skip to content
 

Kino Evropský dům na VoD 26. 1. 2022 19:00 - „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři"

 .
11/01/2022
 .

Kino Evropský dům setrvává také tuto sezónu v online podobě a díky službě Aerovod vám přináší kvalitní evropské filmy alespoň na doma. Velmi černá komedie „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Na Mezinárodním festivalu Karlovy Vary byl tento snímek oceněn cenou za nejlepší snímek a v kategorii Europa Cinemas Label.

 .
 .

Kino Evropský dům pokračuje online díky službě Aerovod, kde můžete od uvedeného data události v průběhu jednoho týdne zhlédnout vybraný film.

Spolu s Evropskou komisí v ČR podporujeme kulturu i v těchto neobvyklých časech a rozhodli se zprostředkovat kvalitní evropské snímky divákům na doma. Stejně jako v případě klasických projekcí si uděláte zdarma rezervaci přes link níže, na jednu domácnost stačí jedna rezervace, pokud budete film sledovat společně, a nejpozději v uvedený den „projekce“ vám na adresu, kterou jste zadali při rezervaci, přijde mail s jednorázovým voucherem na zhlédnutí filmu na VoD portálu Aerovod. Voucher bude mít omezenou dobu platnosti na jeden týden od jeho aktivace. Kapacita rezervací je stejně jako v případě projekcí v Evropském domě omezena na 70 míst, respektive domácností.

Kino Evropský dům proběhne zcela online. Rezervace zdarma zde

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ (Rumunsko / Česko / Francie / Bulharsko / Německo, 2018, 140 min režie: Radu Jude)

Přední rumunský režisér Radu Jude, který v loňském roce nadchl kritiky i diváky obrazoboreckou satirou Smolný pich aneb Pitomý porno, se ve svém dřívějším počinu s podobně konfrontační provokativností, černým humorem a polodokumentárním stylem zaobírá etnickým masakrem spáchaným rumunskými vojáky za druhé světové války. Název filmu je přímým citátem dobového politického představitele. Vyprávění se zaměřuje na mladou divadelní režisérku, která se snaží o věcný přístup ke kontroverzní události a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává s urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit. Režisér Radu Jude byl v roce 2018 za tento film oceněn Zlatým glóbem na MFF v Karlových Varech a snímek navíc ještě cenou Europa Cinemas Label.