 2017 19:00

Balkánská harmonie
Balkánská harmonie

Hudebníci z různých balkánských zemí pracují společně na hudebních projektech. Hlavním motorem této balkánské party je bulharský hudebník Teodosij Spasov. Utéct před realitou všedního dne a ponořit se plně do hudby, která spojuje lidi, to je skutečné štěstí.

Bulharsko, 2016, 75 min., režie: Atanas Kiriakov, v originále s českými a anglickými titulky

Tento film je promítán v rámci devátého ročníku Festivalu bulharských filmů. Festival organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut. Zastoupení Evropské komise v ČR je spoluorganizátorem festivalu. Více informací naleznete na stránkách Bulharského kulturního institutu.

 .
 
 .

Orel Eddie / Eddie the Eagle
1. března 2017 19:00

Orel Eddie
Orel Eddie

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards, nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin.

Velká Británie, 2016, 106 min., režie: Dexter Fletcher, anglicky s českými titulky

 .
 
 .

Belgica
15. února 2017 19:00

Belgica
Belgica

Příběh dvou bratrů: charismatického a temperamentního Franka – manžela, otce a nevyléčitelného sukničkáře – a jeho ambiciózního, ale nezkušeného bratra Joa, který je majitelem baru zvaného Belgica. Stanou se obchodními partnery a rychle promění Belgicu v místo plné skvělé hudby, krásných lidí a nezřízené zábavy – dokud nezjistí, že vést takový podnik je náročnější než čekali, a jejich vztahy a osobní život tím začnou trpět.

Belgie/Francie, 2016, 127 min., režie: Felix Van Groeningen, francouzsky/české titulky

 .
 
 .

Mustang
1. února 2017 19:00

Mustang
Mustang

Vítězný snímek Filmové ceny LUX 2015, kterou uděluje Evropský parlament, bude promítán v Evropském domě!

Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje.

Francie, 2015, 97 min., režie: Deniz Gamze Ergüven, turecky/české titulky

 .
 
 .

Kola versus auta / Bikes vs Cars
18. ledna 2017 19:00

Bikes vs. cars
Bikes vs. cars

Budeme stavět cyklostezky nebo mosty pro auta? Na světě neexistuje velké město, které by vyřešilo otázku mobility pomocí osobních automobilů. S naprostou jistotou se dá říct, že dopravní zácpy nedokáže odstranit větší počet dálnic a nadjezdů. Jenže co ovlivňuje magistráty, když se rozhoduje, zda vybudovat cyklostezku nebo most pro auta? Začíná být zřejmé, že silná automobilová lobby vedou rozvoj měst do slepé uličky.

Švédsko, 2015, 88 min, režie: Fredrik Gertten, švédsky / české titulky

 .
 
 .

Oslněni sluncem / A Bigger Splash
4. ledna 2017 19:00

Oslněni sluncem
Oslněni sluncem

Slavná rocková hvězda Marianne tráví poklidnou dovolenou na slunečném ostrově v Itálii se svým partnerem Paulem. Idyla je narušena nečekaným příjezdem jejího starého přítele Harryho a jeho okouzlující dcery Penelope. Radost z příjemného setkání se pomalu mění v atmosféru plnou skrytých vášní, nedůvěry, podezírání a žárlivosti…

Itálie/Francie, 2015, 124 min., režie: Luca Guadagnino, anglicky/české titulky